„Naminukė“ liks nelegali

Mažiau kaip trečdalis ministrų pritarė grupės Seimo narių pasiūlymui iš dalies legalizuoti naminę degtinę, leidžiant ją varyti ūkininkams.

Trečiadienio posėdyje Vyriausybės nariai balsavo, kas pritaria parlamentarų pasiūlymui nustatyti, kad ūkininkai, turintys sodyba, gali varyti "naminukę" ir ja prekiauti vietoje, vaišinti savo svečius. Iš trylikos posėdyje dalyvavusių ministrų tik keturi buvo už tokį pasiūlymą, devyni ministerijų vadovai, taip pat premjeras Andrius Kubilius, balsavo prieš.

Todėl Vyriausybė pateikė neigiamą nuomonę dėl Seimo narių inicijuotos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, legalizuojančios naminę degtinę.

"į šios Vyriausybės programos nuostatas sistemingai mažinti alkoholio vartojimą šalyje, Vyriausybės posėdyje nepritarta siūlymui legalizuoti naminės degtinės  gamybą ir todėl keisti Alkoholio kontrolės įstatymą. Taip pat Ministrų kabinetas konstatavo, jog galiojančiuose įstatymuose nėra apibrėžiami naminės degtinės gaminimo kontrolės bei kokybės reikalavimai", - teigiama Vyriausybės pranešime spaudai apie tokį sprendimą.

Kita vertus, Vyriausybė priminė, kad šiuo metu galiojantys teisės aktai sudaro galimybę ūkininkams, įsteigus įmonę, nustatyta tvarka gauti licenciją gaminti alkoholinius gėrimus ir jais prekiauti, todėl ir dėl šios priežasties keisti Alkoholio kontrolės įstatymą netikslinga.

"Tai sena ir iš pirmo žvilgsnio tarsi patraukli kaimo turizmą vystančių ūkininkų idėja, tačiau Vyriausybė vertina šį siūlymą žymiai plačiau. Skaičiai kalba, kad jau pavyko šiek tiek pažaboti alkoholio vartojimą, mažėja įvairių apsinuodijimų alkoholiu ir su tuo susijusių sveikatos sutrikimų. Žmonės vis dažniau renkasi kokybiškus gėrimus. Tai iš esmės buvo pasiekta sugriežtinus alkoholio pardavimo kontrolę. Tad siūlymas gaminti naminę degtinę  nenumačius griežtų kokybės, kontrolės reikalavimų, neįvardijus atsakomybės už pažeidimus, nepasvėrus socialinių pasekmių – gerokai ankstyvas ir nepamatuotas“, – sakė Ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis.  

Anot jo, pavyko ir gerokai pristabdyti nesaikingą alkoholinių gėrimų vartojimą. 2009 metais, palyginti su 2008-aisiais, alkoholinių psichozių ir ūmių apsinuodijimų sumažėjo 30 procentų. Pernai dėl alkoholio vartojimo mirė 456 žmonėmis mažiau nei 2008 metais, sumažėjo vaikų, kuriems ambulatorinėse ar stacionarinėse sveikatos priežiūros įstaigose buvo nustatytas ūminis apsinuodijimas alkoholiu. Alkoholio toksinio poveikio atvejų sumažėjo 14,4 procento, o alkoholinės intoksikacijos atvejų – 37,5 proc.

Pernai, lyginant su užpernai, neblaivių asmenų sukeltų kelių eismo įvykių sumažėjo 39 proc., iš jų neblaivių vairuotojų – 41,1 proc.

Tačiau, kaip skelbiama 2009 metais Europos Komisijos užsakymu atliktame tyrime apie alkoholinių gėrimų prieinamumą Europos Sąjungoje, Lietuva vis dar lieka tarp pirmaujančių ES valstybių.

Seimas pernai po pateikimo pritarė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms, kuriose siūloma leisti kaimo turizmo sodybose gaminti  ir parduoti ne daugiau kaip 1 tūkst. litrų  ir ne stipresnę nei 65 laipsniai naminę degtinę.  Kartu buvo paprašyta Vyriausybės išvados šiam projektui.

Parlamentarai, jį svarstydami, turi teisę nepritarti Vyriausybei ir priimti siūlomą įstatymą.


Šiame straipsnyje: Vyriausybėnaminė degtinė

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių