Nutrauktas tyrimas dėl galimo spaudimo Ž.Plytnikui ir D.Kreiviui

Teisėsauga nutraukė tyrimą dėl galimo neteisėto poveikio Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovui Žydrūnui Plytnikui ir buvusiam ūkio ministrui Dainiui Kreiviui.

Nesikreipė dėl neva siūlyto kyšio

Prokurorai pranešė nutraukiantys ikiteisminį tyrimą dėl D.Kreivio pagarsėjusioje pažymoje išdėstytų aplinkybių. Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokurorai penktadienį priėmė tokį nutarimą, konstatavę, kad nėra padarytos nusikalstamos veikos, turinčios nusikaltimų ar baudžiamųjų nusižengimų požymių.

„Prokurorai, įvertinę ikiteisminio tyrimo metu surinktus duomenis, nustatė, kad VPT vadovo Ž.Plytniko teiginių, kuriuos ūkio ministras nurodo savo pažymoje, nepatvirtina jokie faktiniai duomenys, o Ž.Plytniko parodymai, gauti apklausus jį kaip liudytoją ikiteisminio tyrimo metu, prieštarauja ūkio ministro pažymoje nurodytoms aplinkybėms“, - teigiama Generalinės prokuratūros pranešime.

Atkreiptas dėmesys, kad Ž.Plytnikas, būdamas valstybės tarnautojas ir VPT vadovas, „apklausos metu patvirtinęs, jog jam ne vieną kartą buvo siūlomas kyšis, nesikreipė į teisėsaugos institucijas dėl šios nusikalstamos veikos“.

Spręsti „darbiniai klausimai“

Prokurorai priminė, kad D.Kreivio pažymoje nurodyta, jog įvairių susitikimų su verslo atstovais metu VPT vadovui buvo daromas spaudimas dėl jo sprendimų pakeitimo.

„Tačiau tyrimo metu apklausti liudytojai patvirtino, kad tokie susitikimai vyko išskirtinai darbiniams klausimams spręsti“, - pastebėjo prokurorai.

Jie, įvertinę surinktus duomenis, padarė išvadą, kad „verslo atstovų atvykimas pas valstybės tarnautoją, kuris užima valstybės institucijos vadovo pareigas, ir domėjimasis jiems aktualiais klausimais negali būti vertinamas kaip nusikalstama veika“. „Pažymėtina, kad piliečiai turi teisę žodžiu ir raštu kreiptis į valstybės tarnautojus spręsti juos dominančias problemas“, - priduriama pranešime spaudai.

Atsižvelgiant į išdėstytus motyvus, ikiteisminio tyrimo metu konstatuota, kad tiek buvusio ūkio ministro D.Kreivio pažymoje, tiek liudytojų apklausų metu nurodytos aplinkybės nesudaro pagrindo teigti, kad buvo padarytos Baudžiamajame kodekse numatytos veikos.

Tyrė STT

Ikiteisminį tyrimą atliko Specialių tyrimų tarnybos (STT) pareigūnai.

„Pažymėtina, kad ikiteisminis tyrimas dėl praeityje padarytų nusikalstamų veikų gali būti efektyvus tik tuomet, kai liudytojai ir kiti proceso dalyviai geranoriškai bendradarbiauja su teisėsaugos pareigūnais, duoda objektyvius ir nuoseklius parodymus“, - rašoma penktadienį išplatintame STT pranešime.

„Tuo tarpu šio ikiteisminio tyrimo metu apklausti liudytojai vengė duoti aiškius ir išsamius parodymus, liudytojų parodymai prieštaravo minėtose pažymose nurodytoms aplinkybėms, todėl nebuvo gauta objektyvių duomenų ir (ar) parodymų, patvirtinančių minėtose pažymose aprašytas nusikalstamas veikas“, - priduria STT.

Keliskart atidėjo

Sprendimą nutraukti tyrimą dėl D.Kreivio ir Ž.Plytniko pareiškimų prokurorai priėmė prieš tai kelis kartus jį atidėję.

Anksčiau apsisprendimo terminas buvo gruodžio 3-ioji diena, dar anksčiau - lapkričio 3 diena.

Aiškinta, kad sprendimo priėmimas esą užtrunka dėl didelės bylos apimties.

Šių metų pradžioje Ž. Plytnikas viešai pasiskundė patiriąs politikų spaudimą. VPT vadovas užsiminė, kad yra penki tokie politikai, tačiau jų neįvardijo.

Buvęs ūkio ministras D.Kreivys po to, kai šių metų pavasarį buvo priverstas atsistatydinti iš pareigų dėl viešųjų ir privačiųjų interesų supainiojimo, paviešino pažymą, kurioje, pasak jo, surašyti galimo spaudimo ministerijos vadovui faktai. Ši D.Kreivio pažyma tirta kartu su Ž.Plytniko pareiškimais.

Tyrimas pradėtas kovą

Apie tai, kad pradėtas toks ikiteisminis tyrimas, Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas pranešė dar šių metų kovą. Tuomet informuota, kad tyrimą prokuroras inicijavo, „įžvelgęs piktnaudžiavimo ir kišimosi į valstybės tarnautojo veiklą požymių“.

Pranešta, kad ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas susipažinus su STT pateikta operatyvine informacija apie galimus neteisėtus veiksmus, vykdant vienos Aplinkos ministerijai pavaldžios įstaigos organizuotą pirkimą.

Ikiteisminis tyrimas vyko pagal Baudžiamojo kodekso 228 straipsnio 1 dalį ir 288 straipsnį. Už šias nusikalstamas veikas įstatymas atitinkamai numato griežčiausias iki ketverių ir iki dvejų metų laisvės atėmimo bausmes.

Kurį laiką slėpė

Po to, kai šių metų pradžioje Ž.Plytnikas viešai pasiskundė patiriąs politikų spaudimą, jis tvirtino kreipęsis į teisėsaugos institucijas, kurioms esą pranešė „skriaudikų“ pavardes.

STT ir prokurorai kurį laiką bandė slėpti gavę Ž.Plytniko skundą ir informaciją apie galimą neteisėtą spaudimą. Tačiau kovo mėnesį buvo priversti paskelbti pradedantys ikiteisminį tyrimą dėl VPT vadovo išsakytų nuogąstavimų.

Maždaug tuo metu pasirodė ir D.Kreivio pažyma, kurioje, anot jo, surašyti galimo spaudimo ministerijos vadovui faktai.

D.Kreivys buvo priverstas šį pavasarį atsistatydinti iš ministrų dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo. Pažeidimą patvirtino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija.

STT vadovas Žimantas Pacevičius skeptiškai atsiliepė apie vykdomo tyrimo rezultatus, nes, pasak jo, negalima tikėtis pakankamos sėkmės, kai į viešumą iškyla ne tik įtarimai dėl galimai neteisėtos veiklos, bet ir kai kurie tokio galimo spaudimo faktai.

Vėliau pripažinta, kad greičiausiai nebus įrodyta nei vieno politiko, kuris galėjo spausti VPT vadovą, kaltė.


Šiame straipsnyje: Dainius KreivysVTEK

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių