Prezidentė neišgirdo prašymų vetuoti kai kuriuos įstatymus

Prezidentė neatsižvelgė į įvairių interesų grupių prašymus vetuoti kai kuriuos prieštaringai įvertintus įstatymus.

Valstybės vadovės veto sulauks tik vienas, didesnių diskusijų nesukėlęs įstatymas.

Gauta visa krūva naujų įstatymų

Penktadienis buvo paskutinė diena, kai Prezidentė Dalia Grybauskaitė turėjo apsispręsti, ar pasirašyti paskutinėmis Seimo pavasario sesijos dienomis priimtus įstatymus.

Parlamentarai sesiją baigė liepos 2-ąją, paskutinėmis dienomis priimdami dešimtis įvairių įstatymų. Kai kurie jų įvertinti prieštaringai, todėl Prezidentė raginta apsvarstyti, ar nevertėtų tų įstatymų vetuoti.

Tačiau išnagrinėjusi visus Seimo priimtus teisės aktus D.Grybauskaitė rado tik vieną, kuris būtų vertas jos veto. Dėl šio įstatymo nekilo didesnių diskusijų nei Seime, nei visuomenėje. Visi kiti įstatymai buvo pasirašyti.

Sumažės motinystės pašalpos

Prezidentės parašas padėtas ant Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisų, kuriomis nuo kitų metų liepos 1 dienos sumažinamos motinystės pašalpos. Įstatymu nustatyta, kad vaikus auginantys tėvai turės teisę pasirinkti – imti vienerių metų atostogas ir per juos gauti pašalpas, lygias 100 procentų algos, ar dvejus metus, pirmaisiais gaunant 70 proc. atlyginimo, antraisiais 40 proc.

Šiuo metu galioja tvarka, kai galima eiti dvejų metų vaikų auginimo atostogų, pirmaisiais gaunant 90 proc. algos dydžio pašalpą, antraisiais – 65 proc.

Aktyvių mamų sambūris ragino Prezidentę vetuoti Seimo priimtas pataisas dėl motinystės pašalpų sumažinimo, bet D.Grybauskaitė jau anksčiau yra leidusi suprasti, kad to neketina daryti. Ji pateikė dešimtkart turtingesnio Liuksemburgo pavyzdį, kur svarstoma, ar nevertėtų motinystės atostogas sutrumpinti nuo šešių iki keturių mėnesių.

Valstybės vadovė penktadienį pasirašė ir Pensijų sistemos reformos įstatymo pataisas, nustatančias, kad kitais metais išliks nuostata į privačius pensijų fondus pervesti 2 proc. „Sodros“ įmokų. Anksčiau planuota, kad 2011 metais privatūs pensijų fondai gaus 5,5 proc. įmokų, tačiau dėl sudėtingos finansinės situacijos nuspręsta palikti sumažintus pervedimus.

Sumažintos pareigūnų socialinės garantijos

Pareigūnai prašė Prezidentės vetuoti Vidaus tarnybos statuto pataisas, kuriomis jų socialinės garantijos ligos atveju prilygintos kitų piliečių. „Jeigu Prezidentė pasirašys Seimo priimtą įstatymą, pareigūnams susirgus tarnybos metu išmoka vidutiniškai sumažės daugiau nei perpus. Pavyzdžiui, jeigu ugniagesys, gesindamas gaisrą apsinuodys dūmais ir dėl to teks jam gydytis, jis neteks daugiau nei pusės savo atlyginimo, maždaug 1000 litų“, - teigė Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas.

Vidaus tarnybos statutas iki šiol numatė, kad laikinojo nedarbingumo bei nėštumo ir gimdymo atostogų laikotarpiais pareigūnams mokamas vidutinis jų darbo užmokestis.

Tačiau D.Grybauskaitė nevetavo Seimo priimtos įstatymo pataisos, pagal kurią mokamo vidutinio darbo užmokesčio ar jo dalies dydis, maksimalus kompensuojamojo uždarbio dydis ir mokėjimo trukmė bus nustatomi Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo nuostatomis, tad ligos atveju pareigūnai vidutinio atlyginimo tikėtis jau nebegalės.

„Šis įstatymas priimtas pažeidžiant dešimčių tūkstančių Lietuvai tarnaujančių pareigūnų teisėtus lūkesčius, vengiant viešos diskusijos su visuomene. Priimtu įstatymu Seimas, priešingai nei teigiama aiškinamajame rašte, ne sulygintų statutinių pareigūnų socialines garantijas, bet paneigtų tarnybos ypatumų kompensavimo principą, kuris neatsiejamas nuo konstitucinio teisinės valstybės principo“, - pareigūnai rašė kreipimesi prezidentei.

Judėjimai nekels kandidatų į savivaldą

Prezidentės pasirašytas naujos redakcijos Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas. Jis be kita ko nustato, kad kandidatus į savivaldybes galės kelti ne tik politinės partijos, bet ir kandidatuoti pavieniai asmenys. Tokia nuostata priimta prieš 2011 metų vasarį įvyksiančius savivaldos rinkimus įgyvendinant 2007 metais Konstitucinio Teismo priimtą nutarimą, kad prieštarauja Konstitucijai galiojusi taisyklė, leidusi tik partijoms kelti kandidatus į vietinę valdžią.

Dvi dešimtys Seimo narių pareiškė nepasitenkinimą daugumos parlamentarų priimtu naujuoju Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymu, todėl kreipėsi į Prezidentę, prašydami jį vetuoti. Nepatenkintieji Seimo nariai mano, kad būtina įstatymu leisti kandidatus kelti ir visuomeninėms organizacijoms bei judėjimams.

Tačiau D.Grybauskaitė pasirašė šį įstatymą, taip patvirtindama teisininkų išvadą, kad jame nustatytoji kandidatų kėlimo tvarka iš esmės atitinka Konstitucinio Teismo nutarimą.

Galės gauti operatyvines pažymas

Valstybės vadovės parašas padėtas ir ant Operatyvinės veiklos įstatymo pakeitimo. Jis atveria kelią Seimui gauti prieš ketverius metus parašytas dvylika Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymų apie verslininkų sąsajas su Lietuvos politikais bei žiniasklaida.

Seimas kelerius metus bandė gauti šias pažymas, tačiau negalėjo to padaryti, nes ankstesni VSD vadovai atsisakydavo jas pateikti, aiškindami, kad tokios galimybės nenumato įstatymas. Pasak D.Grybauskaitės, birželio pabaigoje Seimo priimtos Operatyvinės veiklos įstatymo pataisos „suteiks galimybę gauti tas visas pažymas, atitinkamai Seimo nariams ar Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariams įsipareigojus atsakingai su jomis elgtis“.

„Kai tik visos procedūros bus užbaigtos dėl įstatymo įsigaliojimo, pažymos galės būti pateiktos“, - sakė Prezidentė, čia pat pridurdama: „Bet, tiesa sakant, nieko ten įdomaus nėra“.

Neteisėtų statybų amnestija

D.Grybauskaitė pasirašė ir Seimo priimtas naujas Statybos įstatymo pataisas, leisiančias nelegalių statybų savininkams per dvejus metus be didesnių baudų legalizuoti savo statinius.

Prezidentės vyriausiosios patarėjos, Teisės grupės vadovės Solveigos Cirtautienės manymu, patobulintas Statybos įstatymas numato galimybę įteisinti savavališkai statomus ar pastatytus statinius, nustato, kaip šią galimybę įgyvendinti ir kaip šalinti statybos pagal neteisėtai išduotus statybą leidžiančius dokumentus padarinius, taip pat nustato juridinių asmenų atsakomybę už statybos reikalavimų pažeidimus. Savavališką statybą bus galima įteisinti teisės aktų numatytais atvejais ir sumokant nustatyto dydžio įmoką.

Pagal šį įstatymą, dvejus metus po įstatymo įsigaliojimo įmokų dar nereikės mokėti. Per tą dvejų metų laikotarpį asmenims, siekiantiems savo noru įteisinti savavališkas statybas, tai bus pripažįstama lengvinančiomis aplinkybėmis ir jiems bus taikomos mažiausios administracinės baudos.

Pagal įstatymą savavališkų statybų įteisinimas bus galimas išimtinai tik tuomet, kai statyba konkrečiame sklype pagal patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus yra galima ir neprieštarauja teisės aktams.


Šiame straipsnyje: Dalia Grybauskaitėveto

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių