Premjeras nežino apie dalies konservatorių reikalavimus keisti politiką (papildyta 18 val.)

Premjeras Andrius Kubilius tvirtina nieko nežinąs apie tai, kad jo vadovaujamos Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijoje Seime renkami parašai dėl Vyriausybės politikos.

Jau pasirašė 18 iš 46

Šeštadienį pranešta, kad specialų pareiškimą dėl Vyriausybės politikos atnaujinimo, užkulisiuose keliaujantį per konservatorių frakcijos narių rankas, jau pasirašė 18 politikų iš 46, esančių frakcijoje. Pareiškimo autoriai prašo ir valdančiosios koalicijos partnerių paramos, bet jie kol kas bijo kištis į dešiniųjų vidaus karą, rašo "Lietuvos rytas".

"Seimo narių susitarimo dėl nacionalinės tvarios ekonomikos programos" vienas pagrindinių rengėjų - konservatorius Gintaras Songaila. Jis yra atvirai raginęs A.Kubilių atsistatydinti iš premjero posto.

Šiame "susitarime" apie būtinybę atstatydinti premjerą tiesiai nekalbama. Tačiau jame pabrėžiama, kad Vyriausybė iš esmės atnaujintų ir pakeistų savo ekonominę bei socialinę politiką.

Ne tik "maištininkų" parašai

Septyni išdėstyti reikalavimai beveik nesiskiria nuo dažniausiai opozicijos išsakomų priekaištų. Pavyzdžiui, reikalaujama "suteikti kuo aiškesnę perspektyvą piliečiams, kada socialiai pažeidžiamiems sluoksniams ir kitiems bus atstatytas ankstesnis pragyvenimo lygis". Vyriausybė raginama gaivinti smulkųjį ir vidutinį verslą, mažinti valstybės skolinimąsi, atgaivinti vidaus rinką, vykdyti lanksčią, prognozuojamą ir nekaitaliojamą mokesčių politiką, imtis realaus energetikos sistemos pertvarkymo, būsto renovavimo programos.

Šį pareiškimą pasirašė ne tik jau anksčiau maištavę dešinieji, pavyzdžiui, Kazimieras Uoka, Vida Marija Čigriejienė, Evaldas Jurkevičius ar Aurelija Stancikienė. Šiuos politikus parašais parėmė ir anksčiau tyliai besilaikę Rytas Kupčinskas, Petras Luomanas, Jonas Šimėnas, Liudvikas Sabutis. Teigiama, kad juos palaiko ir vienas partijos vicepirmininkų Valentinas Stundys.

Be to, "Seimo narių susitarimą" pasirašė 11 iš 12 opozicinės Krikščionių partijos frakcijos narių (išskyrus Liną Karalių) ir Mišrioje Seimo narių grupėje esantis buvęs liberalcentristas Žilvinas Šilgalis.

Projekte, be kita ko, teigiama, kad Seime bus sudarytos darbo grupės, kurios teiks konkretesnius siūlymus Vyriausybės veiklai pertvarkyti.

"Aš gal irgi pasirašyčiau"

A.Kubilius šeštadienį TS-LKD tarybos posėdyje kalbėdamas iš tribūnos neužsiminė apie šią frakcijoje gimusią iniciatyvą pasirašyti pareiškimą.

Tačiau atsakydamas į žurnalistų klausimus premjeras ją sumenkino: "Nežinau jokių parašų, jokio pareiškimo, man niekas nieko nerodė. Jeigu parodytų, gal ir aš pasirašyčiau".

Premjeras atkreipė dėmesį, kad Vyriausybės ir partijos vykdoma politika bei jos perspektyvos bus svarstomos lapkričio 20 dieną Vilniuje vyksiančiame TS-LKD suvažiavime. "Per jį bus svarstoma, ką turime daryti. Bus galima diskutuoti apie viską, į ką norima atkreipti dėmesį. Viską svarstysime", - sakė Vyriausybės ir partijos vadovas.

Kaltino pasipūtimu

Partijos tarybos posėdyje kalbėjęs G.Songaila piktinosi, kad A.Kubilius neatstovauja partijos narių daugumos nuomonei ir dažnai siekia primesti partijai savo sprendimus. "Žmogiškasis faktorius labai svarbus. Čia grįžtame prie pasipūtimo klausimo, kad daug sprendimų yra tiesiog primetama – tiek frakcijai Seime, tiek ir partijos struktūroms. Kartais kyla klausimas, kur tie sprendimai yra priimami“, - piktinosi G.Songaila.

Jis tikino, kad "neramumai partijoje susiję su pasitikėjimo klausimu visa partijos vadovybe", bet pirmiausia A.Kubiliumi bei krašto apsaugos ministre, TS-LKD pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičiene.

G. Songaila aiškino, kad tautininkams nepatinka "olimpinė partijos vadovų ramybė prieš artėjančius savivaldos rinkimus". "Jeigu partijai savivaldos rinkimai bus nesėkmingi, atsakomybę už tai turės prisiimti visas TS-LKD prezidiumas, kuris blogai organizuoja darbą", - sakė jis.

Pareikšta abejonė kai kuriais Vyriausybės sprendimais, ypač pertvarkant valstybės turtą - premjero ir kai kurių ministrų stumta "Visuomio" holdingo įkūrimo idėja.

Koalicijos partneriai gūžčioja pečiais

Frakcijos kolegoms šią savaitę išsiuntinėtame laiške G.Songaila pranešė, kad planuojami ir kiti pertvarkymai - prie valdančiosios koalicijos turėtų būti "pritraukti" Krikščionių partijos, vadovaujamos Gedimino Vagnoriaus, atstovai.

G.Songaila laiške pasidžiaugė, jog dauguma frakcijos narių pritaria planams "uždėti naują politinę plokštelę" ir "iš apačios" atnaujinti valdančiąją koaliciją bei jos politiką.

Tiesa, politikas pripažino, kad frakcijos vadovybė nerodo didelio entuziazmo. Todėl šiomis dienomis G.Songaila su pareiškimu ėmė lankytis koalicijos partnerių frakcijose ir prašyti jų paramos. Tai nebuvo nuleista negirdomis.

Šios savaitės pradžioje pasitarime pas Seimo pirmininkę Ireną Degutienę koalicijos partnerių klausinėjamas, kas vyksta, konservatorių frakcijos seniūnas Jurgis Razma tik skėsčiojo rankomis.

"Padėtis - iš tiesų keista. Mes matome ir girdime, kad yra susiformavusi kažkokia grupė, kuri yra lyg ir alternatyvi dabartiniams konservatorių lyderiams. Pastarieji aiškina nieko nežiną. Tad nutarėme palaukti, kol jie tarpusavyje išsiaiškins santykius", - dėstė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Erikas Tamašauskas.

Ir senbuviai, ir naujokai

Tarp 18 konservatorių, kartu su Seimo opozicijai atstovaujančiais krikščionimis raginančių Vyriausybę atnaujinti veiklą, - ir didžiosios politikos senbuviai, ir pirmąją kadenciją parlamente esantys politikai.

Pareiškimą pasirašė G.Songaila, D.Bekintienė, V.M.Čigriejienė, A.Dumčius, P.Luomanas, E.Jurkevičius, A.Kazulėnas, A.Stancikienė, J.Urbanavičius, P.Žeimys, J.Šimėnas, R.Kupčinskas, K.Kuzminskas, A.Ramanauskaitė-Skokauskienė, S.Stoma, L.Sabutis, K.Uoka ir E.Vareikis.


Šiame straipsnyje: KonservatoriaiVyriausybė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių