Nuo 2012 metų įsigalios kita pensijų apskaičiavimo tvarka

Valdžia vėl ketina keisti draudžiamųjų pajamų koeficiento apskaičiavimo, o tuo pačiu - ir pensijų apskaičiavimo tvarką, tačiau kokia bus naujoji tvarka, neatskleidžiama.

Aiškėja, kad nuo kitų metų turėjusios įsigalioti 2008 metų spalį priimtos pataisos, kurios būtų leidusios žmonėms patiems rinktis, kokį pensijos apskaičiavimo būdą taikyti - atsižvelgiant į iki arba po 1994 metų gautą per penkerius metus gautą didžiausią uždarbį, - tikriausiai bus atšauktos.

Baiminamasi, kad daug pensininkų, matydami, kad gali gauti keliais litais didesnę pensiją, pareikš norą iš naujo apskaičiuoti jų pensijas.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo bei Biudžeto ir finansų komiteto nariams pranešė, kad šių pataisų įsigaliojimas „daugiau nebebus atidedamas“. Tačiau vėliau žurnalistams jis leido suprasti, kad pataisos iš viso neįsigalios, o bus taisomos. D.Jankauskas pabrėžė, kad yra svarstomos kelios jų korekcijos, bet nė vienos nedetalizavo.

"Yra rengiami keli įstatymo projektai. Kokios bus nuostatos pasirinktos, šiandien nenorėčiau komentuoti, nes yra keli variantai", - pareiškė jis.
Pasak D.Jankausko, ir ateityje apskaičiuojant pensiją, visais atvejais bus remiamasi „sovietmečio“ darbo stažu.

„Klausimas yra kitas - kokiu būdu bus apskaitomos įmokos, mokėtos iki 1994 metų, ir pagal kokią formulę bus apskaičiuojama pensija. Yra keli variantai. Ieškome labiausiai socialiai teisingo kelio ir nesinori, kad apskaičiuojant pensijas už sovietinį laikotarpį, atsirastų viena grupė nuskriausta, o kita turėtų geresnes ar išskirtines sąlygas“, - žurnalistams kalbėjo ministras.

Anot jo, jeigu pataisos, kuriomis dabar ketinama pensijos apskaičiavimo būdą pasirinkti pačiam žmogui, būtų nekeičiamos, "Sodrai" kainuotų 130 mln. litų.
D.Jankausko žodžiais, kalbant apie sovietiniu laikotarpiu turėtą darbo stažą ir į jį atsižvelgiant apskaičiuojant pensiją, reikia įvertinti ir problemas, kurios iškyla pensininkams: „Jie priversti eiti į archyvus, rinkti pažymas, rinktis informaciją apie visą sovietinį laikotarpį, kad įrodytų, kokias įmokas mokėjo pensijai gauti. Daug niuansų ir problemų kyla, kai neišlikusi archyvinė medžiaga, darbo kolūkyje metai skirtingai traktuojami“, - kalbėjo ministras, anot kurio, nuo 1994 metų „Sodra“ turi visą įmokų istoriją ir niekam abejonių nekyla.

„Sodros“ direktoriaus pavaduotoja Česlava Zabulėnienė irgi pritaria, kad pataisos, kurios turėtų įsigalioti nuo kitų metų, nėra geros „teisybės atžvilgiu“ ir jas reikia keisti.

„Kažkas apsižiūrėjo, kad vienu laikotarpiu įmokų “Sodrai„ nemokėjo, pajamų nedeklaravo, dirbo “šešėlyje„, pamatė, kad pensijos bus mažos ir todėl atsirado ta pataisa“, - sakė ji.

Socialdemokratas Algirdas Sysas nesutinka, kad atšaukus Seimo priimtas pataisas dėl galimybės pasirinkti pačiam žmogui, kaip jam galėtų būti perskaičiuojama pensija, nukentės pensininkai.

„Tai gali būti menamas nukentėjimas, nes ta tvarka dar negalioja ir niekas negavo pagal ją pensijų“, - sakė jis, bet pripažino, kad nukentėtų tie gyventojai, kurie didžiausią darbo stažą sukaupė sovietiniais metais, o vėliau, jiems nebedaug likus iki pensijos, neteko darbo arba dirbo mažai apmokamą: „Jie kaip ir gauna dabar pensiją, taip ir gautų, bet perskaičiavus ją, išmokos galėtų padidėti“.

A.Sysas prognozuoja, kad dėl pensijų perskaičiavimo visų pirma kreiptųsi tarybiniais laikais gerus atlyginimus gavę mokytojai, inžinieriai, bankrutavusių gamyklų darbuotojai, kurie vėliau, jiems iki pensijos likus 10-20 metų, gavo mažas pajams, nes ėmė dirbti turguose ar susirado kitus mažai apmokamus darbus.

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto vadovas Jonas Rimantas Dagys BNS tvirtino, kad įsigaliojus 2008 metų pabaigoje priimtoms pataisoms, dėl pensijų perskaičiavimo į „Sodrą“ galėtų kreiptis visi pensininkai, turintys ne mažiau kaip penkerius darbo stažo metus iki 1994-ųjų.

2008 metų spalį besibaigiant kairiųjų kadencijai Seimas priiėmė Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymo pataisas ir pakeitė draudžiamųjų pajamų koeficiento apskaičiavimo tvarką, t.y. sudarė galimybę žmonėms patiems rinktis, koks pensijos dydžio apskaičiavimo metodas būtų jiems palankiausias finansiškai. Pensija būtų skaičiuojama dviem būdais ir paskiriama ta, kuri būtų didesnė.

Apskaičiuojant senatvės pensiją, žmogui būtų leidžiama rinktis iš kokio - iki 1994 metų ar nuo 1995 metų įgyto darbo stažo laikotarpio būtų imamos penkerių geriausių metų pajamos, pagal kurias ir būtų nustatytas draudžiamųjų pajamų koeficientas, lemiantis pensijos dydį. Ir ši pensijų skaičiavimo tvarka būtų palankesnė pensininkams, bet daugiau kainuotų valstybei.

Pataisos turėjo įsigalioti nuo 2010 metų, tačiau dėl krizės du kartus jų įsigaliojimas buvo atidėtas, taupant „Sodros“ lėšas.

Dabar pensija apskaičiuojama, atsižvelgiant į stažą, geriausią penkerių metų darbo užmokestį, gautą 1984-1994 metais, bei po 1994-ųjų turėtas visas draudžiamąsias pajamas, nuo kurių buvo mokėtos „Sodros“ įmokos, neišskiriant didžiausių įmokų laikotarpio.


Šiame straipsnyje: pensijospensija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių