Seimas svarstys draudimą įmonėms aukoti partijoms

Seimas svarstys Prezidentės pasiūlymą uždrausti juridiniams asmenims finansuoti partijas. 
Tačiau neatmetama galimybė, kad šis pasiūlymas svarstymo metu bus gerokai pakoreguotas.

Už tai, kad Seimo rudens sesijoje būtų svarstomos Dalios Grybauskaitės siūlomos pataisos Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo įstatyme, ketvirtadienį balsavo 68 Seimo nariai, 2 buvo prieš, 16 susilaikė.

Šiomis pataisomis Prezidentė siūlo uždrausti verslo įmonėms aukoti partijoms ir pavieniams kandidatams.

Valstybės vadovės patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė pristatydama pataisas sakė, kad Prezidentė siūlo jas, „siekdama skaidrinti politinį procesą“.

„Prezidentė siūlo ne pinigais, bet vertybėmis grįstą lyderystę. Taip bus sukurtos prielaidos geresnei politinio proceso kokybei“, - kalbėjo S.Cirtautienė.

Pagal teikiamas pataisas siūloma ne tik uždrausti juriniams asmenims finansuoti partijas ir politines kampanijas, bet ir nuo 40 iki 20 tūkstančių litų apriboti fizinių asmenų aukų sumą. Taip pat siūloma vienam asmeniui leisti partijoms paaukoti ne daugiau kaip dešimtadalį savo metinių pajamų sumos.

Be to, Prezidentė siūlo Seimui atsisakyti smulkių aukų deklaravimo bei kompensavimo už rinkimų kampanijos metu partijų patirtas išlaidas.

„Prezidentė nėra varžančių draudimų šalininkė. Priešingai – ji už laisvę. Pirmiausia, politinę laisvę nuo neskaidraus lobizmo ir politinės korupcijos“, - sakė D.Grybauskaitės atstovė.

Valstybės vadovės nuomone, partijoms išgyventi turėtų pakakti valstybės biudžeto dotacijų ir narių mokesčių.

Partijų atstovai Seime pabrėžė, kad norint atsisakyti juridinių asmenų aukų reikia gerokai padidinti valstybės biudžeto dotacijas politinėms organizacijoms. Šiemet ji siekia 5,5  milijono litų. Jeigu būtų priimtas Prezidentės pasiūlymas, kitąmet, kai vyks Seimo rinkimų kampanija, šioms reikmėms biudžete reikės gerokai didesnės sumos.

„Tai jau yra įgyvendinimo ir detalių klausimas. Jeigu būtų šiandien susitarta dėl draudimo juridiniams asmenims finansuoti partijas, galima būtų susėsti ir tartis dėl įgyvendinimo priemonių, tarp jų ir dėl biudžeto dotacijos padidinimo“, - kalbėjo S.Cirtautienė.

Dalis Seimo narių neslėpė, kad po svarstymų Prezidentės siūlomas projektas gali gerokai pakisti. Pavyzdžiui, gali nebūti griežtai uždrausta bendrovėms finansuoti partijas, bet gerokai sumažinta aukojama suma.

„Manau, kad Seimo nariai tikrai pasinaudos galimybe teikti pataisas šiam projektui“, - sakė Seimo vicepirmininkė Virginija Baltraitienė.

Parlamentaras Mantas Varaška Prezidentės pasiūlymą vadino „nebrandžiu ir pernelyg populistiniu“. Socialdemokratė Birutė Vėsaitė siūlė „visą partijų finansavimo sistemą tvarkyti kompleksiškai, bet ne atskirais fragmentais, kaip siūlo Prezidentūra“.

Ketvirtadienį Seimas pritarė pateikimui dar vieno projekto dėl partijų finansavimo reformos. Projektą pasiūlė parlamentinė grupė „Už piliečių talką kuriant Lietuvą be korupcijos“. 
„Politinių partijų finansavimo šaltiniai iki šiol nėra subalansuoti, todėl partijos savo veikloje objektyviai susiduria su vadinamosios „išorės kontrolės“ arba priklausomybės nuo rėmėjų problemomis. Siūlomi pakeitimai leistų šiek tiek praskaidrinti politinį procesą“, - sakė vienas pataisų iniciatorių Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.

„Šiuo metu didžiąją dalį pajamų partijos surenka iš didžiųjų juridinių asmenų aukų, kurios sudaro apie 80 proc. visų aukų. Įstatymo pakeitimais siūloma uždrausti juridiniams asmenims finansuoti partijas ir Lietuvos piliečiams leistų, papildomai prie skirstomų 2 proc., dar skirti 0,5 procento dydžio gyventojų pajamų mokesčio dalį politinėms partijoms remti“, - informavo jis.

„Partijų finansavimo pakeitimais būtų bent iš dalies išspręsta plutokratinių pinigų problema, kai egzistuoja pernelyg didelė stambių finansinių rėmėjų įtaka politinėms partijoms, kurios pasekmės – partijų atsidėkojimas finansiniams rėmėjams per stambius valstybinius užsakymus“, - įsitikinusi parlamentinės grupės „Už piliečių talką kuriant Lietuvą be korupcijos“ pirmininkė Agnė Bilotaitė.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunas

Kaunas portretas
teisingas sprendimas būtų tų 0,5 proc. skyrimas ir uždraudimas partinio įmonių reketo.

Antė

Antė portretas
Ar biudžeto lėšų nėra kam panaudoti, užuot jomis šelpus partijas? Tegu gyvena iš nario mokesčio, mažiau bus tuščių reklamų ir rinkėjų smegenų plovimo. Jokų fizinių ar juridinių asmenų "pašalpų". Iš viso Lietuvoje pakanka 3-4 partijų, o ne šito širšalyno. Juk jų programos iš esmės niekuo nesiskiria.
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių