Mirė signataras G.Ilgūnas

Eidamas 75-uosius metus mirė Kovo 11-osios Akto signataras, istorikas, rezistentas Stanislovas Gediminas Ilgūnas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako tikinti, kad G.Ilgūno nuopelnai ugdant istorinį tautos sąmoningumą ir pilietiškumą ir puoselėjant nacionalinį identitetą, liks Tėvynės ir tautos atmintyje.

G.Ilgūnas iki šiol vadovavo Lietuvos radijo ir televizijos tarybai. Iki šių metų kovo pabaigos dešimtmetį jis vadovavo ir Lietuvos tūkstantmečio minėjimo direkcijai.

1950 -1953 metais jis dalyvavo Lietuvos rezistencijos kovose. Už tai 1953 metais suimtas ir nuteistas 25 metams laisvės atėmimo, 1957 m. iš įkalinimo vietos paleistas.

G.Ilgūnas buvo vienas iš Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio kūrėjų Jonavoje, Jonavos iniciatyvinės grupės narys, Steigiamojo suvažiavimo delegatas, Seimo narys (nuo 1990 03 10 iki 1992 11 22), Jonavos rajono tarybos pirmininkas.

Nuo 1990 metų jis priklausė Lietuvos socialdemokratų partijai.

1993-1997 metais jis buvo Lietuvos archyvų generalinės direkcijos, Lietuvos archyvų departamento direktorius. 1993-1996 metais Lietuvos radijo ir televizijos valdybos, vėliau - Tarybos pirmininkas. 1997-1998 metais prezidento Algirdo Brazausko patarėjas istorijos ir kultūros klausimais.

1996 metais jam įteiktas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 4 laipsnio ordinas.

Prezidentė D.Grybauskaitė užuojautoje velionio artimiesiems, kolegoms ir draugams rašo, kad G.Ilgūnas visą savo gyvenimą skyrė Tėvynei.

"eblėstantis rūpestis Lietuva ženklino visą Gedimino Ilgūno gyvenimo kelią, jo profesinę ir politinę veiklą ir prasmingai atsiskleidė jo vadovaujamos Lietuvos tūkstantmečio minėjimo direkcijos darbe, taip pat LRT Tarybos veikloje. Gedimino Ilgūno nuopelnai, ugdant istorinį tautos sąmoningumą ir pilietiškumą ir puoselėjant nacionalinį identitetą, liks Tėvynės ir tautos atmintyje," - sakoma prezidentės užuojautoje.

Užuojautą dėl signataro mirties pareiškė ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

"Nuo pat ankstyvos jaunystės Velionio asmenybė ir veikla buvo neatskiriama nuo Lietuvos istorijos, nuo tautos kovų už tiesą ir laisvę. Pirmą kartą tik dėl savo jauno amžiaus išvengęs realios bausmės už antitarybinę veiklą ir pagalbą partizanams, Stanislovas Gediminas Ilgūnas vėliau vis tiek tęsė kovą už lietuvybę, buvo teisiamas, kalinamas, persekiojamas", - užuojautoje rašo I.Degutienė.

Seimo pirmininkė pažymėjo, kad negalėdamas tiesiogiai dalyvauti politinėje veikloje, G.Ilgūnas negailėjo jėgų Lietuvos istorijai - rengė kraštotyros ekspedicijas, gilinosi į tautos istorijos veikėjų likimus bei darbus, iki pat mirties žodžiais ir knygomis skleidė savo žinias visiems neabejingiems.


Šiame straipsnyje: ilgūnas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių