Politinių partijų lyderiai neįžvelgia gėjų eitynių prasmės

Daugumos įtakingiausių Lietuvos politinių partijų lyderiai sako nemanantys, kad planuotos, bet teismo uždraustos seksualinių mažumų eitynės būtų prasmingos.

Vienintelis Liberalų sąjūdžio vadovas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis pareiškė matantis neigiamas pasekmes Lietuvos įvaizdžiui pasaulyje, jei tokios eitynės neįvyks.

Didžiausios valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma BNS trečiadienį sakė manantis, kad tokios akcijos iš principo negali duoti nieko pozityvaus. Anot jo, Lietuvos tarptautiniam įvaizdžiui daug labiau pakenktų, jei per eitynes įvyktų daug incidentų.

"Man sunku komentuoti dėl įvaizdžio, aš nesu įvaizdžio specialistas. Tai gali priklausyti nuo to, kaip bus pateikta, ar bus pažymėta, kad buvo pagrįstų nuogąstavimų, ar bus rašoma tik kad Lietuva homofobiška", - kalbėjo J.Razma.

Jis nekomentavo teismo sprendimo uždrausti eitynes, nes šis procesas, anot jo, dar nėra baigtas.

"Aš tokios teisės nekvestionuoju, bet, manau, eitynės niekam nereikalingos, manau, jos neprisidės prie visuomenės požiūrio į homoseksualus pagerėjimo", - teigė konservatorius.

Jis teigiamai įvertintino "santūrų" Seimo nario Roko Žilinsko, kuris neslepia esąs homoseksualas, kalbėjimą apie homoseksualų padėtį Lietuvoje.

"Toks požiūris, manau, gali padėti visuomenei atsikratyti kai kurių perdėtų homofobiškumo apraiškų", - svarstė J.Razma.

Tačiau pats R.Žilinskas pavadino "gėda" generalinio prokuroro Raimondo Petrausko teiginius, kad teisėsaugininkai neva negalės užtikrinti eitynių dalyvių saugumo.

"Tai baisi gėda. Lietuvos teisėsaugą įkūnijantis pareigūnas atvirai pripažįsta negalintis įgyvendinti teisėsaugos priedermių, apginti Lietuvos piliečių ir konstitucinių jų teisių. Tokiu atveju tegul deda pareiškimą ir dingsta iš akių", - trečiadienį pareiškė R.Žilinskas.

Opozicinės Socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius BNS sakė, jog politikai iš Generalinės prokuratūros gavo informacijos, kad eitynių metu gali būti surengtos riaušės. Jis sakė manantis, kad šio renginio negalima rizikuoti socialine ramybe, o "ta eisena nėra būtina ir privaloma".

"Tarptautinis įvaizdis gali būti neigiamas, bet reikia mokėti paaiškinti, kad tai daroma norint užtikrinti saugumą, kai šalyje yra įtempta socialinė padėtis. Geriau užbėgti įvykiams už akių", - kalbėjo socialdemokratas, pažymėjęs, kad Lietuvos policijai šiuo atveju labiau rūpi žmonių saugumas.

Opozicinės Darbo partijos pirmininkas, europarlamentaras Viktoras Uspaskichas pats teigė esąs tolerantiškas žmogus, bet sakė nesuprantąs, kam reikalingos seksualinių mažumų eitynės.

"Aš nesu kaimiškas žmogus, apkeliavau daug pasaulio šalių. Tie dalykai yra toleruojami (...) Yra tos mažumos, ir aš pradedu suprasti, kad tai neišsidirbinėjimas ar liga, o tikriausiai tokia žmogaus prigimtis. Yra toks reiškinys, tačiau nesuprantu, kam reikalingos tokios eisenos, aš nerandu argumentų", - BNS sakė V.Uspaskichas.

Kitos opozicinės partijos "Tvarka ir teisingumas" frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis, kalbėdamas su BNS, kritikavo Vilniaus merą konservatorių Vilių Navicką - anot V.Mazuronio, leidimo eitynėms išduoti apskritai nereikėjo, kadangi, kaip rodo apklausos, dauguma gyventojų joms nepritaria.

"Padaryta pirma klaida esminė - V.Navicko, ir kyla problemos iš to sprendimo. Daugumos visuomenės tokia nuostata, ir per jėgą laužyti ją pasaulio akivaizdoje - neišmintinga. Mes šiandien turime pernelyg didelius nuomonių skirtumus", - aiškino "tvarkietis".

Tuo metu valdančiai koalicijai priklausančio Liberalų sąjūdžio Eligijus Masiulis mano, kad seksualinių mažumų eitynių draudimas atskleistų pasauliui Lietuvos provincialumą ir tolerancijos stoką.

"Pasigendu Lietuvoje tolerancijos. Tokie apsisprendimai neleisti homoseksualiems žmonėms organizuoti eitynių būtų kaip valstybės provincialumo požymis. Mes tik skatiname ir ugdome homofobiją visuomenėje, kurioje gali įsivyrauti neapykanta prieš kitaip mąstančius, kitos odos spalvos, kitos orientacijos žmones", - BNS sakė E.Masiulis.

Susisiekimo ministro nuomone, eitynės "Už lygybę" dirbtinai sureikšmintos jų priešininkų.

"Eitynės sąmoningai sureikšmintos homofobų. Įvaizdžio prasme su tokiais veiksmais ir milijonai, skiriami šalies įvaizdžiui gerinti, gali nebepadėti. Lietuva šiandien turi svarbesnių ir aktualesnių problemų", - įsitikinęs Liberalų sąjūdžio vadovas.


Šiame straipsnyje: Gėjai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių