Prezidentė: nebūdama dosni, valstybė turi būti teisinga

Savo pirmajame metiniame pranešime Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad svarbiausiu politikos akcentu turi tapti paprastas žmogus ir jo poreikiai.

Svarbiausia - žmogus

Antradienį Seime skaitydama metinį pranešimą Prezidentė pareiškė nevertinsianti kiekvieno šalies ūkio sektoriaus būklės, o analizuosianti valstybės ir jos piliečių moralinę būseną, pamatinių vertybių krizės priežastis, aptarsianti žmogaus reikšmės ir vertės, kiekvieno piliečio atsakomybės svarbą stiprinant valstybę, kuriant ateities Lietuvą. Pasak D.Grybauskaitės, "ne pinigų stygius pykdo žmones, o teisingumo ir solidarumo trūkumas".

„Priėjome tašką, kai nepakanka dar vieno, eilinio padėties konstatavimo, priminimo apie sunkumus, pasikritikavimo ar akademinių pamąstymų apie bendrą atsakomybę. Priėjome tašką, kuriame reikia esminių pokyčių. Lietuva jau subrendo permainoms. Įstrigome, nes praradome kryptį. Prirašę dešimtis tomų strategijų ir programų, kuriose puikuojasi šimtai kilnių prioritetų, pametėme svarbiausia – paniekinome vienintelį veiksmų vertinimo matą – pamiršome žmogų“, - sakė Prezidentė.

Anot prezidentės ir gausi emigracija iš Lietuvos yra pagrįsta ne tiek ekonominiais motyvais, bet teisingumo ir pagarbos stoka tėvynėje.

Valstybės vadovė pabrėžė, kad būtent "vertybiniu principu: Žmogus-Valstybė-Ateitis" turi būti vadovaujamasi visose Lietuvos gyvenimo srityse.

Šalin korupciją

Anot D.Grybauskaitės vienu iš lemiamų faktorių pagarbai žmogui atkurti būtų korupcijos šalinimas iš šalies gyvenimo.

„Jei tikrai siekiame realių permainų valstybėje, turime atsigręžti į aukščiausią vertybę - į žmogų. Šis vertybinis orientyras taikytinas visuotinai - aukščiausiems pareigūnams ir žemiausių grandžių valstybės tarnautojams, o kartu - ir kiekvienam piliečiui", - sakė valstybės vadovė.

Kaip vieną labiausiai žmogaus orumą žeminančių ydų, Prezidentė įvardijo korupciją ir ragino itin sugriežtinti bausmes už korupcinius nusikaltimus bei kuo skubiau priimti jau parengtus kovai su korupcijai svarbius įstatymus.

Prezidentė ragina visuotinai įgyvendinti principą - sąžiningu būti apsimoka: sudaryti sąlygas smulkiajam verslui, individualiems meistrams, kūrėjams išeiti iš šešėlio ir pradėti dirbti legaliai, nesižeminant ir nesislapstant.

D.Grybauskaitės įsitikinimu, korumpuoti valstybės tarnautojai turi netekti tarnybos, o neteisėtai įgytas turtas - konfiskuojamas: "Tik realios bausmės ir asmeninis kiekvieno nepakantumas korupcijai gali ją išguiti iš mūsų gyvenimo, kiekvieno asmeniškai".

Ji išreiškė viltį, kad Seimas suskubs priimti jos teiktus įstatymus dėl bausmių griežtinimo, senaties terminų ilginimo.

Peikė partijas

Pasak prezidentės, Lietuva šiuo metu yra giliausioje pasitikėjimo valstybe krizėje, kokios per dvidešimt atkurtos Lietuvos metų dar nėra buvę.

Tai lemia, anot valstybės vadovės, daugiausia politinės partijos ir politikai, kurie įsitikinę, kad ne jų likimas priklauso nuo žmonių, o atvirkščiai.

Pasak D.Grybauskaitės, žmonės dar myli Lietuvą ir tai įrodo susirinkdami gatvėse švęsti Kovo 11-osios ar tvarkyti aplinkos akcijoje “Darom”.

„Būrių būriai susitelkę, tikėdami, kad gali apkuopti Lietuvą savo pačių rankomis dalyvavo tvarkymo akcijoje. Tačiau skaudu ir gėda, kai tie patys žmonės netiki, kad gali apvalyti Lietuvą savo pačių balsais (...) Tai rimčiausias įspėjimo skambutis politinėms partijoms, užsisklendusioms savo siauruose partiniuose interesuose ir tarsi pamiršusioms, kad jų likimas rinkėjų rankose – o ne atvirkščiai“, - teigė Prezidentė.

Anot jos, partijos turėtų tapti atviresnės, įsileisti ir naujų veidų, ir naujų idėjų.

Šalies institucijos – tarsi kunigaikštystės

Prezidentė metiniame pranešime tvirtino, kad žmonių nepasitikėjimą valdžia lemia jos chaotiškas darbas, , kai mokesčiai įvedinėjami žiūrint tik į biudžeto eilutes, bet ne į socialines jų pasekmes, o įstatymai priimami konsorciumams, o ne žmonėms.

"Tokios - fragmentiškos ir neretai prieštaringos - veiklos pasekmė - nestabili, neaiški ir nepatikima teisinė aplinka, kuri, veikiant be aiškaus strateginio sumanymo, užprogramuojama jau įstatymų leidybos procese", - teigė prezidentė.

"Jau šiandien turime pradėti mąstyti plačiau, žvelgti giliau ir matyti toliau, nei rytdienos antraštės. Vyriausybės veikla galėtų tapti kryptingesnė, jeigu, išgujus paprotį "stumti" pavienių ministerijų sumanymus, būtų įdiegta kita tradicija - aptarti juos išsamiai, iš anksto, kolegialiai ir būtinai - strategiškai", - sakė D.Grybauskaitė.

Anot Prezidentės, likimas dabarties politikams nepašykštėjo išbandymų ir, akivaizdu, kad greitai ekonominė situacija nepagerės.

„Dar bent keletą metų valstybė tikrai negalės būti dosni. Būtent todėl ji privalės būti teisinga ir išmintinga - labiau nei kada nors iki šiol“, - pabrėžė D. Grybauskaitė.

Apie D.Kedžio bylą nekalbėjo

Anot Prezidentės, šiuo laikotarpiu, kai Lietuvos visuomenei itin reikia teisingumo, teismų sistema tampa viena iš daugiausia nepasitikėjimo sulaukiančių sričių.

„Sistema subiurokratėjo. Ji tapo arogantiška. Teismų vadovų bei savivaldos energija nukrypo į akademines diskusijas ir tarpusavio santykių aiškinimąsi. Deja, diskusijose neliko vietos svarbiausiai temai - teisingumui ir žmogaus problemoms teismuose“, - teigė prezidentė.

D.Grybauskaitė nesileido į konkretybes apie Lietuvą krečiantį pedofilijos skandalą, tačiau pabrėžė, kad būtina atverti teismus žmonėms, supaprastinti sprendimų teismuose primėmimą. Anot šalies vadovės, nemažą dalį ginčų įmanoma išspręsti ikiteismine tvarka.

"Atverkime sistemą pokyčiams, naujiems veidams ir naujiems darbams. Nebeignoruokime žmonių reikalaujamo platesnio visuomenės atstovavimo teismuose. Nuosekliai laikykimės numatyto teismų vadovų rotacijos principo", - sakė prezidentė.

Prezidentė pažymėjo, kad ypatingą dėmesį skirs teisėjų atrankai ir vertinimui, etikos ir drausmės bylų nagrinėjimo procedūroms.

Užsienio politikos formos – diskusijos tema

Pasak D.Grybauskaitės, būtent Lietuvos žmogaus interesai turi būti esminiu svertu ir šalies užsienio politikoje.

„Galime diskutuoti dėl diplomatinio darbo formų ir taktinių žingsnių, tačiau strateginė kryptis - viena ir neginčijama. Tai - Lietuvos žmonių interesų, tikslų ir mūsų nacionalinės savigarbos atstovavimas tarptautinėje arenoje“, - teigė ji.

Prezidentė pabrėžė, kad jos prioritetai Užsienio politikoje tai -  aktyvi ir dalykiška tolesnė eurointegracija, veikla, stiprinant Lietuvos teritorinį, energetinį ir technologinį saugumą bei konstruktyvūs santykiai su kaimynais, grįsti abipuse pagarba ir abipuse nauda.

Kalbėjo trumpai

Tai pirmasis pernai liepos 12 dieną Prezidentės pareigas pradėjusios eiti D.Grybauskaitės metinis pranešimas Seime. D.Grybauskaitės pranešimui Seimo posėdžio darbotvarkėje buvo numatytos 45 minutės, tačiau Prezidentės kalba tetruko pusę numatyto laiko.

Toks pranešimas, kuriame valstybės vadovas apžvelgia valstybės padėtį ir brėžia jos vystimosi gaires, yra numatytas Konstitucijoje.

Metinio pranešimo parlamento rūmuose klausėsi kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, premjeras Andrius Kubilius, Vyriausybės nariai, aukščiausiųjų teismų ir institucijų bei žinybų vadovai, miestų ir rajonų merai, Nepriklausomybės akto signatarai, užsienio šalių diplomatai, dirbantys Lietuvoje.

Visą Prezidentės kalbą skaitykite ČIA.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių