Rinkimai brangsta

Kitų metų savivaldybių tarybų rinkimams organizuoti reikės apie 26 milijonų litų, tai yra net 8 milijonais daugiau, nei kainavo praėję savivaldos rinkimai.

Pateikė paraišką Finansų ministerijai

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pateikė skaičiavimus kitų metų biudžetą rengiančiai Finansų ministerijai, kiek kainuos surengti 2011 metų vasario 27 dieną įvyksiančius savivaldos rinkimus. Paprašyta tam biudžete numatyti apie 26 milijonus litų.

Tai kur kas daugiau, nei buvo skirta 2007 metais įvykusiems savivaldybių tarybų rinkimams organizuoti. Tuomet buvo išleista apie 18 mln. litų.

VRK vyriausioji finansininkė Danguolė Jakštienė atkreipė dėmesį, kad komisija pateikė paraišką Finansų ministerijai ir kol kas nežino, ar tikrai visi prašomi 26 mln. litų bus biudžete numatyti. Tai turėtų paaiškėti kitą savaitę, kai Vyriausybė patvirtins ir teiks Seimui priimti kitų metų biudžeto projektą.

Į prašomų išlaidų rinkimams organizuoti sumą įrašyti ir maždaug 700 tūkstančių litų, kurie reikalingi surengti pirmalaikius Seimo nario rinkimus Marijampolės apygardoje. Čia parlamentaras bus renkamas kitų metų vasario 13 dieną vietoje šią vasarą mirusio socialdemokrato Algio Rimo. Prireikus, antrasis Seimo nario rinkimų turas Marijampolės apygardoje turėtų būti surengtas kartu su savivaldos rinkimais vasario 27-ąją.

2008 metų Seimo rinkimai kainavo daugiau kaip 25 mln. litų, pernai vykę Prezidento ir Europos Parlamento rinkimai atsiėjo apie 26 mln. litų.

Kandidatus tikrins nepriklausomi auditoriai

VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas paaiškino, kad 2011 metų savivaldos rinkimai, lyginant su įvykusiais 2007-aisiais, smarkiai brangsta dėl kai kurių šiemet įvestų įstatyminių naujovių. „Buvo gerokai pakeistas Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas bei Politinių kampanijų finansavimo įstatymas. Numatyta gana nepigiai atsieinančių naujovių“, - pastebėjo VRK vadovas.

Pirmiausia, nustatyta, kad VRK turės organizuoti visų į savivaldą kandidatavusių asmenų finansinių išlaidų nepriklausomą auditą. Anksčiau tokiu patikrinimu užsiėmė Valstybinė mokesčių inspekcija, tačiau dabar VRK turės konkurso būdu parinkti nepriklausomas audito kompanijas, kurios atliks kandidatų finansinės veiklos patikrinimą. Už tokią paslaugą auditoriams turės būti sumokėta iš valstybės biudžeto.

Tam numatyta išleisti apie 4 mln. litų. Aiškindama, kodėl tiek daug, VRK vyriausioji finansininkė D.Jakštienė pastebėjo, kad į savivaldą kandidatuos daugiau kaip 10 tūkstančių asmenų. Kiekvienas iš jų, taip pat visos rinkimuose dalyvavusios partijos turės būti patikrintos auditorių. Tad vieno rinkimų kampanijos dalyvio auditui turėtų būti skirta vidutiniškai po 300-400 litų. „Seimo, Europos Parlamento ir Prezidento rinkimų kampanijų kandidatų patikrinimas kainuos gerokai pigiau, nes tikrinamų subjektų bus kur kas mažiau“, - pridūrė ji.

Kompiuterizuos balsavimo apylinkes

Apie 3 mln. litų iš biudžeto numatoma skirti VRK organizuojamoms kandidatų agitacinėms laidoms per radijo ir televizijos kanalus apmokėti. Paskirstyti šiuos pinigus numatoma konkurso būdu.

Bus skirta ir tam tikra suma įgyvendinti rinkėjų skatinimo dalyvauti balsavime projektus. Jie bus patvirtinti tik tuomet, kai VRK žinos, kiek tiksliai gaus pinigų kitų metų biudžete.

2 mln. litų žadama skirti rinkimų apylinkių kompiuteriniam aprūpinimui. Už šiuos pinigus žadama įdiegti specialią programą, kuri leis operatyviau ir patikimiau iš apylinkių perduoti balsavimo protokolus į apygardas ir pačią VRK.

Didžiausia rinkimų organizavimo išlaidų suma – rinkimų komisijų nariams. Maždaug poroje tūkstančių komisijų po visą Lietuvą dirbs apie 16 tūkstančių žmonių. Visų jų darbas turi būti apmokėtas iš valstybės biudžeto. Tam numatoma skirti kiek daugiau kaip 9 mln. litų.

Z.Vaigauskas tikisi, kad nepaisant finansinio sunkmečio pavyks smarkiai nemažinti atlygio rinkimų komisijų nariams: „Nemanau, kad būtų gerai mažinti tuos ir taip labai nedidelius atlygius, nes vis aštresnė tampa rinkimų komisijų narių problema – nelabai kas nori eiti dirbti į komisijas už kelių šimtų litų atlygį“.

Lapkritį prasidės politinė kampanija

Šių metų lapkričio 3-ąją įsigalios rugsėjį Seimo priimtas nutarimas dėl savivaldybių rinkimų datos nustatymo kitų metų vasario 27 dieną. Todėl lapkričio 3 dieną prasidės oficiali savivaldos rinkimų politinė kampanija. Jos metu visi būsimieji kandidatai galės įsiregistruoti kaip savarankiški politinės kampanijos dalyviai. Tokios kampanijos metu taikoma griežta jos dalyvių finansinės veiklos kontrolė.

Kandidatų į 60 savivaldybių tarybas iškėlimas prasidės šių metų gruodžio pabaigoje. Jie bus įregistruoti kitų metų sausio pabaigoje.

Nuo tada prasidės oficialus rinkimų agitacijos laikotarpis, truksiantis iki pat balsavimo dienos. Agitacijos laikotarpio metu nustatomos tam tikros žiniasklaidos veiklos taisyklės, informuojant apie rinkimus ir kandidatus, taip pat rengiamos specialiosios radijo ir televizijos laidos, leidžiama nustatytose vietose kabinti agitacinius plakatus.

2011 metų savivaldos rinkimai vyks kiek kitaip, nei ligi šiol. Įgyvendinant 2007 metų Konstitucinio Teismo sprendimą, kandidatuoti į savivaldą galės ne tik partijų keliami pretendentai, bet ir pavieniai piliečiai, savo apygardose surinkę atitinkamą kiekį rinkėjų parašų.


Šiame straipsnyje: savivaldybėsrinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių