Prokuroras: „mailiaus“ byla turėtų būti baigta šiemet

Vadinamoji mailiaus byla, kai fiktyvių įmonių įkūrę sukčiai galimai kėsinosi apgaule pasisavinti 22,5 mln. litų Europos Sąjungos (ES) lėšų, turėtų būti baigta šiemet ir atiduota teismui, ketvirtadienį pranešė Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiasis prokuroras Zenonas Burokas.

"Ikiteisminis tyrimas eina į pabaigą, šiemet planuojame užbaigti tyrimą. Kadangi daug įtariamųjų, gali užtrukti susipažinimas su byla, todėl konkrečios datos pasakyti negalima", - Antikorupcijos komisijos darbo grupė galimoms korupcijos apraiškoms teismų, teisėsaugos bei kontroliuojančių institucijų veikloje tirti posėdyje sakė Z.Burokas.

Jo teigimu, ikiteisminiame tyrime įtarimai pateikti 16 asmenų. Jie įtariami dokumentų klastojimu ir sukčiavimu.

Anot prokuroro, tarp įtariamųjų yra ir du Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai. Jų pavardžių pareigūnas nenurodė.

Byloje yra ir specialiojo liudytojo statusą turintis Seimo narys. Žiniasklaidoje skelbta, kad kaip specialųjį liudytoją "mailiaus byloje" Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) pareigūnai yra apklausę žemės ūkio ministrą konservatorių Kazimierą Starkevičių.

"Tai nesuvaržo jo teisių procesiškai. Jis iš esmės niekuo nesikeičia nuo paprasto liudytojo, tik turi teisę į gynybą, reiškia, kad nėra pakankamai duomenų, kad jis padarė nusikalstamą veiką", - ketvirtadienį darbo grupės posėdyje dėstė Z.Burokas.

Šiame ikiteisminiame tyrime tokiu pat statusu apklaustas ir buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Kazimieras Lukauskas.

Bylos duomenimis, buvo įkurtos 7 fiktyvios įmonės, siekusios gauti 22,5 mln. litų ES paramos žuvivaisai.

Pagal priemonę "Akvakultūra" paraiškas ES paramai gauti buvo pateikusios bendrovės "Angila", "Žuvintas", "Commence", "Aniro" ,"Accabi", "Prontis" ir "Brija". Jos norėjo auginti eršketus, ungurius ir šamus.

Nacionalinė mokėjimo agentūra nustatė, kad šios įmonės įsteigtos prieš pat paraiškų pateikimą agentūrai, paraiškas paramai gauti pateikė tą pačią dieną. Be to, įmonių steigėjai - jauni, giminystės ryšiais susiję asmenys, kurie neturi jokios patirties numatomoje veikloje. Atkreiptas dėmesys, kad numatomiems projektams įgyvendinti lėšas turėjo paskolinti tarpusavyje susiję asmenys.

Nors šios įmonės neturėjo tinkamos bazės žuvivaisai, jos gavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos deklaracijas apie atitiktį higienos, veterinarijos, maisto kokybės ir gyvūnų gerovės reikalavimams.

Z.Buroko teigimu, atliekant ikiteisminį tyrimą atlikta kratų, buvo sulaikyta asmenų, bet šiuo metu visi - laisvėje.

Ikiteisminis tyrimas dėl siekio apgaule užvaldyti ES lėšas pradėtas šių metų sausio 27 dieną. Spaudoje skelbta, kad fiktyvių įmonių interesais rūpinosi ir buvęs Lietuvos banko vadovas ir diplomatas Romualdas Visokavičius.

"Lietuvos rytas" rašė, kad fiktyviai įkurtos bendrovės pateikė dokumentus, jog užsiimta žuvivaisa pasiskolino dideles sumas. Auginti žuvų mailiui jos išsinuomojo apleistą fermos pastatą Vilniaus rajono Mostiškių kaime.

Pareigūnų turimi pokalbių įrašai esą rodo, kad sukčiai tikrintojus ketino apgauti prekybos centre"Senukai" nupirkę keliolika šiukšlių konteinerių, juos sujungę vamzdžiais ir prileidę vandens su mailiumi.

Tuo metu Nacionalinei mokėjimo agentūrai planuota pateikti fiktyvius dokumentus, kad pirkta brangios aparatūros.

Laiku pastebėjus apgaulę pinigų šioms įmonėms neskirta.


Šiame straipsnyje: mailiaus byla

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių