Premjeras: KT sprendimai neturėtų grąžinti Lietuvos į krizę

Premjeras Andrius Kubilius sako iš Konstitucinio Teismo (KT) laukiantis išmintingo sprendimo dėl pareigūnams neišmokėtų priedų už viršvalandžius.

„Lėšos yra labai įtemptos, mes skaičiuojame kiekvieną litą, kiekvieną tūkstantį litų, aš jau nekalbu apie milijoną, tai iš tiesų, (tikiuosi - red.) kad ir Konstitucinis Teismas yra išmintingas teismas ir supranta, kad jų sprendimai neturėtų būti tokie, kurie Lietuvą vėl grąžintų į kokios nors didelių finansinių problemų, finansinės krizės laikotarpį“, - žurnalistams antradienį sakė premjeras.

Konstitucinis Teismas antradienį Vilniaus apygardos administracinio teismo prašymu pradėjo nagrinėti bylą, kurios baigtis nulems, ar pareigūnai galės pretenduoti į neišmokėtus priedus už viršvalandžius ir darbą poilsio bei švenčių dienomis, naktimis.

Į Konstitucinį Teismą Vilniaus apygardos administracinis teismas kreipėsi prašydamas atsakyti, kuomet KT pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai nustoja galios teisės aktas - nuo nutarimo priėmimo, ar laikomas negaliojančiu nuo teisės akto priėmimo.
Vilniaus apygardos teismas KT išaiškinimo prašo ėmęs nagrinėti statutinių pareigūnų skundus dėl neišmokėtos darbo užmokesčio dalies priteisimo.

Pareigūnai kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą dėl to, kad 2005–2008 metais jiems nebuvo išmokėta dalis priedų ar priemokų, nes apskaičiuojant darbo užmokestį buvo taikomas apribojimas, kad priedų ir priemokų suma negalėjo viršyti 70 proc. pareiginės algos.

Savo skundus pareigūnai grindė KT 2009 metų nutarimu dėl Valstybės tarnybos įstatymo atitikties Konstitucijai, kuriame nustatyta, kad nuostatos, kurios neleido atlyginti už darbą poilsio bei švenčių dienomis, nakties metu, atlikant papildomas užduotis viršijant nustatytą darbo trukmę, kai išmokėtinų priedų ir priemokų suma viršijo nustatytą ribą, prieštaravo Konstitucijai.

Premjero vertinimu, teisės aktai galioti atbuline data neturėtų.
„Noriu priminti, kad tie sumažinimai buvo padaryti 2004-2008 metais, čia yra svarstoma Konstituciniame Teisme teisės ar konstitucinės teisės klausimas, ar galioja Konstitucinio Teismo sprendimai ir atgal“, - sakė Vyriausybės vadovas, klausiamas apie galimybę išmokėti pareigūnams neišmokėtus priedus.

„Aš nesu ypatingas teisės žinovas ar konstitucinės teisės ekspertas, tačiau iki šiol būdavo laikomasi nuomonės, kad teisės aktai galioja tik į priekį. Mano požiūriu, Konstitucinio Teismo sprendimas taip pat yra teisės aktas. Nežinau kokie argumentai galėtų leisti teigti, kad yra kažkokie teisės aktai, kurie gali galioti ir atgal“, - kalbėjo A.Kubilius.

Kaip teigia pranešime KT, pareiškėjų vidaus tarnybos sistemos pareigūnų skunduose teismui nurodytos neišmokėtų priedų ar priemokų sumos svyruoja nuo 50 iki 7 tūkst. 739 litų. Vilniaus apygardos administracinis teismas į KT kreipėsi dėl 30 tokių bylų.

Vilniaus apygardos administracinis teismas pateikia nuomonę, jog KT nutarimų galia yra nukreipiama tik į ateitį, išskyrus išimtis, kurios gali būti taikomos, kai nustatoma, kad jų netaikant būtų pažeisti teisingumo ir asmenų lygybės įstatymui principai.

Pareiškėjo teigimu, Konstitucinio Teismo nutarimų taikymo atgaline tvarka padariniai turėtų būti tiksliai reglamentuojami, kad būtų užtikrintos piliečių konstitucinės teisės ir nebūtų sudaroma sąlygų nepaisyti valstybės finansinių galimybių. Pareiškėjas abejoja, ar, nesant minėto teisinio reglamentavimo, valstybė yra įpareigota taikyti Konstitucinio Teismo nutarimus atgaline tvarka ir ne išimtiniais atvejais.


Šiame straipsnyje: pareigūnų algospareigūnai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Algis

Algis portretas
o tai kodel tada vicemerams, ar siaip ministeriju klerkams yra ismokami priedai prie algu, del tipo virsvalandziu, ka????????????

Įdomu

Įdomu portretas
ar nereikės į biudžetą gražinti "teisėtai" gautus atlygius už tariamus "viršvalandžius"?...

copas

copas portretas
o teisejams lygtai grazino sumazintus atlyginimus
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių