Seimas ketina sutrumpinti kandidatų į savivaldybių tarybas sąrašus

Seimas siekia nuo dalyvavimo savivaldos rinkimuose atbaidyti valstybės tarnautojus ar pagal darbo sutartis dirbančius asmenis, kurių pareigos nesuderinamos su savivaldybės tarybos nario pareigomis.

Ketvirtadienį parlamentarai po pateikimo pritarė valstiečių liaudininko Konstanto Ramelio parengtai tai numatančiai Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisai.

Už ją balsavo 61 Seimo narys, 8 buvo prieš, susilaikė 15.

Pagal projektą, valstybės tarnautojas arba asmuo, dirbantis pagal darbo sutartį ir einantis pareigas, pagal Konstituciją ir įstatymus nesuderinamas su savivaldybės tarybos nario pareigomis, išrenkamas savivaldybės tarybos nariu, jis netenka pareigų arba nutraukiama darbo sutartis, kai įsigalioja galutiniai rinkimų rezultatai.

K.Ramelis tvirtino savo siūlymus siekiąs "užbaigti rinkėjų apgaudinėjimą".

"Pats esu nustebęs, kad tie asmenys, kurie dalyvaudavo rinkimų kovoje, yra patenkinti (pataisa - BNS), nes sako, kad nepatogu atsispirti partiniam spaudimui, įtraukia į sąrašus, nors "mes žinome, kad savo pareigų tikrai neatsisakysime". Tarybos nario pareigos yra visuomeninės, o partijos verčiami eina ir yra priversti meluoti, agituoti", - sakė Seimo narys.

"Siekiant vieną kartą užkirsti kelią rinkėjų apgaudinėjimui, siūloma ši įstatymo pataisa", - pabrėžė K.Ramelis.

Kai kurie parlamentarai projekte kaip atskiros kategorijos, kuri netektų pareigų įsigaliojus savivaldos rinkimų rezultatams, pasigedo Seimo narių, Vyriausybės narių, viceministrų.

"Projekte kažkodėl nuošaly palikti Seimo nariai, kurie retkarčiais dalyvauja tokiuose rinkimuose ir po to arba čia pasisukinėja kelias dienas, arba patampę Vyriausiąją rinkimų komisiją už nervų pasilieka Seime, ar eina tenai. Ar nereikėtų į įstatymą vis dėlto įtraukti ir Seimo narių?" - teiravosi socialdemokratas Algirdas Sysas.

K.Ramelis sutiko, kad parlamentarus galima priskirti šiai kategorijai. Pagal jo ankstesnį siūlymo variantą, Seimo nariai taip pat būtų netekę mandatų, jeigu būtų išrinkti į savivaldybių tarybas. Tačiau, anot jo, užtektų ir to, kad parlamentarui atsisakius savivaldybės tarybos nario mandato, jį apsvarstytų Etikos komisija.

Dabar įstatyme numatyta, kad savivaldybės tarybos nario pareigos nesuderinamos su prezidento, europarlamentaro, Seimo nario, Vyriausybės nario, Vyriausybės įstaigos ar įstaigos prie ministerijos vadovo, kurio veikla susijusi su savivaldybių veiklos priežiūra ir kontrole, pareigomis, su Vyriausybės atstovo apskrityje pareigomis, su valstybės kontrolieriaus ir jo pavaduotojo pareigomis.

Savivaldybės tarybos nario pareigos nesuderinamos ir su tos savivaldybės mero politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigomis, tos savivaldybės kontrolieriaus, administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojo, administracijos darbuotojo, tos savivaldybės biudžetinės įstaigos, įmonės, viešosios įstaigos vadovo pareigomis.

Šiuo metu į savivaldybę išrinktas politikas, jei eina su tarybos nario mandatu nesuderinamas pareigas, vietos savivaldybės taryboje gali atsisakyti.

Pasak pataisos iniciatoriaus, dėl tokio teisinio reguliavimo susiklostė praktika, kai rinkėjai išrenka asmenis, kurie dėl užimamų pareigų negali būti tarybos nariais ir šių pareigų net neketina atsisakyti, dėl to jų vietas užima rinkėjų mažesnį pasitikėjimą gavę asmenys.

K.Ramelio pateiktais duomenimis, dėl šios priežasties po rinkimų pasikeičia beveik trečdalis tarybos narių, todėl rezultate į savivaldybių tarybas patenka ne tie, kuriais labiausiai pasitikėjo rinkėjai.


Šiame straipsnyje: savivaldybių rinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių