Seimas nesutiko panaikinti A.Sacharuko imuniteto (papildyta 10.50 val.)

Ketvirtadienį Seimas nesutiko leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn opozicinės Krikščionių partijos frakcijos narį Aleksandrą Sacharuką.

Gerokai pritrūko balsų

Už tai, kad A.Sacharuko imunitetas būtų panaikintas, balsavo tik 46 Seimo nariai, prieš buvo 12, susilaikė 28.

Seimo komisija, nagrinėjusi laikinojo generalinio prokuroro prašymą leisti A.Sacharuką patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę, patarė parlamentui tokį sutikimą duoti. Tačiau už tokį rezoliucijos projektą plenariniame posėdyje turėjo balsuoti ne mažiau kaip pusė arba bent 71 parlamentaras.

„Rezoliucija nepriimta, nes jai priimti reikėjo mažiausiai 71 balso. Jų nėra“, - konstatavo Seimo pirmininkė Irena Degutienė po parlamentarų balsavimo.

Laikinasis Generalinės prokuratūros vadovas Raimondas Petrauskas į Seimą, prašydamas leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Seimo narį, Krikščionių partijos frakcijos atstovą A.Sacharuką, kreipėsi gegužės 28 dieną. Prokurorai įtarė A.Sacharuką padarius tris nusikalstamas veikas - piktnaudžiavimo tarnyba, dokumento suklastojimo ir neteisėto dokumento panaudojimo.

Anot pareigūnų, yra duomenų, kad Seimo narys A.Sacharukas, būdamas valstybės tarnautoju, piktnaudžiaudamas tarnybine padėtimi, veikdamas priešingai tarnybos interesams, 2010 metų sausio mėnesį, neturėdamas teisinio pagrindo įgijo ir laikė kito Krikščionių partijos frakcijos nario Lino Karaliaus prieš išvykstant į užsienį paliktą frakcijos patalpose Seimo nario pažymėjimą, šį dokumentą neteisėtai panaudojo Seimo posėdžių metu registruodamasis ir balsuodamas už L.Karalių.

Pavadino sveiko proto pergale

A.Sacharukas pripažino, kad balsuodamas už L.Karalių nusižengė Seimo Statutui. Tačiau tai esą nėra baudžiamasis nusikaltimas, už kurį reikėtų pradėti bylą ir bausti realia bausme.

„Sveikas protas nugalėjo“, - po balsavimo sakė jis, priminės, kad per pastaruosius dvidešimt metų maždaug 60 parlamentarų buvo nubausti etikos sargų už tai, kad pažeidė vienasmeniško balsavimo principą, tačiau nei vienam nebuvo pradėta baudžiamoji ar net civilinė byla.

„Nugalėjo ne sveikas protas, o dviguba moralė“, - įsitikinęs Seimo specialiosios komisijos, nagrinėjusios prokurorų kreipimąsi dėl A.Sacharuko, pirmininkas, konservatorius Kęstutis Masiulis. „Patyriau vieną didžiausių nusivylimų dabartiniame Seime. Prokurorai manė, kad A.Sacharukas galimai pažeidė įstatymą ir norėjo tai patikrinti tirdami bylą ir gavę Seimo leidimą tą daryti. Leidimas neduotas ir tai labai liūdina“, - pridūrė K.Masiulis.

Pasak jo, visuomenei paskleista žinia, kad Seimo nariai „gali nusižengti įstatymui ir vienas už kitą balsuoti“.

K.Masiulis tvirtino nepritariąs parlamentarų elgesiui, kai jie nebalsuoja už sutikimą patraukti baudžiamojon atsakomybėn A.Sacharuką. Balsavime dalyvavo tik pusė K.Masiulio atstovaujamos Tėvynės sąjungos frakcijos narių ir net 5 iš jų susilaikė. Be to, prieš sutikimą panaikinti A.Sacharuko imunitetą balsavo arba išvis nedalyvavo balsavime didžioji dalis didžiausios opozicinės Socialdemokratų partijos frakcijos narių, nors jos atstovai tvirtino esantys už prokurorų kreipimosi patenkinimą. „Generalinės prokuratūros teikimas yra motyvuotas. Kuo greičiau A.Sacharukas pateiks prokurorams paaiškinimus šiuo klausimu, tuo greičiau galima bus atlikti tyrimą ir galbūt viskas baigsis tik apklausa“, - teigė socialdemokratas Vytenis Andriukaitis.

Kaltino vieno atvejo ištraukimu iš konteksto

Krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis tvirtino, kad sutikus leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn A.Sacharuką būtų sukurtas pavojingas precedentas. „Akivaizdu, kad vyksta politinis procesas, kurio metu statutinį pažeidimą norima kriminalizuoti. O tai jau yra pavojinga“, - pabrėžė V.Žiemelis.

Kitas šios frakcijos narys Jonas Ramonas ragino laikytis nuoseklumo: „Prokurorai turi svarstyti ir tirti visus Seimo narių balsavimo vienas už kitą atvejus. Negalima ištraukti iš konteksto tik vieną atvejį, kaip yra daroma šiuo atveju“.

Prokurorai įsitikinę, kad A.Sacharukas, balsuodamas už L.Karalių, „suklastojo tikrus dokumentus, elektroninius balsavimo protokolus, kuriuose dėl tokių A.Sacharuko veiksmų buvo įtvirtinti tikrovės neatitinkantys duomenys“.

Baudžiamajame kodekse už A.Sacharukui inkriminuotas veikas numatoma bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 5 metų.

Nustatyta, kad A.Sacharukas 11 kartų sąmoningai balsavo už L.Karalių, kai šis buvo išvykęs atostogauti į Azijos šalis.

Neaiški apkaltos perspektyva

Ketvirtadienio balsavimo Seime rezultatai sustiprina įtarimus, kad nerezultatyviai baigsis apkaltos procesas, pradėtas A.Sacharukui ir L.Karaliui. Su prašymu atsakyti, ar Seimo narių poelgiuose esama požymių, jog jie sulaužė priesaiką ir nusižengė Konstitucijai, kreiptasi į Konstitucinį Teismą.

Jeigu Teismas pasakys, kad abu Seimo nariai pažeidė Konstituciją, Seimas balsuos, ar atimti iš jų parlamentarų mandatus. Tačiau tam reikia net 85 balsų.

„Dabar nieko negaliu prognozuoti. Neramu ant dūšios. Matot, kaip aš atrodau dėka kai kurių politikų“, - paklaustas apie apkaltos perspektyvas sakė A.Sacharukas.


Šiame straipsnyje: Sacharukas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių