Nacionalinė premija - ir V.Landsbergiui (laureatų komentarai)

Kultūros ministerijoje paskelbti 2011 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai.

Jais tapo: kino režisierius Arūnas Žebriūnas, fotomenininkas Algimantas Aleksandravičius, muzikologas Vytautas Landsbergis, grafikas Kęstutis Grigaliūnas, rašytojas Henrikas Algis Čigriejus, dainininkė Asta Krikščiūnaitė.

Laureatus pirmadienį paskelbė komisijos pirmininkas Alfredas Bumblauskas.

Sunku išsirinkti

Už viso gyvenimo nuopelnus premiją gavęs kino režisierius A.Žebriūnas taip pat pažymėtas dėl „kūrybos, klojusios pamatus lietuvių poetiniam kinui, nepakartojamą vaizdo kalbą visais laikais teigusią aukščiausias humanistines vertybes“.

Fotomenininkui A.Aleksandravičiui premija teko už fotografinio portreto atnaujinimą, Lietuvos asmenybių galerijos sukūrimą bei LDK paveldo poetiškus atspindžius.

Muzikologas V.Landsbergis apdovanotas už Lietuvoje ir pasaulyje nuosekliai plėtojamą čiurlioniadą.

Vizualaus meno kūrėjui K.Grigaliūnui premija atiteko „už istorinio laiko atspaudus šiuolaikiniame mene ir už skaudžios atminties erdvinį įsivaizdavimą“.

Rašytojas H.A.Čigrėjus į premijų sąrašą pateko „už donelaitišką gyvenimo refleksiją šiuolaikinės lyrikos kalba, už žodžio ir etikos dermę“.

Vienintelė moteris 2011 metais gavusi  Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją – dainininkė A.Krikščiūnaitė. Jai premija teko už plataus Lietuvos ir pasaulio muzikos repertuaro intelektualų ir įtaigų įprasminimą, už išskirtinę vokalo kultūrą.

Pasak komisijos pirmininko A.Bumblausko, A.Krikščiūnaitė buvo viena iš laureačių, dėl kurios premijos nekilo diskusijų.

Kalbėdamas apie laureatų rinkimą komisijos pirmininkas A.Bumblauskas teigė, kad daugiausia problemų kyla su premija už gyvenimo nuopelnus.

„Susiduriame su dilema, kad yra labai aukšto rango kūrėjai, bet visų apdovanoti negali. Mums teko rinktis tarp tokių grandų kaip Vlado Vildžiūno ir Donato Banionio. Šiuo atveju buvo pasirinktas A.Žebriūnas. Ne vienam tai buvo sunkus apmąstymų kelias“, - kalbėjo profesorius.

Komentarai

Europos parlamentaras, profesorius V.Landsbergis portalui 1diena.lt teigė esąs nustebintas komisijos sprendimo skirti jam premiją:

Buvau nustebęs. Tai ką čia dar aiškint, patys galite suprasti, jei buvau nustebęs, vadinasi, nelaukiau, nesitikėjau. Kokios emocijos dabar? Bandau priprasti. Nežinau, kam skirčiau šią premiją, bet sau tikrai neskirčiau. Ar piktinsis žmonės? Tikriausiai. Čia aš niekuo nesistebėsiu, taip visąlaik. Jei manęs būtų klausę, ar skirti, būčiau sakęs neskirti, kam erzinti žmones.

A.Krikščiūnaitė:

Esu patenkinta, pakylėta ir tikrai labai džiaugiuosi. Tiesą sakant, negalėjau patikėti. Dabar jau pradedu. Tai yra mano veiklos, darbo, kūrybos, siekių įvertinimas. Jie buvo pastebėti. Nuoširdžiai sakau, tikrai to nesitikėjau. Esu labai labai patenkinta. Kam pati skirčiau šią premiją? Iš muzikantų, manau, kad auga Modestas Pitrėnas, taip pat visa jauna atlikėjų karta, kurie yra ryškūs, save parodo. Kadangi tai labai atsakingas pareiškimas, reikėtų daugiau apie tai pagalvoti, negaliu taip greitai atsakyti.

A.Aleksandravičius:

Įtampos yra, bet jaučiuosi pakylėtai, džiaugiuosi. Kai gauni aukščiausią Lietuvos įvertinimą, manau, nėra kūrybos pabaiga. Ši premija reiškia daugiau atsakomybės ateičiai, nes tikriausiai tavo darbus stebės pro didinamąjį stiklą. Manau, kad Lietuvoje yra daug žmonių, vertų šitos premijos, žiūrint iš kokios srities. Ir muzikų, ir dailininkų. Daugelis jų yra verti, turbūt būtų neįmanoma ir išvardyti.

K.Grigaliūnas:

Jaučiuosi labai gerai, pakiliai. Menininkas visada abejoja, šis įvertinimas galbūt yra patvirtinimas, kad kam nors reikia to, ką darai. Manau, kad visi buvo verti šių premijų, bet ką darysi, kad jų tiek mažai. Taip kad labai džiaugiuosi, kad gavau, nes visai nesitikėjau.

H.A.Čigriejus:

Kaip čia jums pasakyti, jaučiuosi, kaip ir kiekvienas, kuris tokį dalyką gauna – paprasčiausiai džiaugiuosi. Ši premija man daug ką reiškia. Matot, esu jau ne pirmą kartą pristatomas, tai dabar... Žinot, jūs čia manęs taip tiesiai paklausėt, kad man dabar gana sunku ir atsakyti. Na, aš džiaugiuosi, ir viskas. Jeigu sakyčiau, kad nesidžiaugiu, būčiau melagis. Gal ir geresni galėjo būti tie mano kūriniai, bet jei žmonės pamatė, kad jie yra to verti, tai aš labai dėkingas tiems, kurie tai pamatė. O pats savo kūrinių negaliu nei peikti, nei girti. Pats pamatymas man yra labai svarbus.

Kam pats skirčiau? Bala žino... Sunku pasakyti.

Su sunkiai sergančiu A.Žebriūnu susiekti nepavyko. Apie tai, kaip režisierius reagavo sužinojęs apie apdovanojimą papasakojo jo bičiulė, kino kritikė Rūta Oginskaitė:

Jis nepaprastai džiaugiasi, bet šiuo metu tuo dar netiki ir net nesiryžta patikėti. Be abejo, kad šis įvertinimas reiškia daug, konkrečiai apie tai nešnekėjome. Žmogui šiuo metu lašinami vaistai ir jis turi nesijaudinti. Bet jis tikrai yra labai laimingas. Apskritai jis yra labai ironiškas, juokaujantis ir nesusireikšminęs. Kai pernai negavo šios premijos, nepadarė iš to jokios dramos, nesiguodė, neįsižeidė, tiesiog pasišaipė.

Apdovanos vėliau

Laureatų apdovanojimai vyks 2012 m. Vasario 16-osios proga Prezidentūroje.

Nuo 1989 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos kasmet teikiamos už reikšmingiausius pastarųjų penkerių metų Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės menininkų sukurtus kūrinius.

Kasmet teikiama ne daugiau kaip šešios Nacionalinės kultūros ir meno premijos, kurių kiekvienos dydis - 104 tūkst. litų.

Viena premija teikiama už viso gyvenimo nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui.


Šiame straipsnyje: nacionalinė premija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Arvydas

Arvydas portretas
Nuoširdžiausi sveikininu Profesorių. Tikiuosi, kad ir kiti svarbūs jo nuopelnai Lietuvai bus kada nors atitinkmai įvertinti.

Kovotojas uz Lietuva

Kovotojas uz Lietuva portretas
Nuosuidziausi linkejimai Nepriklausomybes saukliui gerb. profesoriui.

kupriukas-muzikantas

kupriukas-muzikantas portretas
Eina Vytauto prospekto šaligatviu vienoje pusėje Lansbergis, o kitoje bobulka. Bobulka pažiūrėjo į Lansbergį ir iškelė vieną kumštį į viršų. Lansbergis irgi kumščiu pamojo. O bobulka nepėsčia buvo - ir antrą kumštį iškėlė. Lansbergis, kaip labai inteligentiškas tautietis tik pasukiojo pirštu prie smilkinio ir nuėjo. Grįžta Lansbergis namo ir pasakoja Gražinai - Žinai, sako, susitinku bobulka, o ta man rodo - į snukį gausi. Aš jai - pati gausi. Jinai - tu manęs nežinai, aš du kartus daugiau duosiu. Nu ką, galvoju, pasimaišė bobulytei, ir nuėjau. Grįžta bobulka namo ir pasakoja: žinot, susitikau Lansbergį, rodau - laikai valdžią. Tas man - laikau. Aš jam - laikyk stipriau. O jis - Tai kad proto neužtenka…
VISI KOMENTARAI 12
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių