Oficialu: į susitikimą su B.Obama vyksta Latvijos ir Estijos prezidentai, Lietuvos - ne

Oficialiai paaiškėjo, kad kitą savaitę Čekijos sostinėje premjeras Andrius Kubilius susitiks su JAV vadovu Baracku Obama.

Per susitikimą JAV vadovas kalbėsis su dar dešimties regiono valstybių lyderiais, penktadienį patvirtino Baltieji rūmai ir Lietuvos vyriausybė.

Oficialiai patvirtinta, kad į susitikimą su B.Obama atvyks Latvijos, Estijos ir Rumunijos prezidentai. Balandžio 8 dienos susitikime taip pat dalyvaus ministrai pirmininkai iš Bulgarijos, Kroatijos, Vengrijos, Lenkijos, Slovakijos ir Slovėnijos.

JAV prezidentas Rytų europiečius į neformalų susitikimą pakvietė tą pačią dieną, kai Čekijos sostinėje su Rusijos prezidentu Dmitrijumi Medvedevu ketina pasirašyti susitarimą dėl strateginės puolamosios ginkluotės mažinimo.

Oficialiai patvirtinta, kad į susitikimą su B.Obama atvyks Latvijos, Estijos ir Rumunijos prezidentai. Balandžio 8 d. susitikime taip pat dalyvaus ministrai pirmininkai iš Bulgarijos, Kroatijos, Vengrijos, Lenkijos, Slovakijos ir Slovėnijos. Čekijai turėtų atstovauti ir prezidentas, ir premjeras.

"Premjeras tikisi, kad susitikimas su JAV lyderiu kartu su Vidurio ir Rytų Europos valstybių vadovais bus reikšmingas Vidurio ir Rytų Europai ir patvirtins Amerikos įsipareigojimus šiam regionui", - BNS penktadienį sakė premjero patarėjas Virgis Valentinavičius.

JAV pareigūnų teigimu, B.Obama su Vidurio ir Rytų Europos valstybių vadovais neformaliame susitikime aptars regionui svarbius saugumo klausimus. Tarp kitų galimų klausimų yra Iranas, Afganistanas ir NATO ateitis.

Lietuvoje prieštaringų vertinimų sulaukė prezidentės Dalios Grybauskaitės sprendimas pačiai nevykti į Prahą, o deleguoti premjerą.

Neoficialiomis žiniomis, be jos, iš prezidentų buvo kviesti Latvijos, Estijos ir Rumunijos prezidentai, ir visi jie ketina atvykti į Čekijos sostinę. Likusiose regiono valstybėse kvietimus gavo premjerai.

Politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius penktadienį BNS sakė manąs, kad B.Obamos kvietimą gavusiai Lietuvos prezidentei būtų buvę geriau vykti pačiai. Anot Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docento, svarbu, kaip į šį prezidentės žingsnį reaguos JAV ir Europos šalys.

"Aš manyčiau, kad gavus kvietimą būtų buvę geriau keliauti. Yra du klausimai. Pirma, kaip reaguos Amerika, ir ar tai laikys akibrokštu. Tai yra galimybė. Antras klausimas, kuris gal dar svarbesnis, kaip reaguos Europos šalys - ar manys, kad vėl grįžtama prie noro pabrėžti Lietuvos politikos išskirtinumą", - sakė K.Girnius.

Vertindamas B.Obamos sprendimą susitikti su Vidurio ir Rytų Europos šalių vadovais, politikos ekspertas sakė manąs, kad JAV taip nori parodyti dėmesį regionui, kuris ėmė nerimauti dėl galimai pasikeitusios JAV politikos.

"Amerika suprato, kad per mažai dėmesio skiria Rytų Europai, kyla tame regione nuogąstavimų, ir su šiuo pakvietimu nori regioną truputį nuraminti, pasakyti - iš dalies suprantame jūsų rūpesčius ir nuogąstavimus", - sakė K.Girnius.

B.Obama ir D.Medvedevas balandžio 8 d. Prahoje ketina pasirašyti sutartį dėl branduolinių ginklų arsenalo mažinimo.

Naujoji sutartis pakeis istorinę 1991 metų Strateginės ginkluotės mažinimo sutartį (START), kuri nustojo galiojusi praeitų metų gruodžio 5 dieną, o jos atnaujinimas yra vienas iš svarbiausių B.Obamos administracijos uždavinių.

Pagal naująją sutartį, abi pusės sumažins kovinių galvučių kiekį beveik trečdaliu - iki 1550 vienetų, o jų nešėjų skaičių - iki 700.

JAV nurodo turinčios apie 2200 branduolinių kovinių galvučių, o Rusija, kaip manoma, apie 3000.


Šiame straipsnyje: Obamakubilius

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Į Lietuvą atvyko dar 10 pabėgėlių iš Eritrėjos
  Į Lietuvą atvyko dar 10 pabėgėlių iš Eritrėjos

  Pagal Europos Sąjungos (ES) programą į Lietuvą atvyko dar dešimt pabėgėlių iš Eritrėjos, penktadienį pranešė Migracijos departamentas. ...

  6
 • Prisiekė nauja Jaunesniųjų karininkų vadų laida
  Prisiekė nauja Jaunesniųjų karininkų vadų laida

  Penktadienį Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros kiemelyje Kaune Jaunesniųjų karininkų vadų mokymų absolventams suteiktas pirmasis karininko laipsnis – 42 aspirantai davė karininko priesaiką ir papildė Lietuvos karininkų rezervo greta...

  13
 • Astravo AE – nauji mirtini incidentai?
  Astravo AE – nauji mirtini incidentai?

  Baltarusija neigia pranešimus apie naujus žmonių mirtimi pasibaigusius incidentus Astravo atominės elektrinės (AE) statybos aikštelėje. ...

  7
 • Lietuvos atsakas Rusijai: partizanai priešinosi okupantų terorui
  Lietuvos atsakas Rusijai: partizanai priešinosi okupantų terorui

  Tarptautiniame diplomatų forume Lietuvos ambasadorius atmetė Rusijos priekaištus dėl istorinės atminties ir pabrėžė, kad partizanai po Antrojo pasaulinio karo teisėtai priešinosi sovietų okupantų terorui. ...

  25
 • Lietuviai išvyko šturmuoti aukščiausio Europos kalno
  Lietuviai išvyko šturmuoti aukščiausio Europos kalno

  Penktadienį dvylika lietuvių iš Kauno oro uosto išvyko į Kaukazą, kur kops į aukščiausią Europos viršukalnę – netoli Gruzijos sienos esantį Elbruso kalną. ...

  5
 • Netikrų naujienų fenomenas baugina savo mastais
  Netikrų naujienų fenomenas baugina savo mastais

  Kiekvieną mėnesį socialiniu tinklu "Facebook" vidutiniškai naudojasi 2 milijardai žmonių. Tad sukurtos istorijos bei sąmokslo teorijos plinta žaibišku greičiu ir yra neišnaikinamos kaip tarakonai, – teigia televizij...

  3
 • Sovietiniai reliktai: kiek jų dar liko Kaune?
  Sovietiniai reliktai: kiek jų dar liko Kaune?

  Netrukus Vienybės aikštėje prasidės pirmasis rekonstrukcijos etapas – požeminės automobilių aikštelės statyba. Ar po jos išliks aikštės pakraštyje sovietmečiu pastatytos stelos? ...

  19
 • Kvapams uostamiestyje – išskirtinis dėmesys
  Kvapams uostamiestyje – išskirtinis dėmesys

  Dėl nemalonių kvapų ar triukšmo vis pasigirstantys šiaurinės miesto dalies gyventojų skundai sulaukė miesto valdžios reakcijos. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas į pasitarimą pakvietė bendrovių, dirbančių šioje miesto dal...

  10
 • Beraščiai lenda į viešumą
  Beraščiai lenda į viešumą

  Uostamiesčio gyventojus glumina parlamentarų atstovų neraštingumas. Viešame skelbime, kuriuo gyventojai buvo kviečiami į susitikimą su klaipėdiečiais Seimo nariais Algimantu Kirkučiu ir Dainiumi Kepeniu, akis badė rašybos klaidos...

  9
 • Po šilto savaitgalio – liūtys
  Po šilto savaitgalio – liūtys

  Nors savaitgalis prognozuojamas itin gražus, tačiau jau kitos savaitės pradžioje sulauksime itin lietingų orų, LRT RADIJUI teigia sinoptikė Alva Nagelytė. ...

Daugiau straipsnių