Prezidentė bando stumti tiesioginius merų rinkimus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pakartojo savo pageidavimą, kad kitąmet merai būtų renkami tiesiogiai, tačiau Seimo nariai negali garantuoti, kad taip tikrai įvyks.

Pasisakė už patį principą

Trečiadienį D.Grybauskaitė susitiko su Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių reikalų komiteto (VVSRK) nariais, su kuriais daugiausiai kalbėta apie tai, kaip pasiekti, kad 2011 metų vasarį merai galėtų būti renkami tiesiogiai. „Prezidentės esminė nuomonė – kad tiesioginiai merų rinkimai įvyktų 2011 metais. Tai principinė, bazinė jos nuomonė“, - po valandą trukusio susitikimo sakė Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys.

D.Grybauskaitės nuomone, nėra labai svarbu į Konstitucijos pataisą dėl tiesioginių merų rinkimų įtraukti modelį, kokius įgaliojimus turės toks meras. „Susitikime daug kalbėta apie modelius. Tačiau, nežiūrint visų diskusijų, Prezidentė mano, kad šiuo metu ne tiek svarbu, koks bus galių pasiskirstymo modelis. Svarbiausia įrašyti principinę nuostatą, kad merai būtų renkami tiesiogiai. Paskui įstatymuose galima konkretizuoti, koks tas bus meras“, - tvirtino L.Balsys.

Kita vertus, D.Grybauskaitė netiesiogiai pasisakė už tą savivaldos modelį, pagal kurį tiesiogiai išrinktas meras būtų savivaldybės tarybos narys ir jos pirmininkas, taip pat turėtų tam tikrus vykdomosios valdžios įgaliojimus. Norint patvirtinti šį modelį, tereikėtų antrą kartą Seime balsuoti dėl kartą 2007 metų vasarą jau balsuotos Konstitucijos pataisos.

„Reikėtų balsuoti antrą kartą už dabar jau esantį konstitucinį pasiūlymą Seime, nes laiko lieka mažai“, - pastebėjo L.Balsys.

Sukritikavo komiteto pasirinktą modelį

Prezidentė sukritikavo VVSRK antradienį pasirinktą priešingą modelį – tiesiogiai išrinktą merą paversti savivaldos lygmens vykdomosios valdžios galva, tai yra iš esmės priskirti jam dabartinio savivaldybės administracijos direktoriaus funkcijas.

Norint įgyvendinti šį modelį, reikėtų per artimiausius kelis mėnesius suspėti du kartus balsuoti už visiškai kitokias, nei jau buvo pasiūlytos, Konstitucijos pataisas.

„Prezidentės manymu, pasirinktas modelis yra šioks toks nelogiškumas. Rinkti ūkininką, o ne politiką yra nelogiška ir neteisinga. Meras turi būti politinė figūra su tam tikrais išplėstais vykdomaisiais įgaliojimais“, - aiškino L.Balsys.

Negalėjo garantuoti

Tačiau VVSRK pirmininkas Vytautas Kurpuvesas pastebėjo, jog absoliuti dauguma šio komiteto narių yra už tai, kad tiesiogiai išrinktas meras taptų vykdomosios valdžios galva. „Pagal mūsų siūlymą meras būtų vykdomosios valdžios atstovas, dėl pataisos reikėtų du kartus balsuoti. Prezidentės nuomone, mūsų pasiūlyta Konstitucijos pataisa yra pernelyg konkreti. Kita vertus, mūsų nuomone, ji pakankamai abstrakti, leidžianti įstatymuose koreguoti mero statusą“, - sakė V.Kurpuvesas.

Jis negalėjo atsakyti, ar visas Seimas balsuos už VVSRK pasiūlytą tiesiogiai išrinkto mero variantą, ar pritars Prezidentės pozicijai, ar išvis taip ir nesuspės laiku susitarti dėl tiesioginių merų rinkimų ir jie 2011 metais neįvyks. „Ginčijamės dėl mero statuso. Neturime pamiršti santykio tarp mero ir tarybos“, - kalbėjo V.Kurpuvesas.

Paklaustas, ar Seime žužteks balsų kuriai nors iš pozicijų patvirtinti, VVSRK pirmininkas negalėjo konkrečiai atsakyti: „Tai labai sudėtingas klausimas, nes negaliu pasakyti, kaip balsuotų Seimas“.

Konservatoriai prašo laiko pagalvoti

Didžiausios Seime Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narė Danutė Bekintienė po susitikimo su Prezidente taip pat negalėjo konkretizuoti, kuris iš Konstitucijos pataisų variantų galėtų būti laiku priimtas ir ar apskritai bus suspėta laiku įveikti visus politinius nesutarimus, įtvirtinant 2011 metais tiesioginius merų rinkimus.

„Leiskit ir mums pagalvoti, ką esame išgirdę. Duokit mums dar kiek laiko. Po aštrokų ginčų galų gale Prezidentė pasakė – jeigu sugebėsite priimti bet kokį modelį, priimkit, kad tik 2011 metais tiesioginiai merų rinkimai. Bet kol kas ekspromtu negalime pasakyti, kas galėtų būti priimta“, - teigė D.Bekintienė.

Ji tikino, kad TS-LKD yra už tiesioginius merų rinkimus, taip pat už tai, kad toks meras būtų vykdomosios valdžios galva.

Visos didžiausios Lietuvos politinės partijos deklaruoja esančios už tiesioginius merų rinkimus, tačiau šis klausimas stringa jau ne vienerius metus, iki šiol nėra bendro sutarimo dėl tiesiogiai išrinkto mero įgaliojimų.

V.Kurpuvesas tikisi, kad jau per kovo mėnesį Seimas galutinai apsispręs, kokį modelį patvirtinti. Tuomet ir bus aišku, ar suspėjama laiku patvirtinti Konstitucijos pataisas dėl tiesioginių merų rinkimų, kurios galiotų jau 2011 metais.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių