Policija ruošiasi įgyvendinti įstatymą prieš smurtą šeimoje

Policija sako stropiai besiruošianti pokyčiams, kai ketvirtadienį įsigalios įstatymas prieš smurtą šeimoje.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas tokį nusikaltimą priskiria prie visuomeninę reikšmę turinčių veikų, tad policijos pareigūnai ikiteisminį tyrimą privalės pradėti ir tuomet, kai nebus aukos raštiško pareiškimo.

„Kalbant labai buitiškai, jei anksčiau auka vaikščiodavo po kaimą sumušta, ir pasakydavo, kad nerašys pareiškimo, policija nieko negalėjo padaryti prieš smurtautoją. Jei anksčiau ikiteisminis tyrimas buvo pradedamas tik aukos raštišku prašymu, dabar prašymo nereiks“, - BNS sakė Policijos departamento Viešosios policijos valdybos Veiklos organizavimo ir prevencijos skyriaus viršininkas Sigitas Urbonas.

Pasak S.Urbono, anksčiau pagal iškvietimą dėl buitinio konflikto atvažiavę pareigūnai, nesant aukos pareiškimo, iš esmės prieš smurtautoją negalėjo imtis jokių priemonių.

Dabar tokiu atveju smurtautojas bus išvežamas, o per 48 valandas teismas spręs dėl jo iškeldinimo, taip pat bus bendraujama su auka.

„Jei policijoje gaunama informacija apie smurto atvejį, auka iš esmės negalės susitaikyti, atsiimti pareiškimo, o mes tą asmenį galėsim iškeldinti, kontroliuoti. Ir reikia pabrėžti, kad ginsime ne tik moteris, bet ir vyrus, vaikus, nes jie irgi tampa smurto artimoje aplinkoje aukomis“, - sakė policijos atstovas.

Jis taip pat tvirtino, jog kol kas per anksti vertinti, ar policija pasirengusi tokio įstatymo įgyvendinimui, nes, pasak pareigūno, tai paaiškės įstatymui pradėjus veikti.

„Pasakyti, kad esame pasirengę, būtų labai drąsu. Ar pasiruošėme tinkamai, paaiškės po kelių savaičių, kai pamatysime, kokios daromos klaidos. Įstatymas naujas, todėl iš padžių tikrai bus nesusikalbėjimų, visokių atvejų. Bet galiu pasakyti, kad mes ruošiamės labai stropiai, darysime viską, kad pakeistume visuomenės požiūrį ir auką įtikintume, kad valstybė gali ją apginti“, - sakė S.Urbonas.

Jis sakė, jog diskusijos, pasitarimai dėl įstatymo įgyvendinimo praktikos vyksta „visais lygiais, ir pačioje policijoje, ir kartu su prokuratūra, ir su visais rajoniniais komisariatais“, yra parengtos atskirų veiksmų tvarkos.

Seimo pavasarį priimtas ir gruodžio 15 dieną įsigaliojantis Apsaugos  nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas numato, kad policijos pareigūnas, užfiksavęs smurto artimoje aplinkoje įvykį, nedelsdamas imasi priemonių apsaugoti smurtą patyrusį asmenį ir, atsižvelgdamas į nustatytas aplinkybes, pradeda ikiteisminį tyrimą. Smurtą patyręs asmuo skundo neteikia.

Jeigu nustatomas smurto artimoje aplinkoje faktas, siekiant apsaugoti auką, smurtautojas įpareigojimas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu, smurtautojui gali būti uždrausta artintis prie smurtą patyrusio asmens, ieškoti kontaktų su juo, bendrauti. Šias priemones ikiteisminio tyrimo teisėjas skiria ne vėliau kaip per 48 valandas.

Teisėsaugos pareigūnai ne kartą yra pabrėžę, kad iki šiol galiojantis teisinis reguliavimas jiems yra surišęs rankas kovojant su smurtu šeimoje, mat be raštiško nukentėjusiojo skundo beveik neįmanoma pradėti tyrimų. Be to, ir pradėjus tyrimą smurtautojas gali gyventi drauge su auka.

Policija per metus sulaukia per 40 tūkst. pranešimų dėl konfliktų šeimoje. Dėl smurto šeimoje šių metų pirmąjį pusmetį pradėtas 471 ikiteisminis tyrimas, surašyta 2 tūkst. 80 administracinių teisės pažeidimų protokolų.

Eurobarometro apklausa rodo, kad beveik pusė (48 proc.) Lietuvos gyventojų šeimoje ar tarp draugų pažįsta bent vieną moterį, kuri yra buvusi bet kurios rūšies smurto auka namuose. Taip pat beveik pusė (45 proc.) apklaustųjų Lietuvoje savo šeimoje arba tarp draugų teigė pažįstantys asmenį, kuris yra panaudojęs bet kokios rūšies smurtą prieš moterį.

Tai didžiausi rodikliai visoje Europos Sąjungoje (ES). Vidutiniškai ES asmenį, kuris yra smurtavęs prieš moterį, draugų ir šeimos rate nurodė žinantys maždaug penktadalis apklaustųjų.

Nevyriausybinių organizacijų duomenimis, nuo smurto šeimoje kasmet Lietuvoje žūva apie 20 moterų.


Šiame straipsnyje: smurtassmurtas šeimoje

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių