Mirė „Achemos grupės“ prezidentas B.Lubys (atnaujinta)

Sekmadienį Druskininkuose mirė koncerno "Achemos grupė" prezidentas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) vadovas, vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų Bronislovas Lubys.

Nepriklausomybės akto signatarą, buvusį premjerą lemtis ištiko Druskininkuose važinėjantis dviračiu. Teigiama, kad jam sustojo širdis.

Prie dviračio sukniubęs verslininkas rastas sekmadienio popietę. Kadangi B.Lubys su savimi neturėjo dokumentų, policininkas jo tapatybę nustatė B.Lubio telefonu paskambinęs Druskininkų merui Ričardui Malinauskui.

Druskininkuose B.Lubio valdytam koncernui „Achemos grupė“ priklauso viešbučiai „Grand SPA Lietuva“ ir „SPA Druskininkai“.

B.Lubio mirtis trenkė it perkūnas iš ramaus rudeniško dangaus. Jo aplinkos žmonės sekmadienį buvo ištikti šoko – sunkiai rinko žodžius, atsargiai dėliojo mintis. „Galiu tik patvirtinti apie netektį“, – santūriai kalbėjo „Achemos grupės“ atstovė spaudai Virginija Dunauskienė.

B.Lubio kolegos neįtarė, kad jis būtų galėjęs sirgti. Bent jau viešai verslininkas sveikata nesiskundė. Vyriškis tryško optimizmu, apie sunkumus neišdavė nei jo kalbos, nei išvaizda. Kiek žinoma, jis buvo patyręs tik klubo sąnario operaciją.

Spalio pradžioje gimtadienį atšventęs B.Lubys buvo viena ryškiausių asmenybių Lietuvos versle ir politikoje. Jis vienas aktyviausių Lietuvos pramonės kūrėjų ir puoselėtojų. Aktyviai dalyvavo steigiant Lietuvoje stambiąją cheminių trąšų gamybos pramonę, buvo ilgametis „Azoto“ direktorius. Kuravo šios pramonės šakos specialistų rengimą, profesinį tobulinimą.

B.Lubys buvo Lietuvos Aukščiausios Tarybos deputatas, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras.1992–1993 m. buvo Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas.

Siekė įtvirtinti Lietuvos Respublikos savarankiškumą, stiprinti jos ekonominę galią, tobulinti finansų sistemą ir plėtoti ryšius su kitomis valstybėmis.

Nuo 1993 m., įkūrus Lietuvos pramonininkų konfederaciją, buvo jos prezidentas. B.Lubys daug dėmesio skyrė mokslui vystyti Lietuvoje ir jo ryšiui su stambiąja pramone. Yra apgynęs chemijos mokslų kandidato disertaciją. Jam suteiktas docento vardas (1989 m.), ilgai skaitė paskaitas Fizikinės chemijos katedros studentams Kauno technikos universitete.

B.Lubys taip pat yra 51 išradimo, daugelio straipsnių spaudoje autorius. Įvairių parodų sidabro ir bronzos medalių laimėtojas, Lietuvos Respublikos mokslinės techninės draugijos premijų laureatas, Klaipėdos universiteto garbės daktaras. B.Lubys nuolat rėmė cheminės inžinerijos specialistų rengimą Kauno technikos universiteto Cheminės technologijos fakultete, padėjo stiprinti materialinę ir techninę bazę. Jo iniciatyva buvo įkurtas mokymo centras, populiarinantis cheminės inžinerijos profesiją tarp moksleivių.

B.Lubys buvo vieno didžiausių Lietuvoje koncerno „Achemos grupė“ vadovas ir pagrindinis akcininkas - jis turėjo 51 proc. koncerno akcijų.

Verslininko karjerą B.Lubys pradėjo 1963 metais tuometinėje Jonavos azotinių trašų gamykloje „Azotas“ skyriaus viršininku, vėliau iškilo iki vyriausiojo inžinieriaus ir generalinio direktoriaus, o privatizavus įmonę tapo jos didžiausiu akcininku ir prezidentu.

Žurnalo „Veidas“ sudarytame turtingiausių verslinikų sąraše B.Lubys paprastai užimdavo pirmąsias vietas - jo turtas vertinamas daugiau nei 1 mlrd. litų.

B.Lubys spaudoje yra pripažinęs, kad vadovavimas skirtingiems verslams, daugybei įmonių - sunkus darbas. „Ypač dabar, kai ne vienai įmonei reikia padėti finansiškai“, - pernai yra sakęs jis. Jis teigė jaučiasi pernelyg daug laiko atiduodantis darbui. „Jau buvome pakankamai gerai įsivažiavę, galėjau ramiai tvarkytis savo asmeninį gyvenimą. Deja, šitie metai (2010-ieji - BNS), ypač “Achemos„ problemos, vėl sugrąžino mane į įvykių sūkurį“, - tvirtino verslininkas.

B.Lubio kontroliuojamo koncerno „Achemos grupė“ konsoliduotos pajamos pernai buvo 2,012 mlrd. litų - 3,6 proc. didesnės negu 2009-aisiais. 2010 metų pabaigoje grupėje dirbo 5,4 tūkst. žmonių.

2001-aisiais įkurtas koncernas „Achemos grupė“ valdo keliasdešimt Lietuvoje ir užsienyje dirbančių įmonių, tarp kurių - „Achema“, didžiausia Klaipėdos uosto krovos bendrovė „Klasco“, kompleksinių trąšų gamintoja „Agrochema“, žiniasklaidos priemonės ir viešbučiai, vėjo jėgainių parkas vakarų Lietuvoje.

Koncernas savo produkciją eksportuoja į Europos Sąjungos, Amerikos, Azijos, Afrikos šalis.

Dosjė

Gimė 1938 m. spalio 8 d. Plungėje.

1946–1957 m. mokėsi Plungės vidurinėje mokykloje.

1957–1963 m. studijavo Kauno politechnikos institute, gavo chemijos inžinieriaus diplomą.

1963–1976 m. Lietuvos žemės ūkio akademijoje apsigynė chemijos mokslų kandidato laipsnį, 1993 m. gavo technikos mokslų daktaro vardą.

1963–1964 m. valstybinės įmonės „Azotas“ skyriaus viršininkas,1964–1971 m. – cecho viršininko pavaduotojas, 1971–1985 m. – vyriausiasis inžinierius, 1985–1991 m. – direktorius, generalinis direktorius.

1983–1991 m. – Kauno politechnikos instituto dėstytojas, docentas.

1990–1992 m. – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatas.

Nuo 1990 m. – Tarptautinės trąšų asociacijos Paryžiuje tarybos narys.

1991–1992 m. – Lietuvos Respublikos ministro pirmininko pavaduotojas.

1992–1993 m. – ministras pirmininkas.

1993–1994 m. – Jonavos valstybinės įmonės „Azotas“ generalinis direktorius.

Nuo 1993 m. – Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas.

Nuo 1994 m. – akcinės bendrovės „Achema“ ir koncerno „Achemos grupė“ prezidentas, valdybos pirmininkas.

Nuo 1999 m. – akcinės bendrovės Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos prezidentas, valdybos pirmininkas.

1998 m. kartu su 15 garsiausių Lietuvos žmonių įkūrė Algirdo Brazausko fondą, skirtą remti jauniems mokslininkams ir studentams.

B.Lubys apdovanotas Lietuvos Respublikos nepriklausomybės medaliu, II laipsnio Gedimino ordinu, Lenkijos Respublikos Komodoro ordinu, Tarptautine Petro I premija, Estijos II laipsnio Baltosios žvaigždės ordinu ir kt.


Šiame straipsnyje: Bronislovas Lubys

NAUJAUSI KOMENTARAI

dainius

dainius portretas
uzuojauta artimiesiem

Jurijus Subotinas

Jurijus Subotinas portretas
. Lietuvai didziule netyektys. Taip norejau susitikti su situ zmogumi. Uzuojauta artimiesiems

p

p portretas
tokio negaila, daugiau blogio nei gero is jo matau
VISI KOMENTARAI 71
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių