“Santaros-Šviesos” misija - skatinti kritinį mąstymą

Molėtų rajone, Alantoje, prasidėjo intelektualinio sąjūdžio „Santara-Šviesa“ konferencija. Į didžiausią metinį pasaulio lietuvių kultūros organizacijos renginį susirinko keli šimtai studentijos ir akademinio pasaulio, kultūros ir meno atstovų, kitų visuomenėje žinomų žmonių. Tris dienas truksiančioje konferencijoje jie aptars svarbiausias šalies kultūrinio ir visuomeninio gyvenimo aktualijas ir problemas.

„Šio intelektualinio sąjūdžio misija yra viešai diskutuoti, nebijoti sakyti tai, ką galvoti. Neturime bijoti sakyti tiesą. Net jei aš esu Prezidento Valdo Adamkaus draugas, būdamas šioje aplinkoje, aš jam pasakau - Valdai, tu tinginiauji. Žinoma, jei iš tiesų taip galvoju. O jai nesutinki - diskutuojam“, ­­- tikino vienas „Santaros-Šviesos“ organizacinio komiteto atstovų išeivijoje, JAV Ohajo universiteto profesorius, filosofas Algis Mickūnas. Dažnai Lietuvoje besilankantis profesorius pastebėjo - čia trūksta viešų intelektualinių diskusijų, o panašaus pobūdžio universitetų organizuojamais renginiais visuomenė menkai tesidomi. „Konferencijos, kuriose turėtų vykti diskusijos, gana uždaros. Kitas momentas, patys mokslininkai, skaitantys jose pranešimus, yra nelabai mandagūs. Jie ateina, paskaito savo pranešimą ir išeina, net nepasidomėję, ar kas nors norės užduoti jiems klausimą. Tai nemandagu, nepagarbu auditorijos atžvilgiu“, - tikino A.Mickūnas.

Amerikos lietuvis pastebi - net tarp universitetų profesūros Lietuvoje daug dogmatiškai monologiškų žmonių, kuriuos jis vadina „neklystančiais dievukais.“ „Jiems svarbiausia - išsakyti savo tiesą ir nelabai rūpi, ką apie jų tiesą galvoja studentai, jaunimas. Taip mąstantys žmonės yra sovietmečio palikimas“, - sakė filosofas. Jis įsitikinęs - kaip polilogą skatinantis intelektualų sambūris, „Santara-Šviesa“ Lietuvoje turės dar daug nuveikti.

Kalbėdamas apie „Santaros-Šviesos“ tikslus, A.Mickūnui antrino Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, filosofas Leonidas Donskis: „Santara-Šviesa“ turėtų mažinti provincializmo kiekį mūsų intelektualiojoje kultūroje, skatinti kritiškai apmąstyti mūsų visuomenės ir kultūros reiškinius, apskritai skatinti kritinį mąstymą. Jo mūsų viešojoje erdvėje dar labai trūksta.“

„Santaros-Šviesos“ renginiai neįsivaizduojami be laisvosios meninės dalies. Po rimtų pranešimų ir diskusijų, čia skamba muzika ir eilės, rodomi spektakliai.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių