Seimas sutiko pradėti A.Sacharuko ir L.Karaliaus apkaltas (papildyta 11.15 val.)

Seimas pritarė išvadoms, kad parlamentarai Aleksandras Sacharukas ir Linas Karalius yra verti apkaltos.

Pritarta komisijos nuomonei

Ketvirtadienį Seimas 80 balsų prieš 12 ir 20 susilaikius priėmė nutarimą, kuriuo pritariama specialiosios apkaltų komisijos išvadai, jog opozicinės Krikščionių partijos frakcijos nariui A.Sacharukui turi būti pradėtas apkaltos procesas už galimai sulaužytą priesaiką ir grubų Konstitucijos pažeidimą.

Pritarta ir analogiškam nutarimui dėl tos pačios frakcijos nario L.Karaliaus apkaltos proceso pradžios. Už tai balsavo 76, prieš buvo 9, susilaikė 20 Seimo narių.

„Dabar visuomenė daug griežčiau žiūri į politinės etikos ir moralės klausimą. Todėl reikia labai pagerinti mūsų Seimo etiką. Dabar, svarstant šiuos klausimus, yra proga tai padaryti“, - kalbėjo specialiųjų apkaltos komisijų pirmininkas, konservatorius Kęstutis Masiulis.

Krikščionių frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis gynė savo vadovaujamos frakcijos atstovus, tvirtino, kad jie neverti apkaltos. „Ar tikrai kolegos turi moralinę teisę balsuoti dėl pasmerkimo kitų Seimo narių? Ar patys yra pakankamai švarūs, etiški, moralūs? Per visą Seimo istoriją buvo padaryta nemažai įvairiausių pažeidimų, kur kas grubesnių, nei dabartiniai padaryti, tačiau tie parlamentarai nebuvo taip griežtai baudžiami“, - sakė V.Žiemelis.

Tačiau jis įtikino tik labai nedidelę dalį Seimo narių balsuoti prieš arba susilaikyti, priimant sprendimus dėl apkaltų A.Sacharukui ir L.Karaliui.

Pažeidimus vadino smulkmeniškais

Kiti diskutavusieji tvirtino, kad žmonės labai pasipiktinę šių dviejų Seimo narių elgesiu, už kurį jiems yra pradedama apkalta. „Žmonių nepasitenkinimas yra didžiulis, todėl reikia būtinai iki galo išsiaiškinti šią teisinę situaciją“, - pastebėjo konservatorius Edmundas Pupinis.

„Mažoka argumentų, kolegos, ir jie pernelyg smulkmeniški. Žmonių lūkesčiai yra visai kiti – pensijos, išmokos, algos, verslo garantijos, o ne apkaltos už kažkokius neaiškius dalykus, vertus galbūt tik statutinių bausmių“, - teigė Krikščionių partijos frakcijos narys Mantas Varaška.

„Žinoma, galima vulgarizuoti, šaipytis, bet faktų nepakeisi. Reikia pradėtą darbą užbaigti iki galo“, - atsiliepė Tėvynės sąjungos narys Arvydas Anušauskas.

Dar balsuos dėl kreipimosi į KT

Kitą savaitę dar turi būti balsuojama dėl Seimo nutarimų, kuriais kreipiamasi į Konstitucinį Teismą (KT), prašant nustatyti, ar A.Sacharukas ir L.Karalius savo veiksmais sulaužė priesaiką ir grubiai pažeidė Konstituciją.

Specialioji apkaltų komisija nustatė, kad A.Sacharukas Seimo posėdžiuose sąmoningai 11 kartų balsavo už L.Karalių. Be to, A.Sacharukas galimai sulaužė priesaiką ir pažeidė Konstituciją kitais veiksmais – tikrovės neatitinkančiais teiginiais dangstydamas savo neteisėtus veiksmus, kai balsavo už L.Karalių, neteisėtai naudodamasis pastarojo Seimo nario kortele, kuri yra oficialus dokumentas. Tuo pačiu buvo suklastoti ir kiti oficialūs dokumentai – Seimo balsavimo protokolai.

Šie nusižengimai bus vertinami ir Generalinėje prokuratūroje. Į pastarąją komisija jau kreipėsi, prašydama ištirti, ar A.Sacharukas nepadarė nusižengimų, už kuriuos baudžiama pagal Baudžiamojo kodekso atitinkamus straipsnius – dėl svetimo dokumento neteisėto užvaldymo ir pasinaudojimo juo bei dėl dokumento suklastojimo.

L.Karalius kaltinamas sulaužęs priesaiką ir pažeidęs Konstituciją, nes praleido labai daug posėdžių Seime, kai plenarinės sesijos metu išvyko atostogauti į egzotiškas Pietryčių Azijos šalis. Be to, pasak komisijos vadovo, L.Karalius savo nedalyvavimą posėdžiuose dangstė išgalvotais, tikrovės neatitinkančiais faktais. Dar vienas kaltinimų punktas – „L.Karalius savo privačios kelionės metu nepagrįstai naudojo jam išduotą diplomatinį pasą ir tuo galimai diskreditavo Seimą bei valstybę“.

Po to, kai bus sulaukta KT išvados, ar kaltinami Seimo nariai išties sulaužė priesaiką ir pažeidė Konstituciją, apkaltos procesas grįš į parlamentą. Jeigu KT išvada bus teigiama, Seimas galės ne mažiau kaip 85 parlamentarų balsais panaikinti A.Sacharuko ir L.Karaliaus mandatus.


Šiame straipsnyje: Sacharukaskaraliusapkalta

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių