Premjeras: norėtųsi matyti, kad Darbo partijos byla nevilkinama

Premjeras Andrius Kubilius sako, kad vadinamoji Darbo partijos (DP) „juodosios buhalterijos“ byla nagrinėjama ilgai, ir norėtųsi matyti, jog ji nebevilkinama.

Ši byla Vilniaus apygardos teisme (VAT) vyksta su itin ilgomis pertraukomis. Po daugiau nei metų pertraukos ji į teismo salę grįžo pernai spalį, tačiau tuomet posėdis atidėtas, nes neatvyko kaltinamųjų advokatai. Posėdžiai taip pat atidėti dėl vienos iš įtariamųjų nėštumo, vėliau - dėl jos auginamo vaiko ir sveikatos problemų. Galiausiai bylos nagrinėjimas pradėtas pirmadienį.

„Byla, mano manymu, jau ilgokai yra nagrinėjama. Žmonės tikrai norėtų matyti teisingumą, realizuojamą efektyviau ir greičiau. Nesiimu spręsti ir vertinti šiuo atžvilgiu teismų ar kitų teisėsaugos institucijų darbo, bet tai yra svarbi byla, ir tikrai norėtųsi matyti, kad ji nėra toliau dirbtinai kaip nors vilkinama“, - antradienį interviu Lietuvos radijui sakė premjeras.

Kaltinimus partijos lyderiui Viktorui Uspaskichui teismas pradėjo skelbti pirmadienį. Prieš tai šios bylos teismas nenagrinėjo daugiau kaip metus, nes tapęs Europos Parlamento nariu V.Uspaskichas buvo įgijęs teisinę neliečiamybę. Praėjusių metų rugsėjo pradžioje Europos Parlamentas panaikino jo teisinę neliečiamybę.

Anot A.Kubiliaus, įtariami politikai turėtų būti suinteresuoti sparčiu bylos išnagrinėjimu.
„Politikai, kurie yra įtariami dalyvavę kažkokioje nusikalstamoje veikloje, turėtų būti suinteresuoti, kad byla kiek galima greičiau būtų išnagrinėta ir kad teismas labai aiškiai pasakytų, kas yra teisus. Mano įsitikinimu, tokiose bylose neliečiamybė labai dažnai yra bandymas pabėgti nuo teisingumo“, - kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Vadinamojoje DP „juodosios buhalterijos“ byloje dabartinis europarlamentaras V.Uspaskichas yra įvardijamas kaip nusikalstamos organizuotos grupės dalyvis. Pasak prokurorų, 2004-2006 metais jis, siekdamas neteisėto partijos finansavimo ir norėdamas išvengti finansavimo kontrolės, organizavo neteisėtą buhalterinės apskaitos tvarkymą, todėl šiuo metu negalima iš dalies nustatyti  2004-2006-ųjų įsipareigojimų vykdymo ir struktūros.

Baudžiamojoje byloje kaltinimai pateikti ir keliems V.Uspaskicho partiečiams bei juridiniam asmeniui - DP.

„Darbiečių“ lyderis 2006 metų rugpjūtį pripažinus jį įtariamuoju ilgiau nei metus nuo Lietuvos teisėsaugos slapstėsi Rusijoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pikasas

Pikasas portretas
RETRO KOMENTARAS: "LR Seimo rinkimų įstatymo nuostata draudžia bet kuriai politinei organizacijai, dalyvaujančiai Seimo rinkimuose, viršyti 3,9 miln litų sumą. Gal p.V.Uspaskich nepastebėjo to kablelio:), nes prokuratūros viešinamos nedeklaruotos, neaiškios kilmės DP lėšos gali siekti net 40 mln. litų sumą. Išaiškėjus tokiai aferai, prokuratūra turėjo nedelsiant kreiptis į Teisingumo ministerija, kad ši imtųsi būtinų teisinių veiksmų. Manau, kad, kaip minimum, Darbo partijos frakcijos veikla turėjo būti sustabdyta, kol Seimo balsavimo teisėtumas, būtų svarstomas teisme. Pasitvirtinus įtarimams, Seimo rinkimų rezultatai privalėtų būti peržiūrėti, perskaičiuoti, o DP frakcijos teisėtumas panaikintas. Kai tokie šiurkštūs rinkimų pažeidimai nebuvo teisiškai laiku įvertinti nei VRK, nei teisėsaugoje, atsirado keista galimybė netgi bolotiruotis į Europarlamentą DP partijos pirmininkui V.Uspaskich, taip bandant pasislėpti nuo teisinio persekiojimo. Gėda Lietuvai buvo prieš visą EP, kai prokuratūros prašymai panaikinti V.Uspaskich neliečiamybę buvo svarstomi tokiame tarptautiniame lygmenyje. Tie gandai, kiek purvo ant Lietuvos išpylė, gal nėra be pagrindo. Jei kalbėti visiškai atvirai, tai manau, kad prokuratūros viltys, kad V.Uspaskich neliečiamybė nebus atimta, patyrė fiasko ir kai kas galėjo gerokai nusivilti. Čia brač, ne koks pedofilinis skandalas, kada galima drebančiom rankom nuosprendžius prieš teismą išrašinėt. Čia susiduriame su "magistrų magistru", kuriam "raudonas kilimėlis" tiesiamas ne tik Lietuvoje, bet ir jo gimtinėje. Tada iš nerimo gali ir kinkos pradėti drebėti. Viktoras aiškino mums apie spalvotą Plechanovo akademijos antspaudą, vėliau mus iš kokios "Komsomolkės", Kremliaus bokštų fone galėjo mus mokė, kaip reikia vertinti jo "politinį persekiojimą". Ir dabar mėgsta pamokyti. Saviems iš tribūnos paaiškino, kad "otkatas" turi būti ne mažesnis, kaip 15 procentų, o kitiems surašoma, kaip reikia teisti Darbo partiją pagal "amerikietiškus standartus". JAV nusikaltimų bausmės sumuojamos. Tai kiek gyvenimų reiktų pragyventi tokiam Viktorui , kad savo kaltes išpirkti. Ir apskritai, kuo jis mus laiko, "špygas" iš TV ekrano visiems žiūrovams kaišiodamas?"

Pikasas

Pikasas portretas
Premjeras gal suvokia, kad kažkas DP byloje atkakliai siekia "senatvės termino". Beje. Šioje byloje aptariamas tik vienas DP "juodosios buhalterijos" faktas ir tik 2004-2006 metų laikotarpiu. Tai toli gražu nėra visa galima įvairių kaltumo prezumpcijos simptomų analizė, susijusi su V.Uspaskich ir jo "kišeninės" Darbo partijos veikla. Visas šleifas, manau, yra kur kas ilgesnis bei juodesnis bei teisėsaugos dar įdėmiai neperšviestas. Tačiau ir šis pagaliau pradėtas bylos nagrinėjimas gali tapti tam tikru teisingumo proveržiu Lietuvos teisinėje ir politinėje padangėje, jei bus pakankama pareigūnų kvalifikacija ir nepriekaištingas sąžiningumas. Jei Viktoras Uspaskich yra įvardijamas tik kaip nusikalstamo grupuotės narys, tai toks požiūris nebūtų teisingas kitų kaltinamųjų atžvilgiu. Labai tikėtina, kad DP įkūrėjas nuolat vykdė finansinę partijos ir savo veiklą prasilenkdamas su LR įstatymais, tačiau ir šioje byloje yra aiškinamasi keistokai. Pagrindinis nuolat minimas kaltinimas, kad DP nesumokėjo milijonių mokesčių nuo išleistų sumų. Manau , kad dar svarbiau išsiaiškinti kokiu būdu tie dešimtys milijonų litų pateko į DP "juodąją" kasą. Galimai nusikalstamu būdu gautos nedeklaruotos lėšos neturi teisės būti panaudotos politikoje. Teisėsauga, nustačiusi tokių lėšų neteisėtą kilmę turėjo apskritai suspenduoti jų panaudojimo galimybes. To nebuvo laiku padaryta ir dabar netgi bandoma V.Uspaskich padaryti eilniu nusikalstamos grupės nariu, o ne jos "krikštatėviu" bei ryškiu lyderiu. Manau, kad taip supranta V.Uspakich statusą dauguma Lietuvos gyventojų, tad kodėl to nematome ir prokurorų kaltinamajame rašte?

2X2

2X2 portretas
O kiek bylų norėtų vilkinti?
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių