Prezidentė sukritikavo projektą, įtvirtinantį teismo tarėjų institutą

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Teisingumo ministerijos (TM) parengti siūlymai, kaip įtvirtinti teismo tarėjų institutą, yra vienpusiški ir siauri.

Tai ji pareiškė Prezidentūroje ketvirtadienį vykusioje apskritojo stalo diskusijoje "Visuomenės atstovų dalyvavimas vykdant teisingumą''. Prezidentė taip pat teigė, kad ministerijos parengta visuomenės apklausa dėl tarėjų yra neprofesionali.

„Iš tų klausimų ir formuluočių klausimų, kurie yra primityvūs ir neprofesionalūs, darant iš tūkstančio žmonių reprezentatyvią apklausą su tokiais klausimais gausi tai, ko klausi. Todėl šiandien ir prasideda forumas. Todėl, kad pateiktas įstatymo projektas yra vienpusiškas, siauras ir be diskusijų parengtas bei profesionalumo prasme nykokas“, - sakė šalies vadovė.

Vėliau patikslinta, kad ministerija parengė ne įstatymų pataisas, o tik apibendrino pasiūlymus.

„Aišku, pirmiausia yra apsisprendimas, ar apskritai tarėjų reikia. Mūsų nuomone, tai nebediskutuotinas klausimas. Tarėjų reikia ir dabar klausimas - kokių. Diskutuojant tiek su mokslininkais, tiek su teisėjais ir panašiai, buvo tiesiog bandyta atsakyti į tą klausimą ir buvo prieitos tam tikros išvados ir jos buvo pabandytos išdėstyti teisine kalba bandant tikrai labai laisvai improvizuoti“, - BNS aiškino teisingumo viceministras Tomas Vaitkevičius.

Pasak prezidentės, TM parengtuose pasiūlymuose atspindėjo savo nuomonę ir „skubotai padarė apklausą, kad pagrįstų savo poziciją“.

Prezidentės teigimu, teismų sistemą „į kurią nors pusę keisti matyt verta, nes žmonių pasitikėjimas teismais rodo, kad taip gyventi ilgai tikrai negalėsime“, todėl ji pakvietė diskusijos dalyvius bendradarbiauti rengiant teismų pertvarkos koncepciją ir sakė inicijuosianti tam darbo grupę.

T.Vaitkevičius savo ruožtu pažymėjo, kad reikia nustoti diskutuoti dėl paties tarėjų instituto reikalingumo ir pradėti spręsti konkretesnius klausimus.
„Nereikia pradėti diskusijos nuo to, ar apskritai reikia tarėjų. Manau, kad ir prezidentės pozicija yra aiškiai pasakyta, kad tarėjų reikia. Tai ne kartą jos išsakyta labai aiški gairė. Tarėjai turi būti efektyvūs - tą visi patvirtino, tą sakome ir mes. Taigi jokio čia nesutarimo nėra, mes tikrai darome tai, ką, kaip matome, ir prezidentė palaiko“, - tikino jis.

Diskusijoje dalyvavusio buvusio Konstitucinio Teismo (KT) pirmininko, Vilniaus universiteto (VU) profesoriaus Egidijaus Kūrio vertinimu, prezidentė galėjo TM kritikuosi ir griežčiau, nes parengti siūlymai „pakerta ne tik teismo sielą, bet apskritai teisės pagrindus Lietuvoje“.

"Aš esu vienas iš tų žmonių, kurie matė naująjį projektą, apie kurį prezidentė pasakė porą žodžių, kurie, mano manymu, net šiek tiek per švelnūs", - sakė jis.
Tarp labiausiai E.Kūriui užkliuvusių nuostatų - punktas, kad tarėjais galėtų būti ir anksčiau teisti žmonės, svarbu - kad būtų pasibaigęs teistumas.

„Gražu ar ne: šeštas teistumas, septintas teistumas - svarbu, kad jisai pasibaigęs?“, - svarstė E.Kūris.

Jis aštriai kritikavo ir siūlymą, kad tarėjus parinktų savivaldybių administratoriai, kuriems visos kitos valstybės institucijos turi teikti informaciją.

„Tai reiškia, kad savivaldybės tarybos administratorius pastatomas virš Specialiųjų tyrimų tarnybos ar Valstybės saugumo departamento. Tai galime pasveikinti save“, - ironizavo E.Kūris.

Buvęs KT pirmininkas kritiškai įvertino ir siūlymą, kad tarėjai su byla galėtų susipažinti tik likus dienai iki teismo, kad jiems užtektų turėti vidurinį išsilavinimą.

„Dar viena problema yra nediskutuota - tai mūsų visuomenės netolerancija. Aš sąžiningai prisipažįstu, kad nelabai įsivaizduoju tarėjus, juo labiau tokius tarėjus kaip čia buvo sugalvota, tokioje byloje kaip visa eilė su Kedžiais susijusių bylų, Jonaitienės byla ar kita kokia nors rezonansinė byla“, - dėstė E.Kūris.

Spalį ministerijos užsakymu atlikta visuomenės apklausa, kurią vykdė bendrovė „Vilmorus“, parodė, kad 35 proc. respondentų sutiktų, kad nagrinėjant jų bylą teisme kartu su teisėju dalyvautų visuomenės atstovai, beveik 12 proc. su tuo sutiktų tik tada, jei visuomenės atstovai turėtų patariamojo balso teisę, daugaiu kaip 6 proc. sutiktų tik tada, jeigu visuomenės atstovai turėtų sprendžiamojo balso teisę kartu su teisėju. 20 proc. apklaustųjų nesutiktų su visuomenės dalyvavimu.

Lietuvos vyriausio administracinio teismo šįmet vykdyta internetinė apklausa paodė, kad respondentai reikalingu laikytų visuomenės atstovų dalyvavimą nagrinėjant administracines bylas - taip pasisakė 65 proc. apklaustųjų, priešingai manančių buvo 26 procentai. Šioje apklausoje dalyvavo beveik 700 respondentų.


Šiame straipsnyje: teismaitarėjai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lapų valytojams gresia baudos
  Lapų valytojams gresia baudos

  Patikrinimą, kaip mieste valomi lapai, surengę kontrolieriai priekaištų negailėjo nei valytojams, nei vežėjams. Vieniems surašyti reikalavimai žaliąsias atliekas tvarkyti pagal taisykles, kitiems skirtos nuobaudos už pažeidimus. ...

 • Klaipėda bandys vėl prisivilioti burlaivius
  Klaipėda bandys vėl prisivilioti burlaivius

  Klaipėda vėl bandys tapti didžiųjų burlaivių regatos „The Tall Ships Races“ uostu. Pabrėžiama, kad šis renginys sulaukia didelio miestiečių susidomėjimo, pritraukia daug svečių, padeda puoselėti mieste jūrinę kultūrą. ...

 • Miesto biudžetas bus pilnesnis
  Miesto biudžetas bus pilnesnis

  Klaipėdos taryba patikslino miesto biudžetą. Jis padidės beveik 1,15 mln. eurų. Patikslintos ir tam tikrų programų priemonės, kurios bus įgyvendintos. ...

 • Vėl pokyčiai: grįžusi šiluma atsineš lietų ir vėją
  Vėl pokyčiai: grįžusi šiluma atsineš lietų ir vėją

  Antroje savaitės pusėje sulauksime šiltesnių pokyčių: temperatūra palaipsniui kils. Šilčiausia bus savaitgalį, tačiau grįžusi šiluma atsineš ir lietų, kils vėjas. ...

  1
 • Lietuva pasitinka 100-metį su stipriausia kariuomene nuo jos atkūrimo
  Lietuva pasitinka 100-metį su stipriausia kariuomene nuo jos atkūrimo

  Minint Lietuvos kariuomenės dieną, krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad Lietuva pasitinka 100-metį su stipriausia kariuomene nuo jos atkūrimo. ...

 • Incidentas Rusijos AE: padidėjusi tarša Lietuvai primena apie kitą problemą
  Incidentas Rusijos AE: padidėjusi tarša Lietuvai primena apie kitą problemą

  Versija, kad Rusijoje įvyko branduolinė avarija, atpuola, o Europoje radioaktyvumo padidėjimas labai žemas, todėl jokios įtakos žmonių sveikatai tai tikrai neturės, LRT RADIJUI sako Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas. „Bet ...

 • Nustatys pabėgėlių kvotą
  Nustatys pabėgėlių kvotą

  Klaipėdos socialinės paramos centras toliau rūpinsis prieglobstį gavusių užsieniečių integracija. Įstaigai prašoma nustatyti tokią pat kvotą, kuri buvo ir praėjusiais metais. ...

  3
 • Važiuokite atsargiai: eismo sąlygas sunkina plikledis
  Važiuokite atsargiai: eismo sąlygas sunkina plikledis

  Telšių, Šiaulių ir Kauno apskrityse ketvirtadienio rytą ant valstybinės reikšmės kelių dangų susiformavo plikledis, šiuose keliuose dirba žiemos priežiūros mechanizmai, pranešė Automobilių kelių direkcija. ...

  1
 • Lietuvoje švenčiama kariuomenės diena
  Lietuvoje švenčiama kariuomenės diena

  Lietuvoje ketvirtadienį vyks renginiai, skirti paminėti Lietuvos kariuomenės dieną ir jos atkūrimo 99-ąsias metines, skelbia Krašto apsaugos ministerija. ...

 • Vilniuje pradedamos naujos areštinės ir komisariato statybos
  Vilniuje pradedamos naujos areštinės ir komisariato statybos

  Birželio 23-osios gatvėje, šalia Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato įkasta statybų pradžią žyminti kapsulė, pranešė viešųjų ryšių agentūra „Integrity PR“. ...

  2
Daugiau straipsnių