Priimtas Šeimynų įstatymas: kas bus laikoma šeimyna?

Seimas, siekdamas nustatyti naują juridinių asmenų - šeimynų - steigimo tvarką, reglamentuojančią privačių asmenų iniciatyvą, grindžiamą reikiama vaiko globėjo (rūpintojo) pareigų vykdymo patirtimi, priėmė Šeimynų įstatymą ir Vietos savivaldos įstatymo 6 ir 16 straipsnių pakeitimo įstatymą.

Šeimynų įstatymas nustato juridinių asmenų, kurių teisinė forma yra šeimyna, steigimą, valdymą, teises, pareigas ir atsakomybę, lėšas ir turtą, taip pat šeimynų reorganizavimą, pertvarkymą ir likvidavimą. Įstatyme nustatyti šeimynos steigėjui ir dalyviui taikomi reikalavimai.

Kaip teigiama aiškinamajame rašte, nors teikiamu Šeimynų įstatymu yra siūloma keisti šiuo metu galiojančią šeimynų steigimo tvarką, atsisakant nuostatų, kad šeimynų steigimas yra savarankiška savivaldybių funkcija ir tai, kad šiuos juridinius asmenis steigia, reorganizuoja, pertvarko ar likviduoja savivaldybės taryba, tuo pačiu siūloma palikti savivaldybėms teisę finansine bei materialine parama prisidėti prie šeimynos veiklos stiprinimo.

Įstatyme įvardijami, kaip ypatingai svarbūs, šeimynos veiklos tikslai - užtikrinti šeimynos globojamų (rūpinamų) vaikų teisių ir įstatymų ginamų interesų įgyvendinimą ir apsaugą, suteikiant šiems vaikams tokias gyvenimo sąlygas, kokių reikia jų fizinei, protinei, dvasinei, dorovinei bei socialinei raidai, ir tokią šeimos aplinką, kokios reikia jų gerovei, kad tinkamai pasirengtų savarankiškai gyventi šeimoje ir visuomenėje.

Kadangi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.260 straipsnyje įtvirtinta, kad šeimyna globoja vaikus šeimos aplinkoje, todėl įstatymo projekte siūloma šeimynos valdymą patikėti šeimynos dalyviui arba dalyviams - steigėjui arba šeimynos steigėjui ir jo sutuoktiniui.

Pagal priimtą įstatymą šeimyna yra pelno nesiekiantis ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, kuri globoja šešis ir daugiau vaikų (bendras vaikų skaičius šeimynoje su savais, vaikais - ne daugiau kaip dvylika vaikų) šeimos aplinkoje. Bendras vaikų skaičius gali būti didesnis, negu nurodyta šiame straipsnyje, kai broliai ir seserys neišskiriami, arba mažesnis, jeigu globojamas vaikas su negalia.


Šiame straipsnyje: šeimynų įstatymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių