Poznanėje vyko Lietuvos dienos

Lietuvos ambasada Varšuvoje ir Lietuvos garbės konsulo Benedykto Dubskio vadovaujamas konsulatas Poznanėje gegužės 28-29 dienomis surengė Lietuvos dienas Poznanėje.

Poznanėje gyvena 570 tūkst. gyventojų. Mieste kasmet vyksta įvairios tarptautinės mugės, kuriose dažnai dalyvauja įmonės iš Lietuvos. Miestas yra regiono komercinis, kultūrinis ir susisiekimo centras, jame veikia 13 valstybių konsulatai.

Lietuvos dienų Poznanėje renginiai prasidėjo Lietuvos ambasadoriaus Lenkijoje Egidijaus Meilūno susitikimu su Poznanės Adomo Mickevičiaus universiteto rektoriumi Stanislawu Lorencu. Ambasadorius ir rektorius aptarė Poznanės universiteto bendradarbiavimo su Lietuvos universitetais galimybes.

E. Meilūnas susitiko su Poznanės universiteto studentais ir skaitė paskaitą „Lietuva ir Lenkija: strateginės partnerystės pavyzdys". Paskaitoje buvo apžvelgta Lietuvos ir Lenkijos santykių raida, laimėjimai ir uždaviniai, kuriuos dar reikia išspręsti.

Poznanės studentai taip pat turėjo galimybę pažiūrėti filmą apie turizmą Lietuvoje ir susipažinti su Mariaus Jovaišos fotografijų paroda „Neregėta Lietuva".

Lietuvos atstovai susitikime su Poznanės universiteto Kalbotyros instituto Baltistikos centro dėstytojais aptarė baltistikos studijų plėtros galimybes Poznanėje, Lietuvos lietuvių kalbos instituto ir Poznanės universiteto Kalbotyros instituto baltistikos centro bendradarbiavimo sutarties rengimo klausimus. Bendradarbiavimo sutartį numatoma pasirašyti 2008 metų rudenį.

Poznanės universitete lietuvių kalba pradėta domėtis dar XIX a. pabaigoje: buvo išleista Mikalojaus Akelaičio trumpoji lietuvių kalbos gramatika. Atkūrus Poznanės universitetą, 1919 metais dvejų metų lietuvių kalbos kursą skaitė Jozefas Legowski. Tačiau tikrasis susidomėjimas mokslinėmis lituanistinėmis studijomis Poznanėje prasidėjo tik po Antrojo pasaulinio karo, į miestą atvykus žymiam Vilniaus universiteto indoeuropeistui ir lituanistui profesoriui Janui Otrembskiui.

Šiuo metu Baltistikos centre dirba 10 mokslinių darbuotojų, lituanistiką studijuoja 40 studentų, paskaitas skaito kviestiniai Vilniaus universiteto ir Kauno Vytauto Didžiojo universiteto lektoriai.

Lietuvos delegacijos susitikimuose su Poznanės miesto prezidentu Ryszardu Grobelny ir vaivadijos vaivada Piotru Floreku buvo aptartos susigiminiavusių miestų bendradarbiavimo užmezgimo galimybės tarp Poznanės ir vieno iš Lietuvos miestų, taip pat tiesioginių skrydžių tarp Poznanės ir Lietuvos miestų galimybės. Poznanės ir Didžiosios Lenkijos vaivadijos vadovai pakvietė Lietuvos įmones ir toliau aktyviai dalyvauti regione garsiose Poznanės verslo mugėse.

Vaivadijos rūmuose buvo atidaryta paroda apie Lietuvos pokario rezistenciją „Karas po karo". Parodą aplankė vaivadijos, miesto, įmonių vadovai, Poznanėje reziduojantys konsulai, žurnalistai ir visi tie, kurie domisi Lietuvos ir Lenkijos istorija ir pokario rezistencija. Atidaryme taip pat buvo parodytas dokumentinis filmas „Partizaninis karas Lietuvoje 1944-1953 metais".

Poznanė jau šeštasis Lenkijos miestas, kuriame demonstruojama paroda apie Lietuvos pokario partizanus.

Poznanės karių citadelėje Lietuvos delegacija padėjo gėles prie lietuvio lakūno Romo Marcinkaus kapo, kurį 1944 metais kovo 29 dieną nužudė nacistinės Vokietijos kariai.

R. Marcinkus tarnavo Jungtinės Karalystės karališkųjų oro pajėgų žvalgyboje. Vykdant karinę užduotį, R. Marcinkaus lėktuvą vokiečiai pašovė virš Nyderlandų. Lietuvis lakūnas buvo suimtas ir įkalintas karo belaisvių stovykloje Lenkijoje. Už bandymą pabėgti jis ir jo bendražygiai buvo sušaudyti.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą R. Marcinkus buvo garsus futbolininkas ir prieškarinės Lietuvos futbolo rinktinės treneris. Jis buvo vienas iš pirmųjų savarankiškai skraidančių Lietuvos lakūnų.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių