Seimas neprieštaravo A.Valantino atsistatydinimui

Seimas sutiko su Algimanto Valantino noru trauktis iš generalinio prokuroro pareigų ir su Prezidentės Dalios Grybauskaitės pasiūlymu jo pareigas laikinai pavesti eiti prokurorui Raimondui Petrauskui.

Pateikė kandidatą į laikinuosius vadovus

Už tai, kad būtų priimtas nutarimas dėl pritarimo A.Valantino atsistatydinimui, ketvirtadienį neeilinėje Seimo sesijoje balsavo 64 parlamentarai, prieš buvo 10, susilaikė 21. Prieš ir susilaikė daugiausiai opozicijos atstovai iš Socialdemokratų bei Tvarkos ir teisingumo, taip pat valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos frakcijų.

Generalinis prokuroras bus galutinai atleistas ir šios pareigos laikinai pavestos R.Petrauskui po to, kai Prezidentė, atsižvelgdama į Seimo sutikimą, pasirašys dėl to dekretą.

A.Valantinas apie savo atsistatydinimą pareiškė praėjusį penktadienį, pateikdamas D.Grybauskaitei atitinkamą pareiškimą. Valstybės vadovė pasirašė dekretą dėl šio klausimo teikimo neeilinei Seimo sesijai.

Prezidentės pasiūlymą pritarti A.Valantino atsistatydinimui Seime ketvirtadienį pristatė jos patarėjas nacionalinio saugumo ir teisėtvarkos klausimais Jonas Markevičius.

Jis kelis kartus pakartojo, kad pats A.Valantinas priėmė asmeninį sprendimą atsistatydinti, nors ir pripažino, kad D.Grybauskaitė turėjo pastabų Generalinei prokuratūrai, „ypač dėl sisteminių dalykų“.

Prezidentė pasiūlė laikinai, iki bus paskirtas nuolatinis generalinis prokuroras, pavesti šias pareigas eiti Generalinės prokuratūros Valstybinio kaltinimo skyriaus vyriausiajam prokurorui R.Petrauskui.

Seimo nariai teiravosi J.Markevičiaus, ar galima siūlyti šį kandidatą laikinai eiti generalinio prokuroro pareigas, kai formaliai tebėra du dirbantys Generalinės prokuratūros vadovo pavaduotojai. „Prezidentės nuomone, reikalinga rotacija ir kadrų kaita. Šis pasiūlymas derintas su teisininkais ir jų prieštaravimų nėra. Teisės aktuose nėra nuorodos dėl laikinojo generalinio prokuroro, todėl negali būti ir prieštaravimų“, - sakė patarėjas.

Opozicija taip pat pageidavo, kad R.Petrauskas atvyktų atsakyti į Seimo narių klausimus, tačiau Seimo pirmininkė Irena Degutienė, vadovavusi posėdžiui, atmetė šį pasiūlymą kaip pavėluotą.

Paskatino Seimo nepasitikėjimas

A.Valantinas savo kalboje parlamentarams pabrėžė į postą 2005 metų rudenį ėjęs, siekdamas savarankiškumo, bet kartu ir didesnės atsakomybės. „Šiandieninis mano žingsnis tai tas pokytis, kuris turi paskatinti judėjimą į priekį. Žmonių nusivylimas valstybe buvo nukreiptas į prokuratūrą. Bet būtent tai yra pozityvus dalykas, nes tai parodo, koks svarbus mūsų darbas. Prokuratūra yra dirbanti, klystanti, bet gebanti priimti sprendimus. Iki begalybės ištobulinę procedūras gero rezultato neturėsime“, - kalbėjo atsistatydinęs generalinis prokuroras.

„Tikiuosi, kad šio Seimo deklaruota politine valia iš esmės spręsti prokuratūros problemas man pasitraukus bus įgyvendintas“, - pridūrė A.Valantinas.

Bet jis įspėjo, kad pokyčiai turi būti atsargūs ir nenukreipti į praeitį. „Tikiuosi, kad pertvarkos nevirs sovietinės prokuratūros restauracija su griežta centralizacija, baime, bausmių griežtumu ir panašiai“, - sakė A.Valantinas.

„Atsakingai pareiškiu, kad dirbau dorai ir sąžiningai. Teigiau, kad atsistatydinsiu, jeigu matysiu, kad mano asmuo kliudo prokuratūros sistemai. Tas laikas atėjo sulig Seimo priimtu nutarimu“, - tvirtino jis.

Sausio pabaigoje Seimas priėmė nutarimą, kuriame sukritikavo A.Valantino darbą tiriant vadinamąją Kauno pedofilijos bylą.

Teigė nepasiduodantis politikų spaudimui

Seimo nariai, klausinėdami A.Valantiną, prašė jį patvirtinti arba paneigti jo pavaduotojo Gintaro Jasaičio šių dienų pareiškimus, kad politikai darė spaudimą tiriant visas rezonansines bylas. „Tai jautrus klausimas. Esmė ta, kaip mes sugebame tam spaudimui atsispirti. Manau, kad sugebėjome. Manęs jokie spaudimai neveikia. Bet taip, jie būna, pasitaiko“, - tvirtino pasitraukiantis generalinis prokuroras.

Paklaustas, kodėl neatsistatydino anksčiau, nors prokuratūra jau seniai esą reiškiamas nepasitikėjimas, A.Valantinas atsakė: „Aš sprendimus pats visuomet priimu. Ir juos priimu laiku“.

„Žinoma, problemų turim daug. Aš prašau paleist mane. Ateis kitas, galbūt geriau su jumis sutars, nes vien geros valios čia dirbant nepakanka. Reikia ir įstatymų, galbūt kitas geriau su jumis susitars dėl tų įstatymų priėmimo“, - kalbėjo atsistatydinantis Generalinės prokuratūros vadovas.

Jis apgailestavo, kad, kaip ir prieš tai buvę generaliniai prokurorai, neišbuvo poste visos septynerių metų kadencijos. Todėl A.Valantinas patvirtino esąs už kadencijos trumpinimą iki ketverių ar penkerių metų, tačiau pasisakė prieš Generalinės prokuratūros perdavimą vykdomajai valdžiai, nes tokie pasiūlymai pastaruoju metu vis garsiau girdimi.

„Kaimyninėje Lenkijoje kurį laiką galiojo tokia sistema, kai generalinis prokuroras buvo tuo pat metu ir teisingumo ministras. Tai jis, švelniai tariant, priskaldė malkų. Todėl lenkai, drįsčiau teigti, nuo kovo tiesiog nusirašo pas mus veikiančią sistemą ir paverčia Generalinę prokuratūrą nepriklausoma institucija“, - sakė A.Valantinas.

Žada inicijuoti laikinąją komisiją

Opozicinė Socialdemokratų partijos frakcija teigė inicijuosianti Seimo laikinąją komisiją, kuri turėtų išnagrinėti galimą politikų kišimąsi į prokurorų darbą. Bet A.Valantinas neparėmė tokios idėjos. „Nereikia jokių komisijų. Patikėkit, jos nieko gero neduoda“, - sakė jis.

Diskusijų metu Tautos prisikėlimo partijos lyderis Arūnas Valinskas prisiminė pats dar gruodį išpranašavęs, kad netrukus teks spręsti generalinio prokuroro pakeitimo klausimą. „Bet negalvojau, kad taip greitai tai teks daryti“, - kalbėjo jis.

A.Valinskas užsipuolė Prezidentę ir netiesiogiai – didžiausią valdančiojoje koalicijoje partiją Tėvynės sąjungą – Lietuvos krikščionis demokratus, kurie, pasak politiko, privertė pasitraukti A.Valantiną visiškai be pagrindo.

Darbo partijos atstovas Kęstutis Daukšys sutiko, kad konservatoriai tikisi turėti „kišeninį prokurorą“, todėl ir stengėsi nuversti A.Valantiną.

Kandidatą į generalinius prokurorus pateiks Prezidentė jau kovo 10 dieną prasidėsiančioje Seimo pavasario sesijoje.


Šiame straipsnyje: Valantinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių