Opozicija žada imti valdžią, tačiau nežino, ar pavyks

Opozicija demonstruoja ambicingą ryžtą imti valdžią į savo rankas, nors ir negarantuoja, kad tai būtinai pavyks jau artimiausiu metu.

Vadino „vilties programa“

Antradienį Seime pristatyta opozicinių Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP), Tvarkos ir teisingumo bei Darbo partijos (DP) parengta Vyriausybės alternatyvi programa, kuri esą taps pagrindu naujosios valdančiosios daugumos ir jos suformuoto naujojo ministrų kabineto programai.

LSDP pirmininkas Algirdas Butkevičius išvardijo svarbiausius prioritetus, surašytus alternatyvioje programoje: „Mes matome kitokius prioritetus, nei dabartinė valdančioji dauguma. Mūsų nuomone, svarbiausi akcentai – nedarbo, emigracijos ir šešėlinės ekonomikos mažinimas, mokesčių reforma, taip pat vartojimo skatinimas“.

„Sakyčiau, tai tikra vilties programa“, - patetiškai kalbėjo Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis.

Anot DP vicepirmininkės Loretos Graužinienės, parengtoji programa yra „pagrindas naujos, būsimos Vyriausybės programai“. „Jeigu joje kas nors ir keistųsi, tai tik tiek, kiek prisijungiant kitiems galimiems naujai formuojamos daugumos partneriams“, - pridūrė politikė.

Krikščionių partijos nepakaks

Opozicijos atstovai nepanoro viešai skaičiuoti, kiek dabar turi balsų Seime, nors ir pripažino, kad kol kas jų tikrai nepakanka valdančiajai daugumai suformuoti. LSDP, DP bei Tvarkos ir teisingumo frakcijos formaliai vienija 53 Seimo narius, valdančiajai daugumai suformuoti reikia bent 71 balso.

Alternatyvią Vyriausybės programą parengusios frakcijos tikisi, kad prie jos rėmėjų prisijungs ir 12 narių vienijanti Krikščionių partijos frakcija, kuri kol kas nėra pasiskelbusi nei opozicine, nei valdančiąja.

Tačiau ir Krikščionių partijos atstovų opozicijai nepakaks. „Nenorėčiau liesti matematikos. Taip, Krikščionių partijos mums neužtenka. Bet mes kviečiame visus likusius prisijungti prie tos mūsų programos. Kviečiame ir abi liberalų frakcijas, ir visus Seimo narius, kurie nepatenkinti dabartine situacija“, - sakė V.Mazuronis.

Kita vertus, jis pripažino, kad Krikščionių partija gali ir neprisidėti prie opozicinės programos. Dėl to ši partija turėtų apsispręsti šį trečiadienį arba kitos savaitės pradžioje.

A.Butkevičius ir L.Graužinienė vylėsi, kad jau pirmosiomis kovo 10-ąją prasidedančios Seimo pavasario sesijos dienomis bus aišku, ar opozicijai pakanka balsų suformuoti naują valdančiąją koaliciją.

Tikisi sulaukti Prezidentės paramos

Pirmadienį susitikime su frakcijų lyderiais išsakytą Prezidentės Dalios Grybauskaitės mintį, kad „jeigu dauguma nesugebėtų priimti sprendimų, tuomet reikalinga nauja dauguma“, opozicija linkusi laikyti signalu, jog valstybės vadovė pasirengusi reikalui esant pakeisti Vyriausybę.

„Prezidentė yra aiškiai pasakiusi, kad jeigu dabartinė dauguma pradės strigti, jeigu ji pasidarys nedarbinga, tuomet ji pasirengusi pradėti konsultacijas su galima nauja dauguma“, - pastebėjo V.Mazuronis. „Manau, kad pirmosiomis sesijos dienomis matysime realų vaizdą. Dabartinė koalicija jau nebeturi daugumos, tai akivaizdu. Tą įrodo ir Prezidentės pareiškimas“, - pridūrė L.Graužinienė, atsisakydama spėlioti, ar tikrai pavyks suformuoti naują daugumą Seime.

Opozicija tikino kol kas nederinusi jokių galimų kandidatūrų į aukščiausius postus valstybėje. „Nei ministrų, nei jokių kitų postų mes neskirstome šiandien dėl paprasčiausių priežasčių – nežinome, kas sudarys tą daugumą“, - pripažino V.Mazuronis. Esą pirmiausia turi būti sulaukta kitų partijų reakcijos į parengtą alternatyvią Vyriausybės programą, tik tuomet skirstytis pareigas.

„Mes specialiai nekalbėjome apie jokius postus, nes norėjome įsitikinti, kad pirmiausia galime susiformuoti programines nuostatas“, - pastebėjo DP frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys.

Nežino, ar paremti apkaltas

Opozicinių partijų atstovai tvirtino kol kas neapsisprendę, ar paremti inicijuojamas apkaltas Krikščionių partijos nariams Aleksandrui Sacharukui ir Linui Karaliui, turėdami galvoje, kad jie kartu su partija gali tapti potencialiais naujos valdančiosios koalicijos partneriais.

„Norime atskirti elgesio, moralės klausimus nuo politinės daugumos telkimo. Manome, kad ypač L.Karaliaus elgesys nedaro garbės Seimui. Bet ar jų tas elgesys gali būti įvertintas apkalta, kiekviena frakcija ir kiekvienas frakcijos narys apsispręs savarankiškai“, - atsargiai pastebėjo V.Mazuronis.

V.Gapšys ir A.Butkevičius taip pat tvirtino, kad jų vadovaujamos frakcijos nėra galutinai apsisprendusios dėl paramos apkaltų iniciatyvoms. „Tai labai delikatus klausimas, bendros frakcijos pozicijos mes kol kas neturime. Elgesys nederamas, bet kaip klausimą išspręsti, dar matysime ir spręsime“, - teigė V.Gapšys.

Valdantieji žada sustiprėti

Valdančioji keturių centro dešinės partijų koalicija šiuo metu formaliai turi trapią 71 balso persvarą Seime. Ji gali dar sumažėti dėl kai kurių koalicijos narių svarstymų pasitraukti.

Todėl antradienį popiet valdantieji numato pasirašyti susitarimą su trimis opozicinės Valstiečių liaudininkų sąjungos atstovais Seime dėl politinio bendradarbiavimo. Koalicijos atstovai tikisi, kad tai bent kuriam laikui sustiprins Andriaus Kubiliaus vadovaujamą Vyriausybę.


Šiame straipsnyje: opozicijakoalicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių