Panaikinus apskričių viršininkus žemę valdys centralizuota tarnyba

Seimas penktadienį pritarė Prezidentės pasiūlymui panaikinus apskričių viršininkų administracijas žemės valdymą palikti vienose rankose.

Pritarta didele balsų dauguma

Penktadienį parlamentarai balsavo už tai, kad būtų pritarta valstybės vadovės Dalios Grybauskaitės veto įstatymų pataisoms, pagal kurį nuo šių metų liepos 1 dienos panaikinus apskričių viršininkų administracijas žemės valdymas būtų paliktas tik Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos ir jos filialams apskrityse.

Taip Seimas atsisakė savo anksčiau patvirtintos nuostatos, kad žemės valdymas miestuose atiduodamas savivaldybėms, o kaimiškose vietovėse paliekamas Nacionalinei žemės tarnybai.

Už tai, kad Prezidentės veto būtų atmestas penktadienį balsavo tik 23 parlamentarai, prieš buvo net 57, susilaikė 24. Norint atmesti veto, reikia ne mažiau kaip 71 Seimo nario balso.

Valstybės vadovės pasiūlytoms pataisoms pritarė 80 Seimo narių, niekas nebalsavo prieš juos, susilaikė 22 parlamentarai.

Gali kreiptis į Konstitucinį Teismą

Valdantieji, įskaitant ir premjerą Andrių Kubilių, įstatymo svarstymo ir priėmimo metu pasisakė už tai, kad savivaldai būtų perduota bent dalis žemės valdymo. Tačiau plenariniame posėdyje svarstant Prezidentės veto valdančiosios koalicijos atstovai jau kur kas nuosaikiau kalbėjo apie valstybės vadovės pasiūlymus, prieštaraujančius jų ankstesnėms nuostatoms.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, konservatorius Edmundas Pupinis tvirtino esąs už savivaldos stiprinimą, už įgaliojimų joms perdavimą, įskaitant ir žemės reikalų tvarkymą.

„Niekada nepritarsiu atviru nepasitikėjimu savivaldybėmis, kuris buvo juntamas įstatymo svarstymo metu. Atkreipiu dėmesį, kad opoziciniai socialdemokratai rinko parašus, kad savivaldybėms būtų atiduota visa žemė. Mūsų priimtas įstatymas buvo kompromisinis – dalis žemės atitektų savivaldai, kita dalis – centralizuotai valstybės institucijai, ateityje apsisprendžiant dėl visos žemės valdymo perdavimo savivaldai. Bet dabar mes čia, pirmiausia socialdemokratai, svarstydami šį veto, išvis nusigręžiame nuo žemės perdavimo savivaldai“, - konstatavo komiteto vadovas.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma informavo, kad svarstymo metu didžioji dalis frakcijos narių pasisakė už pritarimą Prezidentės veto, bet tai esą nereiškia, kad valdantieji keičia savo požiūrį. „Mes ir toliau pasisakome, kad savivalda būtų stiprinama. Galbūt derėtų Konstitucinio Teismo pasiteirauti, ar galima savivaldai atiduoti valstybės priklausančios žemės valdymą“, - svarstė J.Razma.

Bet opozicija pareiškė, kad žemės tvarkymas turi priklausyti valstybei, nes tokia yra ir daugumos kitų Europos valstybių praktika. „Pritariu Prezidentės veto, nes valstybė turi užtikrinti centralizuotą valstybinės žemės valdymą, disponavimą, priežiūrą“, - sakė socialdemokratas Jonas Jagminas.

Ieškos sprendimų „stiprinti savivaldą“

Pritarus Prezidentės veto, nuo šių metų liepos 1 dienos, kai bus panaikintos apskričių viršininkų administracijos, jų dabar atliekama žemėtvarkos funkcija turėtų būti atiduota Nacionalinei žemės tarnybai. Savivaldybės prie žemės valdymo kol kas nebus prileistos.

Seime gegužės pabaigoje svarstant įstatymą premjeras A.Kubilius paprieštaravo Prezidentės pozicijai, palaikydamas nuostatą, kad miestuose žemėtvarką reikia atiduoti savivaldybėms ir tik kaimiškuose rajonuose palikti Nacionalinei žemės tarnybai. Premjeras tikino, kad taip bus stiprinama savivalda, nes ateityje visos žemės valdymo reikalus planuojama palaipsniui atiduoti savivaldybėms.

Pritarus Prezidentės pasiūlymams, pasak A.Kubiliaus, „bus ieškoma tokios išeities, kad savivalda vis dėlto sustiprėtų“.

Abejonių pareiškė ir specialiosios tarnybos

Valstybės vadovės nuomone, Seime priimtas siūlymas išskaidyti valstybinės žemės valdymą ne palengvintų, bet apsunkintų ir pačių savivaldybių plėtros projektus.

Abejonių dėl valstybinės žemės miestuose naudojimo, jos valdymo teises perleidus savivaldybėms yra pareiškusi Valstybės kontrolė, o Specialiųjų tyrimų tarnyba sako, jog valstybinės žemės valdymo ir disponavimo funkcijų perdavimas savivaldybėms ne tik neužkirstų, bet dar padidintų piktnaudžiavimo ir neskaidrių sprendimų dėl valstybinės žemės panaudojimo tikimybę.

Prezidentės pateiktuose siūlymuose Seimui pabrėžta, jog už valstybinę žemę ir mieste, ir kaime turi būti atsakinga viena valstybės institucija.


Šiame straipsnyje: vetožemė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių