Noro reguliuoti žmonių santykius Seimas neatsisako

Seimui pakako balsų pradėti Konstitucijos pataisos, kuria šeima apibrėžiama tik per santuoką, svarstymą, tačiau dar neaišku, ar pakaks pajėgų kitąmet pavasarį ją patvirtinti.

Reikės mažiausiai 94 balsų

Trečiadienį vėlai vakare parlamentarams pateiktas Konstitucijos 38 straipsnio pakeitimas. Šiame straipsnyje vietoj nuostatos, kad „santuoka sudaroma laisvu vyro ir moters sutarimu“, įrašoma frazė „šeima sukuriama laisvu moters ir vyro sutarimu sudarius santuoką“.

Tokią formuluotę pasirašė net 98 įvairioms frakcijoms priklausantys Seimo nariai – daugiausia konservatoriai, Tvarkos ir teisingumo partijos, Darbo partijos atstovai, valstiečiai liaudininkai, Krikščionių partijos atstovai, vienas kitas socialdemokratas, liberalas ar liberalcentristas.

Tačiau trečiadienio vakare balsuojant dėl pritarimo šiai Konstitucijos pataisai po pateikimo už buvo 62 Seimo nariai. Prieš balsavo 8 parlamentarai, 6 susilaikė.

Tiek balsų už nepakanka, kad Konstitucija būtų pataisyta. Konstitucinės pataisos Seime turi būti svarstomos du kartus. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė kaip trijų mėnesių pertrauka. Įstatymo projektas dėl Konstitucijos keitimo laikomas Seimo priimtu, jeigu per kiekvieną balsavimą už būna ne mažiau kaip 94 iš visų Seimo narių.

Nepriimta Konstitucijos pataisa Seimui iš naujo svarstyti gali būti teikiama ne anksčiau kaip po metų.

Reklamavo susituokusias poras

Pataisą Seimui pristatęs konservatorius, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras aiškino, kad pagrindiniame šalies įstatyme aiškiai pasakyta, jog šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas. „Šeima yra pirmoji ląstelė arba pirmas koriukas bičių koryje. Jeigu jis teisingas, tai ir korys bus teisingas, ir medus bus geras“, – kalbėjo S.Šedbaras.

Jis teigė, kad visuomenė, kuri išaugs ant susituokusių porų pagrindo, bus labiau vientisa.

S.Šedbaras pareiškė manąs, kad Konstitucijos rengėjai 1992 m. įrašydami tokią 38 straipsnio nuostatą, kokia galioja dabar, turėjo galvoje, jog „šeimą sudaro santuokos pagrindu sudarytas junginys“.

Paskatino KT išvada

Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko nuomone, Konstitucijos neprireiktų keisti ir dabartinė formuluotė galėtų toliau egzistuoti, jeigu šių metų rugsėjį nebūtų paskelbta Konstitucinio Teismo (KT) išvada, kuri taip interpretavo šią pagrindinio įstatymo nuostatą – „šeima gali būti ne tik santuokoje, nes santuoka yra tik viena iš šeimos sudarymo formų“.

Šis nutarimas paskelbtas byloje dėl 2008 m. viduryje priimtos Valstybinės šeimos koncepcijos, kurioje įrašyta, kad šeima grindžiama tik santuoka. Nustatyta, kad tokia formuluotė prieštarauja egzistuojančiai konstitucinei normai.

Paskelbus šią Teismo išvadą kilo aštrios politikų diskusijos dėl konstitucinės šeimos sampratos. Joms vykstant pasiūlyta taip pakeisti Konstituciją, kad priimtoji Šeimos koncepcija ją atitiktų.

„Valstybė pasirenka modelį“

Per diskusijas dalis socialdemokratų ir liberalų pasisakė prieš Konstitucijos pakeitimą, tvirtindami, kad nauja formuluotė prieštaraus žmogaus teisių principams ir išstums už įstatymo ribų nepilnas šeimas ar nesusituokusius, bet gyvenančius kartu ir susilaukusius vaikų asmenis.

S.Šedbaras į tai atsakė, kad „žmogus gali pasirinkti santuokos būdu sudarytą šeimą, žmogus gali pasirinkti kitas bendravimo formas“.

„Nesuprantu, kur mes ką nors pažeidžiame? Tiesiog valstybė pasirenka tam tikrą modelį ir jį skatina. Nedidelė valstybė, nedidelė tauta, garbinga tauta – garantija, kaip ji gyvens po šimto, dviejų šimtų metų, per kokiu modeliu ji užtikrins savo egzistenciją“, – pridūrė politikas.

Dalis Seimo narių neslėpė, kad jie remia pasiūlytą Konstitucijos pataisą, nes išsigando, jog po KT išvados atsivėrė teisinės galimybės įteisinti dviejų vienos lyties asmenų partnerystę, kuri bus vertinama kaip viena šeimos formų.

Konstitucijos pataisa, nustatanti, kad teisėta pripažįstama tik susituokusių moters ir vyro šeima, Seime bus svarstoma kovą prasidedančioje pavasario sesijoje. Skaičiuojama, kad jau balandį ir liepą galėtų įvykti galutiniai balsavimai dėl tokios pataisos priėmimo, kai reikės ne mažiau kaip 94 parlamentarų balsų.


Šiame straipsnyje: šeimašeimos įstatymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių