Popiežiaus pamokslas – lietuviškai

„Būkite palaiminta", - kai Benediktas XVI Vatikane į mane kreipėsi taisyklinga lietuvių kalba, pamaniau, kad sapnuoju. Tačiau viskas buvo tikra: aš iš tiesų bučiavau popiežiaus žiedą.

Keli mėnesiai laukimo

„Turime popiežių" - kai dusliu aidu prieš trejus metus Šv. Petro aikštėje nuskambėjo šie žodžiai, nemaniau, kad man pavyks susitikti su Josephu Ratzingeriu. Tuo šilto veido dvasininku, kuris tąkart pirmą kartą balkone pasirodė dėvėdamas baltą popiežiaus sutaną.

Benediktas XVI sutiko priimti maldininkus iš Lietuvos! Tokia žinia kelis mėnesius žadino ne tik mano, bet ir kitų tikinčiųjų iš Lietuvos lūkesčius. Minios katalikų į Vatikaną traukia vien tam, kad popiežių pamatyti balkone, o aš turėsiu galimybę pabučiuoti jo žiedą.

Su Lietuvos ambasadoriumi prie Šventojo Sosto Algirdu Saudargu telefonu derinau susitikimo detales. Kai viskas buvo sutarta, beliko įveikti kelis tūkstančius kilometrų iki Romos ir nusigauti iki Šv. Petro aikštės.

Pravers vokiški žodžiai

Roma nebuvo svetinga - lijo lietus, bet nuotaikos tai nesugadino. Viskas buvo suderinta iki menkiausių smulkmenų, bet jaučiausi tarsi prieš egzaminą. Vos pagalvodavau apie rytojaus susitikimą, kaskart užspausdavo gomurį.

Abejonių kėlė girdėti ir spaudoje perskaityti komentarai apie ne itin svetingą trejus metus popiežiaujančio dvasininko būdą. Žinojau, kad Benediktas XVI laiką labiau mėgsta leisti bibliotekoje, o ne susitikimuose su maldininkais.

Lyjant nesinorėjo kelti kojos iš viešbučio, todėl turėjau progos pasikartoti kelias vokiškas frazes. Su popiežiumi norėjau pasisveikinti jo gimtąja kalba.

Susitikimas buvo planuotas lauko terasoje, bet vis smarkiau lijo. Nejaugi dėl lietaus nepavyks išvysti popiežiaus? Ambasadorius A.Saudargas nuramina: susitikimas įvyks. Kitų šalių katalikams skirta audiencija vyksta kiekvieną trečiadienį. Ji atšaukiama nebent dėl pontifiko kelionių.

Vatikano taisyklės - geležinės

Besirengdama į Vatikaną prisiminiau praėjusių metų įvykį: karštą dieną vilkėdama atvirą suknelę buvau neįleista į Šv. Petro baziliką. Vatikane taisyklės - geležinės: jokių trumpų sijonų ar atvirų palaidinių. Romoje nebuvo karšta, todėl elegantiška, bet kukli apranga tiko labiausiai.

,,Dėl lietaus audiencija perkelta į vieną popiežiaus rezidencijos salių", - duodamas mėlynos spalvos pakvietimus paaiškino ambasadorius. Apsauga kruopščiai patikrino - specialiais prietaisais vedžiojo nuo galvos iki kojų. „Galite eiti", - ranką pakėlė šveicarų gvardietis.

Pro apsaugos vartus ėjo ir kiti maldininkai, nešini geltonos ir baltos spalvos kvietimais. Pasirodo, kad pakvietimų spalvos neatsitiktinės.

Trumpai žvilgtelėję į mano pakvietimą apsaugos darbuotojai parodė vietas pirmose eilėse. Žmonių daug, kai kurie gimtąja kalba repetuoja dainas ir šūksnius. Stebiu juos ir kantriai laukiu 11 valandos. Suplanuota, kad prieš vidurdienį turėtų pasirodyti popiežius Benediktas XVI.

Kalbėjo dvi minutes

Pabandykime įsivaizduoti popiežių kaip Saulę, kardinolus - kaip planetas. Jei Vatikanas - sistema, kurioje aplink centrinį šviesulį driekiasi didelių ir mažų planetų jūra, tai aš tapau maža tos sistemos dalimi. Panašiai jautėsi ir kiti maldininkai.

Anglų, ispanų, vokiečių, lenkų - tai tik dalis kalbų, kuriomis susirinkusiuosius pasveikino Vatikano kunigai. Minia suūžė, kai į salę įžengė baltą sutaną vilkintis popiežius. Kūną užliejo keista šiluma, daugelis nesugebėjo nuslėpti jaudulio.

Raudonos spalvos batus avėjęs popiežius užlipo ant pakylos. Pasveikino itališkai ir pasakė ilgą pamokslą. Mažai ką supratau, todėl tuo metu prisiminiau ambasadoriaus pasakojimą apie popiežių.

,,Benediktas XVI yra intelektualus ir konservatyvus pontifikas, - sakė A.Saudargas. - Knygos yra neatsiejama popiežiaus gyvenimo dalis. Didžiąją dalį minčių ir frazių jis perteikia savo pamokymuose."

Todėl stengiausi gaudyti kiekvieną žodį, kai netikėtai apėmė jausmas, kad viską suprantu. Tai joks atsitiktinumas. Popiežius kalbėjo lietuviškai. „Būkite palaiminti visi lietuviai, atvykę į Vatikaną", - taisyklinga lietuvių kalba pamokslą pradėjo popiežius.

Lietuviškai jis kalbėjo maždaug dvi minutes. Lietuviškai pontifikas ragino mylėti savo artimą, o labiausiai priešus, įtikinėjo paisyti Bažnyčios mokymų. Ambasadorius A.Saudargas sakė, kad popiežius, ko gero, pirmą kartą taip ilgai kalbėjo lietuviškai.

Popiežiaus palaiminimas

Benediktas XVI žinojo, kad tą dieną į audienciją buvo atvykusi Šv. Kazimiero ordino delegacija. „Matyt, todėl ir kalbėjo lietuviškai", - svarstė ambasadorius.

Tačiau aš nebegirdėjau, ką jis sako. Popiežius pajudėjo pirmos eilės link. Nevalingai užlipau ant kėdės, kad tik Šventasis Tėvas pro mane nepraeitų. Nors susitikimui rengiausi kelis mėnesius, kai popiežius spaudė man ranką, praradau amą. Išlemenau kelis vokiškus žodžius, tačiau net nepamenu kokius.

Popiežius man palinkėjo neprarasti tikėjimo ir nusišypsojo neįprastai giedra šypsena, galiausiai palaimino.

Po audiencijos šviesesni tapo visų maldininkų veidai. Vieni dar ilgai sėdėjo savo kėdėse, kiti skubėjo į saulės nutviekstą Šv. Petro aikštę.

 „Scanpix" nuotr.

Į audienciją pas popiežių atvykę maldininkai tik ypatingomis progomis išgirsta pasveikinimus gimtąja kalba.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių