Seimas pasiryžęs tirti politikų galimą įtaką teisėsaugai

Seimas gegužės viduryje sudarys laikinąją komisiją, kuri turės per kelis mėnesius ištirti įtarimus dėl galimos politikų įtakos teisėsaugai.

Net 99 Seimo nariai, tarp jų ir nemažai valdančiosios koalicijos atstovų, ketvirtadienį balsavo už opozicijos pasiūlymą sudaryti laikinąją komisiją „galimai neteisėtam politinių ir interesų grupuočių poveikiui teisėsaugos institucijoms, kai kuriems teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams ir galimam sąmoningam trukdymui pareigūnams tirti nusikalstamas veikas ištirti”. Prieš tokią komisiją buvo tik 4 , susilaikė 14 parlamentarų.

Laikinoji komisija bus sudaryta ir jos pirmininkas paskirtas gegužės 11 dieną. Seimo pirmininkė Irena Degutienė pasiūlė šį klausimą svarstyti skubos tvarka.

Opozicinės Socialdemokratų partijos atstovas Julius Sabatauskas priminė, kad pastarosiomis dienomis pasirodė pranešimai apie, jo manymu, „beprecedenčius atvejus“, kai politinės struktūros kišasi į teisėsaugos darbą. „Tikrai neprisimenu, kad per dvidešimt metų buvo tokių atvejų, kai vykdomoji valdžia taip kištųsi į teisingumo sistemos darbą“, - piktinosi jis.

Pateikti du pavyzdžiai - Ministro pirmininko tarnybos domėjimasis dviejų bendrovių „Agrowill Group“ ir „Gustonys“ turtiniu ginču, akivaizdžiai palaikant vieną pusę, bei premjero patarėjo Virgio Valentinavičiaus išsirūpintas prokuroro leidimas ir susipažinimas su Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) byla, kurioje figūruoja žemės ūkio ministras, konservatorius Kazys Starkevičius.

„Manau, būtina išsaiškinti, ar įstatymų nepažeidė viena iš svarbiausių valstybės institucijų – Vyriausybės vadovas ir jam pavaldūs žmonės. Seimo pareiga – nuplauti tokią dėmę nuo premjero munduro, jeigu to iš tikrųjų nebuvo“, - kalbėjo socialdemokratas.

Premjeras Andrius Kubilius atsakė, kad „Agrowill Group“ ir „Gustonių“ atveju nebuvo kišamasi į konkretų turtinį ginčą, tik nagrinėtas „savavaliavimą, kai buvo laužomos durys, veržiamasi į patalpas ir kitaip elgiamasi, galimai pažeidžiant žmogaus teises“. Tuo tarpu patarėjo V.Valentinavičiaus atveju aiškinama, kad jis vadovauja premjero sudarytai darbo grupei, kuri nagrinėja Veterinarijos tarnybos vadovo Kazimiero Lukausko galimai neteisėtą veiklą, todėl FNTT patalpose susipažino tik su ta bylos dalimi, kuri liečia K.Lukauską.

A.Kubilius paragino valdančiąją koaliciją paragino palaikyti laikinosios komisijos sudarymą. „Nes ji turės galimybę išsiaiškinti daugybę dalykų – pavyzdžiui, kokia buvo buvusių valdžių įtaka kai kurioms teisėsaugos institucijoms, kodėl kontrabandos pasienyje teisėsauga nemato, nors joje galbūt dalyvauja kai kurie politikai, kodėl buvo grobstomi Ignalinos jėgainės uždarymui skirti pinigai, kodėl socialdemokratų valdžia neefektyviai leido lėšas, skirtas premjero rezidencijai“, - tvirtino premjeras.

„Tikiuosi, šis pakankamai vieningai priimtas sprendimas padės išdraskyti tuos voratinklius, kurie draikosi mūsų politinėje padangėje“, - po balsavimo pareiškė A.Kubilius.

Opozicija gūžčiojo pečiais dėl pasikeitusios Vyriausybės vadovo pozicijos, nes dar plenarinio posėdžio išvakarėse jis pasisakė prieš laikinosios komisijos sudarymą. „Premjeras permiegojo ir staiga pakeitė savo nuomonę. Tai gal palinkėkim premjerui daugiau miegoti, nes akivaizdu, kad pastaruoju metu neišsimiega“, - ironizavo Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.

Seimo nutarimo projekte rašoma, kad „pastaruoju metu viešai buvo paskelbta apie galimai neteisėtą politinių ir interesų grupuočių poveikį teisėsaugos institucijoms, kai kuriems teisėsaugos institucijų atliekamiems tyrimams“. „Atskiri ministro pirmininko patarėjai viešai teigia, kad kai kurie pareigūnai sąmoningai trukdo atlikti finansinių nusikalstamų veikų tyrimus. Kyla esminis pavojus, kad atskiri valstybės politikai gali daryti neteisėtą spaudimą teisėsaugos institucijoms, tenkindami siaurų grupių, o ne visos valstybės ir visuomenės interesus“, - nurodoma projekte.

Todėl laikinoji komisija raginama per 45 dienas nuo sudarymo ištirti, „ar yra požymių, kad politinės ir interesų grupuotės daro galimai neteisėtą poveikį teisėsaugos institucijoms dėl atliekamų tyrimų ir ar yra požymių, kad teisėsaugos institucijoms sąmoningai trukdoma atlikti nusikalstamų veikų tyrimus“. Komisija taip pat įpareigojama „pateikti pasiūlymus, kaip tobulinti parlamentinę teisėsaugos institucijų kontrolę”.


Šiame straipsnyje: Seimaskomisija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių