Ministras siūlys neskubėti ilginti pensijos amžiaus

Socialinės apsaugos ir darbo ministras neatsisako idėjos ilginti pensijos amžių, bet dabar siūlo nebeskubėti ir atsisakyti minties didinti šį amžių kas pusmetį.

Donatas Jankauskas teigia per savaitę apsispręsiantis ir pateiksiantis pasiūlymus Vyriausybei.

Ekspertų nuomonės išsiskiria - vieni sutinka, kad pensijos amžių reikia ilginti, bet ne taip greitai, kiti sako, kad toks sprendimas yra iš esmės blogas. Treti mano, jog žmonės jau dabar turi žinoti, kada išeis į pensiją.

"Ilginti pensijinį amžių tikrai siūlysiu, tačiau nuo kada ir kokiais tempais - dar kartą kartoju - matyt, kad reikia dar kartą peržiūrėti. Matyt, nesiūlysiu kas pusę metų ilginti, tai būtų per daug drastiška, ir nesiūlysiu pradėti nei šiemet, nei kitąmet", - penktadienį po Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje surengtos diskusijos dėl "Sodros" reformos žurnalistams sakė D.Jankauskas.

Jis pabrėžė, kad pensijos amžiaus didinimas turėtų būti lėtesnis: "Drįstu prognozuoti, kad tokį pasiūlymą ir teiksiu Vyriausybei - dėl lėtesnių tempų ir galbūt lėtesnės pradžios".

D.Jankauskas nenorėjo prognozuoti, nuo kada ir koks pensijos amžius bus pasiektas.

"Šiandien netgi skaičiaus nenorėčiau įvardinti - ar tai bus 65 metai. Viešoje erdvėje aš labai dažnai matau rašant 67 metus, nors iš manęs toks siūlymas niekada nebuvo nuskambėjęs", - kalbėjo ministras.

Pasak jo, iš visų pateiktų siūlymų dėl "Sodros" reformos daugiausiai abejonių sukėlė nelaimingo atsitikimo draudimo perdavimas draudimo kompanijoms ir septynių ligos dienų apmokėjimo prievolė darbdaviui.

"Reikės peržiūrėti visų pasiūlymų medžiagą ir man jau kaip ministrui apsispręsti, juos teikti Vyriausybei ar ne", - sakė D.Jankauskas.

Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentė Grasilda Makarevičienė sutiko, kad pensijos amžių reikia didinti, tačiau jos nuomone, dabartinis laikotarpis tam netinkamas. Ji taip pat sutiko, kad nereikia skubėti to daryti.

"Mes niekur nedingsime, mes turėsime pensijinį amžių ilginti. Tačiau mano pasiūlymas šiandien - kad pensijinį amžių šiuo laikotarpiu ilginti netikslinga, kadangi nedarbas labai didelis, išeis dar daug bedarbių į gatves - reikės "Sodrai" mokėti, reikia pradėti (ilginti pensijinį amžių - BNS) kaip ir yra numatyta nuo 2012-ųjų metų, po truputį, jokiu būdu ne kas pusę metų", - sakė G.Makarevičienė.

Politikos apžvalgininkas Kęstutis Girnius pritarė, jog pensijų didinimas kas pusmetį yra "neregėtai" didelis.

Lietuvos pensininkų sąjungos "Bočiai" valdybos narys Bronius Verkauskas įsitikinęs, kad pensijos amžiaus didinimas - neišvengiamas. Jis priminė, kad kitos Europos šalys - Vokietija, Norvegija, Danija - pereina prie 67 metų pensijinio amžiaus.

"Argumentai, kad vyrai gyvena 65 metus, yra mažų mažiausiai nerimti", - diskusijoje kalbėjo B.Verkauskas.

Tačiau su tuo nesutiko ekonomistas Romas Lazutka.

"Reikia žiūrėti, kiek žmonės gyvena, sulaukę pensijinio amžiaus. Lietuvoje vyrai, sulaukę 65 metų, gyvena apie 13 metų, tuo tarpu Vakarų Europoje jie gyvena dar 17-20 metų. Tai reiškia, kad jeigu mes nustatome 65 metų pensijos amžių, jie pensijoje vidutiniškai gyvens keleriais metais trumpiau nei Vakarų Europoje. Todėl argumentas, kad ilginti reikėtų, ir tokiu atveju būtume panašūs į kitas šalis, nėra pagrįstas", - aiškino R.Lazutka. Jo nuomone, galėtų būti paliktas dabartinis pensijos amžius.

Su pensijos amžiaus didinimu nesutiko ir diskusijoje dalyvavusi Laisvosios rinkos instituto atstovė Kaetana Leontjeva.

"Ilgindama pensijinį amžių, valdžia bando nusimesti dalį naštos, kuri tenka "Sodrai". Norima priversti žmones dirbti ilgiau, mokėti įmokas ilgiau, ir trumpesnį laiką gauti išmokas - tai paslėptas "Sodros" įmokų didinimas, tik tai vyksta ne per tarifą, o per metus. Žmonės bus priversti mokėti ilgiau", - kalbėjo L.Leontjeva.

Dėl "Sodros" reformos sprendžiančioje darbo grupėje dirbantis Teodoras Medaiskis pažymėjo, jog dabar dirbantys žmonės turi žinoti, kada jie išeis į pensiją

"Apsispręsti dėl pensijos didinimo reikia dabar, o didinti jau galima vėliau", - pažymėjo T.Medaiskis.

"Tai, kas siūloma čia, tai toli gražu nereiškia, kad tam bus pritarta Seime. Mes žinome, kad opozicija Seime jau turi gana stiprią jėgą, kita vertus, ir pozicijoje partijos yra gana skirtingų požiūrių - ir liberalai, ir konservatoriai, ir matyt ne visiems siūlymams bus pritarta", - sakė R.Lazutka.


Šiame straipsnyje: jankauskaspensijos amžius

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių