Premjeras: Lenkijai spausti Lietuvą - „klaidingas kelias“

Lenkijai naudoti spaudimą prieš Lietuvą yra labai klaidingas kelias, pirmadienį pareiškė premjeras Andrius Kubilius.

Kalbėdamas apie aštrius Lenkijos politikų pareiškimus A.Kubilius sakė, kad supranta artėjančių Lenkijos parlamento rinkimų kontekstą. Ministro pirmininko teigimu, konfrontacija gali būti naudinga politikams, tačiau ji kenkia paprastiems žmonėms.

„Lietuva yra tokia šalis ir tokia tauta, kuri per pastaruosius šimtmečius yra pripratusi prie to, kad šalia esantys didieji kaimynai spaudimu ar įvairiais demaršais ko nors bando iš Lietuvos išreikalauti arba pasiekti. Ir tai yra labai klaidingas kelias bandyti su Lietuva šitokiu būdu siekti kokių nors problemų sprendimo“, - interviu radijui „Znad Willi“ sakė premjeras.

„Istorijos suformuotas lietuvio charakteris yra toks, kad jeigu didysis kaimynas ko nors per jėgą reikalauja, lietuvis sutiks, kad ir jo troba sudegtų, bet jis užsidarys ir priešinsis tam reikalavimui. Dialogo reikia iš abiejų ar iš visų trijų pusių labai jautraus“, - pridūrė premjeras.

Lenkijos premjero Donaldo Tusko šį mėnesį per vizitą Lietuvoje išsakyti pareiškimai sulaukė dviprasmiškų vertinimų - kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje Palangoje jis pabrėžė, kad tautinių mažumų klausimų negalima politizuoti, o vietos lenkai turi puikiai išmokti valstybinę lietuvių kalbą, tačiau po to nuvykęs į Vilnių vietos lenkų bendruomenei pareiškė, kad Lenkijos santykiai su Lietuva bus geri tiek, kiek bus geri Lietuvos valdžios santykiai su lenkų mažuma.

Lietuvą sukritikavo ir Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis), ne kartą priekaištų išsakė užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis, aštrių pareiškimų nevengia Lietuvos lenkų rinkimų akcijos politikai.

"Lenkijoje vyksta rinkimai, ir suprantamas mums tas kontekstas", - sakė A.Kubilius.
„Bandymas per konfrontaciją pasiekti rezultato kartais gali būti kontrproduktyvus. Kad konfrontacija yra naudinga politikams, ypač artėjant rinkimams, tai yra žinoma, bet eiliniam žmogui sulaukti per konfrontaciją, kad vienas ar kitas reikalas išsispręstų, tai yra kontrproduktyvu“, - pabrėžė ministras pirmininkas.

Jis sakė pasigendąs objektyvaus vertinimo iš Lenkijos, nors Lietuva lenkų švietimui sudaro geriausias sąlygas pasaulyje už Lenkijos ribų - neseniai padidintas mokinio krepšelis tautinių mažumų mokyklose, sumažinti reikalavimai klasėms komplektuoti, ketinama daryti nuolaidas tautinėms mažumoms vertinant lietuvių kalbos egzamino rezultatus.

A.Kubilius taip pat sukritikavo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos politikų veiklą - premjero teigimu, jie stengiasi lenkų bendruomenę laikyti „socialiniame kultūriniame rezervate“, o nuo to kenčia patys Lietuvos lenkai.

„Matau pavojų, kad kai kurie vietos lenkų politikos lyderiai stengiasi dėl suprantamų politinių priežasčių - jiems tai naudinga asmeniškai - lenkų bendruomenę laikyti tam tikrame socialiniame kultūriniame rezervate, vos ne gete. Dėl to pralaimi pati lenkų bendruomenė“, - kalbėjo premjeras.

Aptarti tautinių mažumų švietimo klausimus pirmadienį Druskininkuose renkasi Lenkijos ir Lietuvos tarpvalstybinė darbo grupė. Premjero teigimu, ekspertai turėtų nagrinėti klausimus, kurie kelia baimes - Lietuva nerimauja dėl ketinimų uždaryti dar dvi lietuviškas mokyklas Lenkijos Punsko valsčiuje, lenkai nuogąstauja dėl kai kurių Švietimo įstatymo nuostatų. Premjeras sakė tikįs, kad ekspertams įvertinus tikrąją situaciją, „gali paaiškėti, kad nėra dėl ko daug ginčytis ir dėl ko nusileidinėti“.

Lenkai kritikuoja Švietimo įstatymo nuostatas, kuriomis plečiamas dalykų dėstymas lietuvių kalba ir ketinama suvienodinti lietuvių kalbos egzaminą tautinėms mažumoms ir etniniams lietuviams. Lenkijoje gyvenantys lietuviai sako, kad net ir priėmus įstatymą lenkai Lietuvoje turės geresnes sąlygas mokytis gimtąja kalba nei jie.


Šiame straipsnyje: LenkainesantaikaLietuva

NAUJAUSI KOMENTARAI

aitvaras

aitvaras portretas
Lenku auksciausi politikai sugeba slyksciai uzvezti Lietuvai, o asilas Kubilius vis svelniai apie tuos sudlenkius kalba. Jei taip ,kap sikorskis ar mutantas komarovskis pasisakytu Kubilius ir kiti Lietuvos politikai, antroji puse tikrai nurimtu, nes lenku slektos megsta spausti bailius, bet visada nusileidzia kietiems...Pirmiausia reikia ismetyti is valstybiniu postu vietinius lenkus ir kitu tautybiu atstovus, kurie smeizia Lietuva. Pederastui tomasevskiui nei plaukas nenukrito nuo galvos uz smeizima, o juk galima buvo ji pagazdinti, patikrinti lenku rinkimu akcijos saskaitas is kur plaukia pinigai i jas. Matyt ir Kubilius ir prezidente yra is subinlaiziu gimines, tad per artejancius rinkimus reikia juos pasalinti nuo valdzios, nes tuoj visai pakeis svietimo istatyma, nors jau ir taip perdaug nuolaidu Lietuvos priesams padare.

rj

rj portretas
na kad lietuvos valdzia tiems sudlenkiams be muilo i subines lenda tai jau tikrai . pabandytu jie kitose valstybese taip pasisakoti tai labai staigiai arba sestu i cype arba islektu is tos valstybes teritorijos kaip kamsciai is sampano butelio

Aldona

Aldona portretas
Užsienio ryšiai su kaimyninėmis šalimis neturi prieštarauti visuomenės gyvenimo normoms. Masinis išsiliejimas per valstybines sienas gali sukelti interesų konfliktus. Socialinis persigrupavimas kelia liaudies masių nepasitikėjimą, pyktį. Paprasti žmonės yra teisingi ir pastebi mažiausią krepštelėjimą.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių