Premjeras: dalis konservatorių nepritaria tiesioginiams merų rinkimams

Premjeras Andrius Kubilius sako, kad dalis jo vadovaujamos valdančios Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narių nepritaria tiesioginiams merų rinkimams.

"Mūsų partijos taryba prieš pora metų, kai ši diskusija buvo aktualizuota, svarstėme, ir taryba iš esmės pasidalijo į dvi lygias dalis - partijoje yra visokių nuomonių, ir nėra taip, kad būtų absoliutus pritarimas tik tiesioginiams merų rinkimams", - po Vyriausybės posėdžio sakė ministras pirmininkas.

Tačiau jis patikino, kad bus įgyvendinta Vyriausybės programoje įrašyta nuostata įvesti tiesioginius rinkimus.

Pats premjeras taip pat sako nesantis "šio klausimo entuziastas" - esą stiprinant savivaldą, yra ir "kitų svarbių dalykų", ne tik tiesioginių merų rinkimų įteisinimas.

"Tikrai nesu šioje vietoje labai didelis šio klausimo entuziastas - matau savivaldoje daug svarbių kitų dalykų. Žinau, kad pasaulyje tikrai sėkmingai veikia savivaldos, kur merai renkami tiesiogiai, kur jie yra vykdomosios valdžios atstovai, yra sėkmingai veikiančios savivaldos, kur merai yra tarybų lyderiai, yra sėkmingai veikiančios savivaldos, kur merai nėra renkami tiesiogiai", - sakė A.Kubilius.

"Be abejo, gal tai būtų naudinga, bet žiūrint į savivaldos plėtotę, tikrai negalėtume susikoncentruoti vien tik į tai", - kalbėjo premjeras.

Jis teigė vertinantis Konstitucijos pataisą, reikalingą tiesioginiams merų rinkimams įvesti, kuriai jau pritarė Seimas, kaip "suveltą ir sukeliančią diskusijų" - esą "yra konstitucinių abejonių dėl dabar svarstomos pataisos".

A.Kubiliaus teigimu, konservatoriai šeštadienį rinksis į tarybos posėdį, kuriame ketina svarstyti, ar pritarti tolesniam Konstitucijos keitimui, reikalingam tiesioginiams rinkimams įvesti - esą šiuo metu nuomonės nėra galutinai suderintos.

Premjeras pabrėžė, kad jo vadovaujama partija "visada pasisakė už tai, kad pirmutinė organinė savivalda turėtų būti stiprinama nuo pačios apačios - bendruomenių, seniūnų".

"Didelė prasmė būtų artimiausiuose rinkimuose įteisinti tiesioginius seniūnų rinkimus, ypač kaimiškose vietovėse. Todėl aš, visąlaik būdamas konservatyvių pažiūrų žmogus, sakau kad A.Smetonos laikų savivaldos įstatymas tuo požiūriu man yra labai sektinas pavyzdys, kai tiesiogiai buvo renkami seniūnai kaimiškose vietovėse, o didžiuosiuose miestuose tiesiogiai buvo renkami merai", - teigė A.Kubilius.

Jis taip pat tikino asmeniškai pritariantis ne tik smetoniškajam, bet ir "britiškajam" savivaldos modeliui.

"Asmeniškai manau, kad Lietuva gali pasirinkti šioje vietoje - man labiausiai patiktų Britanijos modelis, kur savivaldos gyventojai patys nusprendžia, kokiu modeliu jie nori save toliau valdyti", - sakė premjeras.

Tuo metu prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pareiškė, kad kitąmet merai turėtų būti renkami tiesiogiai. Anot jos, dėl tiesiogiai renkamo mero galių būtų galima nuspręsti vėliau, prieš tai priėmus būtiną Konstitucijos pataisą.

Kitos valdančios partijos - liberalcentristų - deleguotas ministras Raimundas Palaitis trečiadienį po Vyriausybės posėdžio sakė pritariantis prezidentės pozicijai, kad pirmiausia reikia susitarti, ar merai būtų renkami tiesiogiai, o paskui nustatyti, kokios bus jų funkcijos.

Anot jo, Seimas pavasario sesijos metu pirmiausia turėtų užbaigti Konstitucijos keitimą, reikalingą tiesioginiams merų rinkimams įvesti.

"Aš giliai įsitikinęs, kad pirmas darbas, kurį Seimas turėtų padaryti pavasario sesijoje - užbaigti Konstitucijos keitimo procesą, kuris pradėtas dar praeitoje kadencijoje. Liko tik antras balsavimas", - po Vyriausybės posėdžio trečiadienį žurnalistams sakė ministras.

"Jeigu Seimas eitų tuo keliu, kurį siūlo Valstybės ir savivaldybių komitetas, mano giliu įsitikinimu, tai reikštų, kad 2011 metais mes merų tiesioginių rinkimų neturėtume", - teigė jis.

Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas siūlo, kad meras būtų renkamas tiesiogiai ir būtų vykdomoji institucija, atskaitinga taryboms ir gyventojams. Pagal antradienį komiteto priimtą nutarimo projektą raginama visus teisės aktus, susijusius su tiesioginiais merų rinkimais, priimti iki šių metų liepos 1 dienos.

Pagal VVSRK projektą, meras būtų savivaldybės biudžeto asignavimų valdytojas, jis organizuotų savivaldybės biudžeto vykdymą ir atsakymų už jos finansinę bei ūkinę veiklą.

Prezidentė yra pavadinusi šį pasiūlymą "nelogišku" - anot jos, tai būtų meras "ūkininkas", o ne politikas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių