Seimas svarstys pataisas, draudžiančias bankus išmesti iš būstų įsiskolinusius žmones

Seimas antradienį planuoja toliau svarstyti "darbiečių" parengtas Civilinio proceso kodekso pataisas, numatančias, kad skolų išieškojimo iš skolininkų turto procesas prasidėtų tik tada, kai jų skolos viršytų 15 tūkst. litų - dukart daugiau negu dabar.

Taip pat siūloma nustatyti iki dvejų metų terminą, per kurį nebūtų išieškoma iš vienintelio būsto, būtino įsiskolinusiems asmenims gyventi.

Tačiau Lietuvos bankų asociacija tokį siūlymą vadina populistiniu ir jokiais tyrimais neparemtu, prognozuoja, kad turės didžiulių neigiamų pasekmių šalies ūkiui ir teisinei aplinkai, atvers galimybes piktnaudžiavimams.

Asociacijos įsitikinimu, pataisa nepagerintų gyventojo, paėmusio paskolą ir turinčio laikinų finansinių sunkumų, padėties, o priešingai, dėl per dvejus metus susikaupsiančių mokėtinų sumų, šiuo metu trumpalaikių finansinių sunkumų turintiems asmenims atsiskaityti už paskolą taps dar sunkiau, o kai kuriais atvejais ir nebeįmanoma.

Teigiame, kad ši pataisa padidintų paskolų kaštus, pablogintų situaciją būsto paskolų rinkoje, vers bankus dar atidžiau vertinti kliento riziką ir ją griežtinti, o kai kurios kredito institucijos gali būti priverstos svarstyti galimybę nebeteikti kai kurių paslaugų.

"Darbiečių" siūlomas kodekso pataisas siūloma taikyti ir tada, kai vienintelis skolininko butas ar gyvenamasis namas yra savanoriškai įkeistas už paskolą. Apribojimai nebūtų taikomi išieškant iš įkeisto turto, kuris nėra paskutinis skolininko gyvenamasis būstas.

Tokias kodekso pataisas "darbiečiai" teigia parengę atsižvelgdami į gausėjančius atvejus, kai už įvairius įsiskolinimus - už komunalines paslaugas, vartojimo kreditus, ar lizingo bendrovėms negrąžintas paskolas - žmonių turtas parduodamas iš varžytinių.

Vyriausybė pataisoms yra pritarusi.


Šiame straipsnyje: skolos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių