Seimas įteisino nuteistojo kontrolę elektroninėmis priemonėmis

Parlamentarai ketvirtadienį priėmė Probacijos įstatymą, kuriame numatyta nuteistojo kontrolė elektroninėmis stebėjimo priemonėmis.

Už naują įstatymą balsavo 98 Seimo nariai, prieš nebuvo nė vieno, susilaikė keturi.
Pagal dokumentą, probacija yra sąlyginė alternatyva paskirtai laisvės atėmimo bausmei, kurios metu vykdoma probuojamojo priežiūra. Probacija vykdoma lygtinai nuteistiems ar lygtinai iš įkalinimo įstaigos paleistiems asmenims.

Įstatyme numatyta, kad nuteisto arba probuojamo asmens buvimo vietos kontrolė elektroninėmis stebėjimo priemonėmis laikoma intensyvia priežiūra. Ji galės būti vykdoma tris mėnesius ir pratęsta ne ilgiau kaip iki metų. Nepilnametis tokiu būdu galės būti stebimas ne ilgiau kaip devynis mėnesius.

Šia priemone siekiama užtikrinti veiksmingą nuteistųjų resocializaciją ir mažinti jų nusikalstamų veikų recidyvus.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininko Juliaus Sabatausko teigimu, nors įstatymas pradės galioti nuo kitų metų liepos 1-osios, nuteistųjų elektroninė stebėjimo sistema tuomet neveiks.

„Intensyviai priežiūrai pinigai nenumatyti, abejoju, ar kitais metais nuo liepos 1 dienos bus galimybė pradėti naudoti apyrankes, kurios bus dedamos ant kojų“, - sakė J.Sabatauskas.

Reikia ne tik nupirkti elektroninių įrenginių, bet ir įkurti centrą, su kuriuo jie bus sujungti ir iš kur bus stebima, ar elektroninį prietaisą nešiojantis nuteistasis nepažeidžia skirtų apribojimų, ar nebandoma jį sugadinti.

Beje, kaip ir kiekvienas įrenginys jis reikalauja pakrovimo. Tas asmuo turės pareigą nuolat pakrauti. Jeigu prietaisas išsijungs, tai bus laikoma pažeidimu", - aiškino parlamentaras.

Elektroninės kontrolės prietaisas nuteistajam bus užsegamas teismo sprendimu ir tik tam asmeniui sutikus.

Pasak J.Sabatausko, įsigaliojus ketvirtadienį priimtam Probacijos įstatymui ir jį lydintiems kodeksų pataisymams, gerokai keičiama kalinių lygtinio paleidimo tvarka.

„Dabar teismai masiškai nepriima tokių sprendimų (dėl lygtinio paleidimo - BNS). Praėjusį ketvirtadienį per 5000 nuteistųjų buvo paskelbę bado streiką. Visi teismai atmeta prašymus dėl lygtinio paleidimo. Šiandien to laukia tų žmonių šeimos ir visuomenė jausis saugiau“, - sakė politikas.

„Dabar atlikus trečdalį bausmės lygtinis paleidimas siejamas su nepilnamečių vaikų turėjimu, įsigaliojus pakeitimams, pagrindinis kriterijus bus laisvės atėmimo bausmės dydis“, - sakė J.Sabatauskas.

Lygtinio paleidimo galės prašyti trečdalį laisvės atėmimo bausmės, bet ne mažiau kaip 4 mėnesius, atlikę nuteistieji, kurie nubausti dėl neatsargumo ir kuriems skirta bausmė neviršija šešerių metų, taip pat kiti nuteistieji, kuriems skirta bausmė neviršija trejų metų laisvės atėmimo, nepilnamečiai.

Nuteistieji, už padarytus nusikaltimus dėl neatsargumo nubausti ilgiau kaip šešeriems metams, taip pat kiti nuteistieji, kuriems skirta bausmė viršija trejus metus laisvės atėmimo, bet neviršija dešimties metų laisvės atėmimo, lygtinio paleidimo galės prašyti, atlikę pusę bausmės.

Nuteistieji, kuriems skirta 10-15 metų bausmė, į laisvę turės teisę prašytis, kai kalėjime išbus du trečdalius skirto termino, gavusieji 15-20 metų bausmę - kai atliks tris ketvirtadalius skirtos laisvės atėmimo bausmės.

Gavusios tokį prašymą Probacijos tarnybos privalės parengti socialinio tyrimo išvadas, kuriose apibūdinama kaltinamojo ar nuteistojo socialinė aplinka, kriminogeniniai veiksniai, taip pat pateikiama kita informacija, padedanti teismui individualizuoti probacijos sąlygas.

„Nuteistieji turės būti praėję socialinės reabilitacijos programą, turės būti pateiktos išvados, kurios įvertina pakartotinio nusikalstamo elgesio riziką ateityje. Kai išvados teigiamos, sprendimą priima komisija. Teisėjai labai to laukia, nes jiems taps lengviau priimti sprendimą“, - tvirtino J.Sabatauskas.

Įstatymu probuotojai įpareigoti savo globotinius konsultuoti ir tarpininkauti tvarkant asmens ar kitus dokumentus, ieškant būsto, nukreipiant į socialinių paslaugų įstaigas, padedant įsidarbinti, skatinant lavintis ir kt.

Teisingumo ministerija siūlė, kad probuotojais būtų civiliai asmenys, tačiau Seimas paliko nuostatą, kad jais gali būti ir statutiniai pareigūnai, tokiu būdu nenukentės dabar šį darbą atliekantys pareigūnai.
Dabartinės Pataisos inspekcijos bus pervadintos į Probacijos tarnybas.

„Tačiau įstaigos pavadinimo pakeitimas nėra pagrindas atleisti žmonių, kurie ten dirba. Tie žmonės gali būti ramūs - jie kaip buvo statutiniai pareigūnai taip ir lieka. Tai numatyta įstatyme“, - pabrėžė Seimo komiteto vicepirmininkas.
Numatoma, kad įstatymas įsigaliotų kitų metų liepą.

Ketvirtadienį Seimas taip pat pataisė Baudžiamąjį kodeksą, kuriame išplėtė lygtinai paleistų ar nuteistų asmenų pareigas. Teismo sprendimu jiems gali būti nurodyta atsiprašyti nukentėjusio asmens, teikti nukentėjusiam asmeniui pagalbą, kol šis gydosi, gydytis priklausomybės ligas, kai nuteistasis sutinka, auklėti ir prižiūrėti savo nepilnamečius vaikus, rūpintis jų sveikata, išlaikyti juos, pradėti dirbti arba mokytis, tęsti darbą ar mokslą, dalyvauti elgesio pataisos programoje, neišeiti iš namų tam tikru laiku, jeigu tai nesusiję su darbu arba mokymusi, neišvykti už gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo, nesilankyti tam tikrose vietose arba nebendrauti su tam tikrais asmenimis ar asmenų grupėmis, nevartoti psichiką veikiančių medžiagų, neturėti, nenaudoti, neįsigyti tam tikrų daiktų arba neužsiimti tam tikra veikla.

Lietuvos valdžios atstovai ne kartą yra sakę, kad būtina imtis priemonių mažinti nuteistųjų skaičių, nes pagal šį rodiklį Lietuva yra tarp pirmųjų Europoje.



NAUJAUSI KOMENTARAI

rj

rj portretas
NESUPRANTU ..........o kodel tik sutikus ????????????? cia tiesiog idijotizmas . koks nusikaltelis geranoriskai sutiks kad jis butu sekamas
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuvoje įvedamas vasaros laikas
  Lietuvoje įvedamas vasaros laikas

  Sekmadienį Lietuvoje bus įvestas vasaros laikas, laikrodžiai valanda į priekį bus persukami 3 valandą nakties. ...

 • Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis
  Sezonui prasidedant – priminimas apie naujas skrydžių kryptis

  Sekmadienį tradiciškai prasidedant vasaros skrydžių sezonui, Lietuvos oro uostai praneša, kad šalies keliautojai galės tiesiogiai skristi naujais maršrutais – į kurortus prie Adrijos ir Juodosios jūros, į Kazachstaną. ...

  3
 • Savaitgalį – jau pavasariški orai
  Savaitgalį – jau pavasariški orai

  Į Lietuvą savaitgalį atkeliavo pavasariški orai. Sekmadienį kai kur temperatūra kils iki 10 laipsnių šilumos. ...

  1
 • Lietuva jungiasi prie „Žemės valandos“ – bus išjungtas apšvietimas
  Lietuva jungiasi prie „Žemės valandos“ – bus išjungtas apšvietimas

  Šeštadienio vakarą daugelyje Lietuvos savivaldybių bus minima „Žemės valanda“, valandai išjungiant elektros energiją. ...

  2
 • Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis
  Atsistatydina Neringos vicemeras D. Mikelis, į jo vietą siūlomas N. Lendraitis

  Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis siūlys tarybai iš jo pavaduotojo pareigų atleisti bendrapartietį socialdemokratą Dovydą Mikelį jo paties prašymu. ...

  6
 • Palangoje – ekstremali situacija
  Palangoje – ekstremali situacija

  Klaipėdos universiteto mokslininkai pasisakė kategoriškai – iki kurortinio sezono pradžios Palangos pajūrio dalį šiauriau jūros tilto būtina pamaitinti smėliu. Priešingu atveju apsauginė kopa nugrius. ...

  10
 • Gyventojai praras valandą miego
  Gyventojai praras valandą miego

  Lietuvoje vėl bus įvestas vasaros laikas. Naktį iš šeštadienio į sekmadienį, 3 val., laikrodžio rodykles teks pasukti viena valanda į priekį. Teigiama, kad dėl tokių pokyčių ne tik bus sunkiau keltis, bet gali sumažėti darbin...

  27
 • Gyvenimas lėmė būti laiminga
  Gyvenimas lėmė būti laiminga

  Metų klaipėdiete šiemet tapusi Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro dailės studijos "Varsa" vadovė Loreta Laurinavičienė jau skina daugiau nei trijų dešimtmečių darbo su piešiančiais vaikais vaisius. Mokytoja n...

  4
 • Laukia išbandymai vėjais
  Laukia išbandymai vėjais

  Sinoptikai prognozuoja šiltą ir saulėtą savaitgalį, tačiau kitos savaitės viduryje pajūryje siautės ciklonas, atnešiantis vėjuotus orus ir žvarbą. ...

 • Žlugęs Klaipėdos užgrobimas
  Žlugęs Klaipėdos užgrobimas

  Klaipėda tik per laimingą atsitiktinumą netapo bandomuoju dabartinio Donecko analogu. Nepraėjus nė metams po nepriklausomybės paskelbimo, Maskvoje susizgribta, kad Klaipėdą reikėtų prisijungti prie Kaliningrado srities. Suformuota speciali komanda, k...

  32
Daugiau straipsnių