Prokuratūra dėl „omonininko“ K.Michailovo kreipsis į Latviją

Dėl Medininkų žudynių nuteistas buvęs Rygos „omonininkas“ Konstantinas Michailovas Apeliaciniame teisme ketvirtadienį pareiškė kategoriškai nesutinkąs su prokuratūros jam pateiktais naujais kaltinimais ir nesutinka pagal juos būti teisiamas.

Dėl Medininkų žudynių nuteistas buvęs Rygos „omonininkas“ K.Michailovas ketvirtadienį teisme pareiškė kategoriškai nesutinkąs su jam pateiktais naujais kaltinimais. ir nesutinka pagal juos būti teisiamas.

Prokuratūra siekia, kad K.Michailovas būtų teisiamas dėl nusikaltimų žmoniškumui.

Esant tokiai situacijai Lietuvos apeliacinis teismas įpareigojo Lietuvos generalinę prokuratūrą kreiptis į Latviją dėl sutikimo, kad K.Michailovas būtų teisiamas pagal naujai formuluojamus kaltinimus.

„Su šiuo prašymu visiškai ir kategoriškai nesutinku, kadangi aš, Konstantinas Michailovas (Nikulinas), nepadariau ir nevykdžiau jokio nusikaltimo ar kitokio teisės pažeidimo prieš Lietuvos gyventojus ir Lietuvos Respublikos valstybę. Taip pat niekada nesikėsinau į Latvijos gyventojų gyvybę ir sveikatą“, - savo poziciją teismo posėdyje motyvavo K.Michailovas. Nuteistasis ne tik nesutiko su naujais kaltinimais, bet ir dar kartą pakartojo, kad nevykdė žudynių Medininkų poste.

Jis perskaitė pareiškimą, kuriame taip pat rašoma, kad jo veiksmai tarnybos Rygoms OMON metu yra ištirti ir teisiškai įvertini Latvijos teisme.

K.Michailovas sakė, kad prokuratūros prašymas yra ne kas kita, kaip siekis jį pakartotinai nuteisti už tai, už ką jau buvo nuteisas Latvijos teismo ir atliko bausmę.

Jis teigė, kad Lietuvos generalinė prokuratūra neturi teisės jam reikšti naujų kaltinimų.

Kitas teismo posėdis šioje byloje įvyks kovo 28 dieną. Vienas iš valstybės kaltintojų, Generalinės prokuratūros prokuroras Mindaugas Dūda žurnalistams išreiškė viltį, kad iki to laiko bus gautas atsakymas iš Latvijos.

Pagal galiojančius įstatymus, asmuo negali būti traukiamas atsakomybėn ir nuteistas už tuos nusikaltimus, ne pagal kuriuos buvo išduotas užsienio valstybės pagal Europos arešto orderį.

K.Michailovą Latvija išdavė pagal Lietuvos Baudžiamojo kodekso nuostatas, kurios numato atsakomybę už tyčinius nužudymus. Dabar prokuratūra jo veiksmus siekia perkvalifikuoti pagal Baudžiamojo kodekso 100-ąjį straipsnį, numatantį atsakomybę už nusikaltimus žmoniškumui. Pastarajam straipsniui senatis netaikoma.

Praėjusių metų gegužės 11 dieną paskelbtu Vilniaus apygardos teismo nuosprendžiu K.Michailovas pripažintas kaltu dėl pareigūnų nužudymo 1991 metų liepos 31 dieną jiems einant tarnybines pareigas. Jam skirta maksimali bausmė - laisvės atėmimas iki gyvos galvos.

Vilniaus apygardos teismo nuosprendį yra apskundę ir K.Michailovo gynėjai, kurie prašo jį išteisinti, ir prokuroras, kuris siūlo perkvalifikuoti nusikaltimą ir pripažinti K.Michailovą kaltu ne tik dėl nužudymo, bet ir dėl nusikaltimų žmoniškumui.

Teismas nustatė, kad K.Michailovas, dirbdamas SSRS VRM vidaus kariuomenės ypatingosios paskirties milicijos būrio (OMON) milicininku, veikdamas šio būrio vado Česlavo Mlyniko suburtoje organizuotoje grupėje, kartu su to paties būrio milicininkais Andrejum Laktionovu ir Aleksandru Ryžovu, tyčia nužudė tarnybos pareigas vykdžiusius Lietuvos muitinės ir policijos pareigūnus Antaną Musteikį, Stanislavą Orlavičių, Ričardą Rabavičių, Algirdą Kazlauską, Juozą Janonį, Algimantą Juozaką ir Mindaugą Balavaką bei pasikėsino nužudyti Tomą Šerną.

Vilniaus apygardos teismas nuosprendyje rašo, kad 1991-ųjų liepos 30-osios rytą Rygos OMON vadas Č.Mlynikas specialiųjų grupių „Delta-1“ „Delta-2“ milicininkams davė nurodymą ruoštis kelionei į Vilnių. Jis liepė pasiimti neperšaunamas liemenes, ginklų, sprogmenų. Omonininkai pasiėmė jokiose apskaitose neužfiksuotus 7,62 mm kalibro automatus AKM, kurie buvo pagrobti iš Rygos policijos akademijos ir naudojami įvairiose operacijose.

Ginkluotės konvojavimas iš Vilniaus tebuvo oficiali kelionės dingstis. Iš vienuolikos rygiečių, skirtingu laiku atvykusių dviem automobiliais, Vilniaus OMON bazėje Valakampiuose pasiliko septyni – likusieji tą patį vakarą grįžo namo.

Latvijos pilietis K.Michailovas 2007 metais buvo sulaikytas Latvijoje ir perduotas Lietuvai.


Šiame straipsnyje: Konstantinas Michailovas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių