Nors gimstamumas didėja, vaikų skaičius mažėja

Statistikos departamento duomenimis, 2010 m. pradžioje Lietuvoje gyveno 636 tūkst. vaikų iki 18 m. amžiaus, t.y. kas penktas gyventojas buvo vaikas. 

Vaikų skaičius pernai sumažėjo 17,6 tūkst. (2,7 proc.), o nuo 2005 m. pradžios – 110,2 tūkst. (14,8 proc.). Pasak sociologės Lilijanos Astros, nors gimstamumas ir didėja, bet vaikų skaičius mažėja dėl „naujos emigracijos bandos ir jos kokybinio pobūdžio“.

„Tai reiškia, kad dabar jau emigruoja šeimos su vaikais. Jeigu anksčiau važiuodavo po vieną – čia likdavo arba vyras, arba žmona, tai dabar jie integruojasi į užsienio valstybes gana nuosekliai.

Jeigu paanalizuotume vidinius statisti

kos rodiklius, tai tikrai yra ryšys – tarsi demografinės tendencijos lyg ir pagerėjo, gimsta šiek tiek daugiau vaikų, deja, labai daug jaunų šeimų, įgijusių specialybę, kvalifikaciją, visgi bando adaptuotis naujoje tėvynėje.

Be abejo, emigrantų vaikai augs ten, lietuviškai jie nekalbės ir tai yra milžiniški praradimai“, – kalbėjo sociologė.

Mieste šių metų pradžioje gyveno 408,2 tūkst. (64,2 proc.), kaime – 227,9 tūkst. (35,8 proc.) vaikų. Per pastaruosius penkerius metus vaikų skaičius mieste sumažėjo 14, kaime – 16 proc.

2010 m. pradžioje buvo 325,9 tūkst. berniukų ir 310,2 tūkst. mergaičių, palyginti su 2005 m., berniukų sumažėjo 56,3 tūkst., mergaičių – 53,9 tūkst. (maždaug po 15 proc.).
Dėl pastaraisiais metais didėjančio gimstamumo pakito vaikų amžiaus struktūra. Vaikų iki 4 metų amžiaus dalis padidėjo nuo 16 proc. 2005 m. iki 21 proc. 2009 m.

2009 m. gimė 36,7 tūkst. kūdikių, tai 1,6 tūkst. daugiau negu 2008 m. Gimusiųjų skaičius 1000 gyventojų padidėjo nuo 8,9 2005 m. iki 11 2009 m.

Suminis gimstamumo rodiklis (vidutinis gyvų gimusiųjų skaičius, kurį moteris pagimdytų per visą savo reproduktyvų gyvenimo laikotarpį) 2009 m. buvo 1,55 (2005 m. – 1,27).

Išankstiniais „Eurostato“ duomenimis, 2009 m. Europos Sąjungos valstybėse narėse 1000 gyventojų vidutiniškai teko 10,8 gimusiojo, tai yra mažiau negu Lietuvoje (11).
Daugiausia gimusiųjų 1000 gyventojų teko Airijoje (16,8), Prancūzijoje (12,9) ir Jungtinėje Karalystėje (12,7), mažiausiai – Vokietijoje (7,9), Italijoje, Austrijoje ir Portugalijoje (po 9,2).

Didžiausias suminis gimstamumo rodiklis 2008 m. buvo Airijoje (2,1), Prancūzijoje (2), Jungtinėje Karalystėje (1,91), Danijoje (1,89), Suomijoje (1,85), mažiausias – Slovakijoje (1,32), Vengrijoje (1,35), Rumunijoje (1,36).

Per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje pirmais ir antrais šeimoje gimusių vaikų skaičius padidėjo 1,2 karto, o trečiais ir paskesniais gimusių vaikų dalis gerokai sumažėjo – nuo 16,7 proc. 2005 m. iki 14 proc. 2009 m.

2009 m. santuokos neįregistravusiems tėvams gimė 10,3 tūkst. kūdikių (2005 m. – 8,7 tūkst.). Pernai dauguma (apie 70,8 proc.) vaikų, gimusių santuokos neįregistravusiems tėvams, buvo įregistruoti pagal abiejų tėvų pareiškimą.

Europos Sąjungos valstybės narės pagal vaikų, gimusių santuokos neįregistravusiems tėvams, skaičių labai skiriasi. 2008 m. ne santuokoje gimė daugiau nei pusė kūdikių Estijoje (59 proc.), Švedijoje (54,7 proc.), Slovėnijoje (po 52,8 proc.) ir Prancūzijoje (52,6 proc.), o Graikijoje ir Kipre ne santuokoje gimusieji sudarė atitinkamai 5,6 ir 8,9 proc.


Šiame straipsnyje: gimstamumas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kuršių nerijoje norima įamžinti užpustytus kaimus
  Kuršių nerijoje norima įamžinti užpustytus kaimus

  Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcija kartu su kolegomis iš Kaliningrado srities plėtoja idėją bendromis pastangomis supažindinti turistus su kadaise pusiasalyje užpustytais kaimais, rašo dienraštis „Lietuvo...

 • Spalio 19-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Spalio 19-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Spalio 19-oji, ketvirtadienis, 42 savaitė. ...

 • Kaip atrodo pirmoji šauktinio diena kariuomenėje?
  Kaip atrodo pirmoji šauktinio diena kariuomenėje?

  Batalionus pasiekė jau trečioji šauktinių karta po to, kai Valstybės gynimo taryba nusprendė grąžinti privalomą karinę tarnybą. Šiemet ją atliks pusketvirto tūkstančio karių. „Karinių paslapčių“ komanda nuvyko į Rukl...

  1
 • Pasiektas kompromisas dėl kolektyvinės sutarties
  Pasiektas kompromisas dėl kolektyvinės sutarties

  Švietimo profesinės sąjungos ir Švietimo ministerijos vadovai trečiadienį po pusdienį trukusių derybų pasiekė kompromisą dėl kolektyvinės sutarties – ją tikimasi pasirašyti kitą trečiadienį. ...

 • Autobusas į miestą važiuoja retai: dirbtų, bet pėsčiomis nevaikščios
  Autobusas į miestą važiuoja retai: dirbtų, bet pėsčiomis nevaikščios

  Ne didžiuosiuose Lietuvos miestuose gyvenantiems žmonėms nusigauti iki rajonų centrų tampa vis didesniu iššūkiu. Gyventojų skundai bei pageidavimai dėl pablogėjusio susisiekimo lieka neišgirsti savivaldybių, o Susisiekimo ministe...

  1
 • Dar 34 Lietuvos kariai pradeda tarnybą Malyje
  Dar 34 Lietuvos kariai pradeda tarnybą Malyje

  34 Lietuvos karių būrys nuo trečiadienio pradeda tarnybą Jungtinių Tautų (JT) taikos palaikymo ir stabilizavimo misijoje Malyje (MINUSMA). ...

  1
 • „Nepatogus kinas“ ragina netoleruoti smurto
  „Nepatogus kinas“ ragina netoleruoti smurto

  Festivalis "Nepatogus kinas" šiais metais per didinamąjį stiklą žvelgs į smurto šeimoje problemą. Visi į žmogaus teisių dokumentikos festivalį atėję žiūrovai gaus aiškų ir lengvai suprantamą informacinį lapelį a...

 • Ministrė: rektorių darbus būtų galima tikrinti dar prieš skyrimą
  Ministrė: rektorių darbus būtų galima tikrinti dar prieš skyrimą

  Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė sako, kad Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus Petro Baršausko habilitacinio darbo plagiato istorija skatina imtis papildomų priemonių prieš nesąžiningą akademinį elges...

  1
 • Merai pažadėjo gelbėti universitetą
  Merai pažadėjo gelbėti universitetą

  Nepriklausomu siekiantis išlikti Klaipėdos universitetas ieško būdų išvengti sujungimo su kitomis aukštojo mokslo įstaigomis ir tikisi, kad Vakarų Lietuvos rajonų merai padės šį siekį įgyvendinti. Žadantys atnaujin...

 • Gyventojams užkliuvo vieta iškyloms
  Gyventojams užkliuvo vieta iškyloms

  Klaipėdiečiams klausimų sukėlė iškylų vieta, kurią numatyta įrengti atnaujintame Malūno parke. Manoma, kad dėl jos gali kilti netvarka. Savo pastabas išreiškė ir žvejai, kurie baiminasi netekti žūklės vietų. ...

  4
Daugiau straipsnių