Premjeras: šimtai tūkstančių asmenų neįtraukti į sveikatos draudimą

Vyriausybė nežada, kad bus kardinaliai keičiama žmonių pasipiktinimą sukėlusi privalomojo sveikatos draudimo (PSD) tvarka.

Tačiau kai kurias jos sukeltas problemas žadama nagrinėti ir atitinkamai koreguoti. Tuo užsiims speciali premjero Andriaus Kubiliaus sudaryta darbo grupė.

Antradienį Vyriausybės pasitarime be kita ko kalbėta, ką reikėtų daryti peržiūrint PSD mokėjimo tvarką, nes labai daug žmonių, ypač neįsiregistravusių bedarbių ir emigrantų, šiemet netikėtai susidūrė su reikalavimu už praėjusius metus susimokėti po 72 litus per mėnesį.

Premjeras pakartojo, kad tokios nemalonios staigmenos kai kurioms asmenų grupėms paaiškėjo, nes pernai sveikatos draudimo įmokos buvo atskirtos nuo gyventojų pajamų mokesčio, nors pati PSD privalomojo susimokėjimo tvarka galioja jau daugelį metų. „Apgailestaujam, kad dalies žmonių nepasiekė informacija apie gresiantį PSD mokėjimą ir tai sukėlė jų pasipiktinimą“, - sakė Vyriausybės vadovas.

Anot A.Kubiliaus, Vyriausybė pasirūpino apdrausti visus Lietuvos žmones sveikatos draudimu. „Pernai įsigaliojus tvarkai, kai sveikatos draudimas atskirtas nuo gyventojų pajamų mokesčio, paaiškėjo, kad yra 150-200 tūkstančių asmenų, kurie nėra įtraukti į privalomojo sveikatos draudimo sistemą. Jie rizikingoje situacijoje: jei ištiktų bėda ar nelaimė, susidurtų su problemomis gauti reikiamas paslaugas“, - teigė jis. „Jei yra į sveiktos draudimo sistemą neįtrauktų žmonių dėl to, kad anksčiau įvairios valdžios žiūrėjo į šį reikalą per pirštus, tai didelė valstybės problema, kurią reikia spręsti. Turime garantuoti, kad maksimalus žmonių skaičius būtų įtrauktas į sistemą - ar valstybė juos apdraustų, ar jie patys pasirūpintų“, - pridūrė premjeras.

Anot jo, netrukus bus sudaryta Vyriausybės darbo grupė, kuri spręs atskirų grupių problemas - išvykusių ar nedirbusių ir nesiregistravusių darbo biržoje asmenų. „Darbo grupė padėtų geranoriškai tą problemą spręsti. Reikia suprasti, kodėl žmonės nepadaro paprasto dalyko - nedeklaruoja išvykimo. Ar dėl lietuviško nesidomėjimo teisinėmis pareigomis, ar yra kokių nors kitų motyvų. Nedeklaravę, bet realiai išvykę į kitas šalis dirbti, lieka socialinių išmokų gavėjais Lietuvoje, nors ir nemoka mokesčių“, - atkreipė dėmesį A.Kubilius.

Pasak premjero, darbo grupė turėtų per savaitę pateikti siūlymus, kaip spręsti bedarbių, emigrantų ir trumpam įsigijusių verslo liudijimus žmonių problemas mokant PSD mokestį.

„Apskaičiuoti sumokėtų nepriemokų mokėjimo procedūrą, terminus, per kurį laiką turėtų sumokėti ir kokias sąlygas įvykdžius asmenys galėtų tikėtis, kad tos nepriemokos galbūt nereikės mokėti“, - darbo grupės prioritetus paaiškino sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys.

Ministras leido suprasti nemanantis, kad tie, kuriems PSD mokestis buvo priskaičiuotas už praėjusius metus, galėtų būtų nuo jo atleisti. „Darbo grupės išvados turėtų būti orientuotos į ateitį“, - paaiškino jis.

Nurašyti mokesčius R.Šukys sutiktų, tik jei būtų Vyriausybėje ir vėliau Seime priimti reikiami įstatymai: „Poziciją dėl mokesčių galima nusakyti aiškiai: ji tokia, kokia įtvirtinta pagal įsatymus. Įstatymai galioja, jie nepakeisti“.

Mokesčių emigrantui nereikės mokėti, jei asmuo yra išvykęs į Europos Sąjungos šalį, legaliai dirba ir yra draustas asmens draudimu. „Jei įrodys, kad draustas, prievolės nebus. Visais kitais atvejais, kol įstatymai nepakeisti, negalima pasakyti, mokės ar ne. Palaukime darbo grupės įstatymo projektų“, - sakė R.Šukys.


Šiame straipsnyje: deklaravimassveikatos draudimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių