Patarėja: prezidentė pasirašytų įstatymą dėl partijų finansavimo

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašytų įstatymą, kuris draustų finansuoti politines partijas ir juridiniams, ir fiziniams asmenims, sako šalies vadovės patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė.

Praėjusią savaitę Seimo nariai per svarstymą prie D.Grybauskaitės siūlymo uždrausti partijas finansuoti juridiniams asmenims pridėjo draudimą politikams gauti pinigus ir iš fizinių asmenų. Pasak S.Cirtautienės, prezidentė šiam siūlymui neprieštarauja.

„Kadangi buvo priimtas sprendimas uždrausti tik politines partijas remti fiziniams asmenims, jei bus šiandien galutinai dėl to apsispręsta, iš esmės didesnių prieštaravimų ir blogybių prezidentė tame tikrai nemato, ir jeigu vistik bus priimtas atsisakyti finansavimo tiek iš fizinių, tiek iš juridinių asmenų politinėms partijoms, prezidentė pasiryžusi pasirašyti tokį įstatymą“, - interviu Žinių radijui antradienį sakė patarėja.

S.Cirtautienė atkreipė dėmesį, kad turi būti palikta galimybė fiziniams asmenims remti savarankiškus politinės kampanijos dalyvius.

„Be fizinių asmenų lėšų ir be savo nuosavų lėšų jie iš esmės neturėtų galimybės kitaip save paremti ir tokiu būdu, uždraudus fizinių asmenų paramą jiems, išeitų, kad jie net iš savo asmeninių lėšų negalėtų skirti pinigų rinkiminei kampanijai. Tokiu būdu jų situacija pasidarytų absoliučiai nelygiavertė su politinių partijų keliamais kandidatais. Dėl to galėtų visu aštrumu iškilti ir konstitucingumo klausimas“, - kalbėjo ji.

Patarėjos teigimu, pastarosios savaitės yra kritinės Seimui apsispręsti dėl partijų finansavimo apribojimo, mat siekiant, kad partijos kitais metais galėtų naudotis nauja tvarka, būtina atitinkamus įstatymus priimti iki valstybės biudžeto priėmimo.

„Būtent šios savaitės yra kritinės, kurios parodys, ar Seimas iš tiesų yra rimtai nusiteikęs eiti politinės sistemos skaidrumo link. (...) Tikimės, kad galų gale principiniai sprendimai bus padaryti, jie bus padaryti racionalūs ir subalansuoti“, - kalbėjo ji.

Prezidentūros inicijuotu projektu buvo siūloma uždrausti juridiniams asmenims aukoti partijoms, o maksimalias leistinas fizinių asmenų aukas sumažinti perpus nuo maždaug 40 tūkst. iki 20 tūkst. litų per metus.

Pataisomis taip pat siūloma nustatyti, kad auka negalėtų viršyti 10 proc. aukotojo deklaruotų metinių pajamų, tačiau aukojantiesiems mažas sumas (iki 0,02 VMDU) ketina leisti aukoti supaprastinta tvarka, t.y. iš jų nereikalauti pajamų deklaravimo. Prezidentės pataisos taip pat braukia prievolę iš biudžeto partijoms kompensuoti dalį patirtų rinkimų išlaidų.

Premjeras Andrius Kubilius sakė, kad uždraudus juridinių asmenų aukas teks didinti partijų finansavimą iš biudžeto. Jo teigimu, partijoms finansuoti iš biudžeto prireiks iki 15 mln. litų. Tuo metu partijoms kitų metų biudžete, kaip ir šiemet, numatyta beveik 5,5 mln. litų.

Prezidentė taip pat yra sakiusi, kad uždraudus įmonių paramą būtų galima didinti partijų finansavimą iš valstybės biudžeto.NAUJAUSI KOMENTARAI

Aldona

Aldona portretas
Partijos prieštarauja visuomenės interesams. Tie prieštaravimai gali būti tokie dideli, jog neįmanoma bus jų nuraminti. Seime nieko daugiau neišgirstama, tik apie žmonių konfliktus. Negalima teršti tautinės sąmonės chuliganų, banditų filosofija. Negalima susidėti su tokiomis grupuotėmis. Negalima kištis į kitų šalių vidaus reikalus.

rj

rj portretas
as tai is viso nesuprantu kodel tas vagiu saikas mes zmones turim islaikyti tegul is savo partinio mokescio isgyvena jeigu taip butu maziausiai puses tu partiju partijeliu neliktu
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių