Parlamentarams kelia abejonių planai reorganizuoti Migracijos departamentą

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) ketinimas reorganizuoti Migracijos departamentą, didžiąją dalį jo funkcijų perduodant kitoms institucijoms, sukėlė daug klausimų parlamentarams.

Trečiadienį į bendrą posėdį susirinkę Užsienio reikalų (URK) bei Teisės ir teisėtvarkos komitetų (TTK) nariai teigė nematą rimtų argumentų, kodėl reikėtų staiga likviduoti veikiančią instituciją.

"Mano filosofiniu protu nesuvokiamas siūlymas (...) Nematau argumentų, kodėl taip daroma. Ar dėl mados - kad dabar madinga daryti reformas?" - sakė URK vicepirmininkas socialdemokratas Justinas Karosas.

Anot jo, "visiškai nenormalu, kad tokie dalykai daromi svarstomai institucijai už nugaros". Mat posėdyje dalyvavęs Migracijos departamento direktorius Almantas Gavėnas teigė dar neseniai girdėjęs pagyras dėl gero darbą, bet staiga iš gandų sužinojęs, jog departamentas reorganizuojamas.

Vidaus reikalų ministras liberalcentristas Raimundas Palaitis trečiadienį parlamentarams teigė, kad siūlymas reorganizuoti Migracijos departamentą - dar "žalias". Dėl to esą apsispręsta tik ministerijoje, bet jį dar svarstys prie Vyriausybės sudaryta Saulėlydžio komisija, Ministrų kabinetas ir galiausiai Seimas.

Pasak ministro, šiuo metu sprendžiant migracijos klausimus esama per daug biurokratinio susirašinėjimo tarp VRM pavaldžių institucijų ir per daug pačių institucijų.

Pagal VRM sumanymą, Migracijos departamento funkcijos būtų padalytos tarp VRM, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) ir Policijos departamento (PD). Funkcijas, susijusias su dokumentų užsieniečiams išdavimu, svarstoma pavesti vykdyti Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Migracijos valdybai, kitų apskričių policijos komisariatų migracijos skyriams. PD ir VSAT turėtų priimti sprendimus dėl užsieniečių įpareigojimo išvykti, išsiuntimo iš Lietuvos ir grąžinimo į kilmės šalį.

"Departamentas nėra naikinimas, jis taptų ministerijos skyriumi ir formuotų migracijos politiką (...) Vietoj keturių žaidėjų rinkoje galėtų likti trys", - sakė R.Palaitis.

Anot VRM atstovų, dabar pagrindinį darbą surenkant dokumentus migracijos klausimais atlieka policija, pasieniečiai. R.Palaičio duomenimis, per metus apie 50 tūkst. dokumentų iš ten keliauja į Migracijos departamentą ir grįžta atgal.

"Vyksta susirašinėjimas viduje. Žiūrime, kaip sutrumpinti popierių vaikščiojimą", - pabrėžė jis.

Ministras sakė matąs, kad dabar dalis funkcijų yra dubliuojamos, tačiau A.Gavėnas tikino turįs to paties R.Palaičio pasirašytą raštą, kuriame tvirtinama, kad Migracijos departamentas niekieno funkcijų nedubliuoja.

VRM inicijuojamą pertvarką kritikavo Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento pareigūnai. Jų teigimu, konsuliniai pareigūnai Migracijos departamentui per metus pateikia maždaug 14 tūkst. užsienyje esančių Lietuvos piliečių dokumentų. Jeigu skirtingais atvejais reikėtų kreiptis į skirtingas institucijas, kiltų problemų. Diplomatai prognozavo, kad gali kilti skandalas imantis pertvarkos, nes VRM esą negarsėja kaip institucija greitai sugebanti pakeisti teisės aktus.

"Visose Europos Sąjungos valstybėse veikia migracijos tarnybos - departamentai, direktoratai, o kai kur ir ministerijos. Tikiuosi, kad bus rastas geriausias sprendimas, kuris nepaliks Lietuvos be įrankių", - vylėsi užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.

URK narys liberalas Petras Auštrevičius siūlė stabdyti Migracijos departamento reorganizavimą, kol bus aptarti reformos principai.

Kitas šio komiteto narys socialdemokratas Vytenis Andriukaitis teiravosi, koks būtų neigiamas VRM inicijuojamos reorganizacijos poveikis, tačiau R.Palaitis teigė kol kas to nežinąs. Ministras taip pat tiksliai negalėjo pasakyti, kiek bus sutaupyta lėšų. Anot jo, galėtų būti keletas milijonų.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių