Patarėjas: įmonių grupės aukų partijoms limitą „lengvai apeina“

Įmonių grupės „lengvai apeina“ nurodymus, kad politinėms partijoms vienas juridinis asmuo gali aukoti ne daugiau kaip 40 tūkst. litų, sako prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas.

„Juridiniai asmenys, sako, apriboti, yra ribos, kad šiuo metu 40 tūkstančių, bet vėlgi tai lengvai apeinamas rodiklis, kadangi įmonės gali paaukoti žymiai didesnes sumas ir daryti žymiai didesnę įtaką“, - interviu Žinių radijui antradienį teigė prezidentės patarėjas vidaus politikos klausimais Mindaugas Lingė.

Anot patarėjo, šiemet viena įmonių grupė vienai politinei partijai jau yra suaukojusi daugiau nei pusę milijono litų - tai apima ir auką partijai, ir lėšas jos rinkiminei kampanijai.

„Vadinasi, jei priklauso vienai grupei kokios devynios įmonės, automatiškai jos maksimalias injekcijas padariusios politinei partijai, labai lengvai tokius rodiklius apeina“, - teigė jis.

„Netgi pasižiūrėjome, kad kai kurios per tuos pačius šešerius metus viena įmonių grupė (...) partijų kampanijoms yra skyrusi 2 mln., kita - 1 mln. litų. Sumos, matyt, siekiant kažkokio atsiperkamumo, grąžos per politikų priimamus sprendimus ir jų reguliuojamas sritis“, - kalbėjo M.Lingė.

Pirmadienį vyko prezidentės, Seimo komitetų vadovų ir partijų finansinę kontrolę vykdančių institucijų vadovų susitikimas dėl partijų finansavimo skaidrumo užtikrinimo. Jame Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovas Žydrūnas Plytnikas teigė, jog partijoms ir politinėms kampanijoms aukojančios įmonės atsigriebia per viešuosius pirkimus.

M.Lingė atkreipė dėmesį, kad „kitos jautrios sritys“, susijusios su partijų finansavimu iš juridinių asmenų, be viešųjų pirkimų yra ir leidimai verslui, statyboms, licencijos, Europos Sąjungos struktūrinių lėšų skirstymo mechanizmai.

„Kyla tam tikrų klausimų, kodėl tam tikra politinė jėga labai vieningai laikosi kažkokios savo linijos ir neįsiklauso nei į argumentus balsuojant už teisės aktus. Galima tam tikrus atsakymus rasti pasižiūrėjus partijų finansavimo rodiklius ir duomenis, ką pateikė Vyriausioji rinkimų komisija“, - kalbėjo patarėjas.

Jo teigimu, esama tvarka gali lemti ir užsienio šalių įtaką Lietuvos politikai.
„Nėra saugiklių, kad užsienio valstybių interesai nepatektų, nebūtų įtakojami per politines partijas, per aukas politinėms partijoms. Gali taip išeiti, kad steigėjai bendrų įmonių su lietuvišku kapitalu iš tikrųjų gali būti partneriai iš kitų valstybių ir įtaka gali būti daroma mūsų politinėms partijoms“, - teigė jis.

D.Grybauskaitė yra pateikusi pataisas, kurios uždraustų partijas remti juridiniams asmenims, taip pat perpus - nuo 20 iki 10 vidutinių mėnesio darbo užmokesčių (VMDU), t.y. nuo maždaug 40 tūkst. iki 20 tūkst. litų - sumažinti leistiną aukos dydį fiziniams asmenims. Šias pataisas šiuo metu svarsto parlamentiniai komitetai.

Prezidentės teikiamomis pataisomis siūloma nustatyti, kad auka negalėtų viršyti 10 proc. aukotojo deklaruotų metinių pajamų, tačiau aukojantiesiems mažas sumas (iki 0,02 VMDU) ketina leisti aukoti supaprastinta tvarka, t.y. iš jų nereikalauti pajamų deklaravimo.

Kai kurie politikai svarsto, jog priėmus juridinių asmenų aukas uždraudžiančius įstatymus reikėtų didinti partijoms skiriamą valstybės finansavimą.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių