Moterį ištrėmusiam Z. Dubosui - penkeri metai nelaisvės

Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė Kauno apygardos teismo 2008 m. vasario 15 d. nuosprendį ir 80-mečiui Zigmantui Dubosui už dalyvavimą 1949 m. ištremiant moterį paskyrė laisvės atėmimą penkeriems metams, bausmę atliekant atvirojoje kolonijoje. vKauno apygardos teismas buvo skyręs dvejus metų laisvės apribojimo.

Z. Dubosas buvo nuteistas už tai, kad 1949 metais dalyvavo ištremiant į Sibirą moterį. Pastaroji tremtyje praleido 10 metų. Z. Dubosas prisipažino tuo metu buvęs Rumšiškių valsčiaus poskyrio apylinkės įgaliotiniu. 1949 metų kovo pabaigoje ginkluotiems pareigūnams naktį apsupus sodybą Grabuciškėse, Kaišiadorių rajone, buvo nušautas jos šeimininkas J. J.

Z. Dubosas neneigė, kad kartu su kitais pareigūnais dalyvavo ištremiant nužudytojo dukrą, tačiau teisinosi negalėjęs nepaklusti įsakymui dalyvauti trėmime, nes priešingu atveju jam būtų grėsęs karo tribunolas.

Ankstesniu nuosprendžiu Z. Dubosas buvo įpareigotas būti savo namuose Prienų rajone nuo 22 iki 6 val., nekeisti gyvenamosios vietos be nuosprendžio vykdymą prižiūrinčių pareigūnų leidimo ir pan. Pagal naują nuosprendį jis turės apsigyventi atvirojoje kolonijoje, kurioje nuteistieji yra laikomi be apsaugos, tačiau yra prižiūrimi. Jei yra būsto sąlygos, tokie asmenys gali gyventi šalia atvirosios kolonijos su savo šeimomis, turi pakankamai laisvės pasimatyti su artimaisiais, gauti siuntinius, skambinti telefonu, išvykti už kolonijos ribų gydytis, dirbti, ar mokytis, vykti namo atostogų ir pan.

Lietuvos apeliacinis teismas, pakeisdamas Z. Dubosui anksčiau skirtą bausmę, nustatė, kad pirmosios instancijos teismas netinkamai taikė baudžiamąjį įstatymą, todėl už nusikaltimą paskyrė švelnesnę, negu įstatyme nustatyta, bausmę. Apeliacinės instancijos teismas mano, kad Z. Duboso atžvilgiu skirti švelnesnę bausmę nebuvo pagrindo, kadangi nenustatyta švelninančių aplinkybių.

Apeliacinis teismas taip pat pažymėjo, kad nors nuteistasis rūpinasi visiškai neįgalia žmona, pora turi vaikų, kurie gyvena Lietuvoje ir galės pasirūpinti motina. Švelnesnę, negu įstatyme nustatyta, bausmę galima skirti tik tuo atveju, jeigu nuteistasis yra vienintelis, kuris galėtų pasirūpinti kitu asmeniu.

Teismas pažymėjo, kad Z. Dubosas okupacinės valdžios struktūrose dirbo ir po įvykdyto trėmimo dar ketverius metus. Tai, anot Teismo kolegijos, rodo nuteistojo pasirinkimą vykdyti okupacinės valdžios nurodymus.

Prokuratūra prašė Z. Dubosui skirti 8 metų laisvės atėmimo bausmę, ją atliekant pataisos namuose. Apeliacinio teismo nuomone, griežtesnė bausmė dėl sveikatos būklės nuteistajam sukeltų fizines kančias.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių