R.Juknevičienė: linkstama prie savanoriškų karinių mokymų

Valdančiosios koalicijos partneriai per susitikimą trečiadienį pritarė Karo prievolės įstatymo koncepcijai, kurioje įrašyta galimybė ateityje imti rengti karinius mokymus, sako krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Pasak jos, kariniai mokymai pasirinkti, kadangi Lietuvos kariuomenėje atsisakius šauktinių nebuvo pasiūlyta kuo juos pakeisti. Ministrė pažymi, jog šiuo metu labiau linkstama prie savanoriškumo pagrindu rengiamų karinių mokymų.

"Pataisytoje koncepcijoje yra du dalykai: šalia to, kad paliekame tą patį, kas buvo iki šiol - galimybę esant reikalui, jeigu grėsmių analizė rodytų blogėjančią situaciją Lietuvoje, grįžti prie privalomos pradinės karo tarnybos, tačiau šiuo metu, kadangi vietoj privalomos pradinės karo tarnybos tuomet nebuvo nieko pasiūlyta, įrašome galimybę ruošiant įstatymus Seimui turėti bazinius karinius mokymus, kurie gali būti arba savanoriški, arba privalomi, priklausomai nuo to, kaip nuspręs Seimas", - žurnalistams po koalicijos partnerių susitikimo sakė ministrė.

Jos teigimu, per koalicijos pusryčius buvo ginčijamasi, ar palikti privalomos karo tarnybos galimybę, ir sutarta palikti galimybę ją grąžinti pablogėjus saugumo situacijai.

"Jei gresia karas, atsiranda įtampos židiniai, jei šalia Lietuvos sienų randasi didžiuliai kariniai daliniai permetami ir visa politinė aplinka kaista, atsiranda įtampos", - sakė R.Juknevičienė.

Ministrės žodžiais, šiuo metu labiau linkstama prie savanoriškų karinių mokymų.

"Pagal koncepciją yra tai, kad ji nurodo įvairias galimybes, o įstatymais nustatysime konkrečius dalykus. Esant dabartinei situacijai su dabartiniu krašto apsaugos finansavimu, visiškai mažu ir neturint galimybių daug pakviesti žmonių kariniam mokymui, ir tai, kad mes turime pakankamai žmonių, norinčiųjų tapti profesinės karo tarnybos kariais, tai mes einame savanoriškumo keliu", - sakė Krašto apsaugos ministerijos vadovė.

Pasak jos, koncepcijoje, kurią dar turės patvirtinti Vyriausybė, numatoma skatinimo sistema jaunuoliams rinktis savanoriškus mokymus. Be to, ministrės teigimu, ruošiant įstatymą, ketinama sudaryti galimybę savanoriškus mokymus rinktis ne tik vaikinams, bet ir merginoms.

"Rengsime tokią skatinimo sistemą, kad žmonės žinotų patekę į tuos kursus, kad jie turės tam tikrų pliusų paskui mokydamiesi aukštojoje mokykloje, dirbdami valstybės tarnyboje ar panašius dalykus. Ruošdami įstatymą, turėsime sudaryti galimybę ir merginoms norinčioms - savanoriškumo principu (...) ateiti ir mokytis kartu su vaikinais. Kol kas, deja, įstatymai to nenumato", - sakė R.Juknevičienė.

R.Juknevičienės žodžiais, savanoriškiems mokymams šiuo metu pakviesti 50 žmonių, per šiuos metus įsipareigota pakviesti 300 žmonių.

Pasak ministrės, privalomosios pradinės karo tarnybos reglamentavimas nesikeičia. Ji buvo numatyta ir 2008 metais patvirtintoje koncepcijoje, tačiau būtent dabar ją tikslinant numatoma, jog privalomoji pradinė karo tarnyba keičiama kitais būdais.

Tai daroma atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo išaiškinimą, kad šauktinių kariuomenės atsisakymas neprieštarauja Konstitucijai, bet Seimas privalo nustatyti kitokias veiksmingas karo prievolininkų rengimo ginti valstybę priemones.


Šiame straipsnyje: kariniai mokymaikariai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių