Ministras nori revoliucijos valstybės tarnyboje (papildyta 15 val.)

Vidaus reikalų ministerija (VRM) siekia iš esmės pertvarkyti valstybės tarnybą, tačiau nėra garantuota, kad visiems esminiams pasiūlymams bus pritarta.

Apibrėžiama, kas yra „nepriekaištinga reputacija“

VRM vadovas Raimundas Palaitis naują Valstybės tarnybos įstatymo projektą vadina ambicingu ir netgi revoliuciniu, nes juo iš esmės keičiamos kai kurios jau dvidešimtmetį galiojančios su valdininkija susijusios nuostatos.

Ministerija siūlo panaikinti valstybės tarnautojų rezervą, kas leistų sutaupyti ne vieną milijoną litų per metus. Jeigu ši nuostata būtų įgyvendinta, netekę darbo valstybės tarnautojai nebeturės teisės be eilės gauti naują darbo vietą valstybės tarnyboje, į ją bus patenkama tik laimėjus konkursą.

Kitas kardinalus pasiūlymas - valstybės tarnautojas, praradęs nepriekaištingą reputaciją, negalės dirbti valstybės tarnyboje, nepriekaištinga reputacija prarandama padarius šiurkštų pažeidimą. Tokiu bus laikoma korupcinio pobūdžio veikos požymių turinti veikla, nors už ją valdininkas ir nebus traukiamas baudžiamojon ar administracinėn atsakomybėn.

„Jeigu tarnybinio patikrinimo metu bus nustatyti šiurkštūs pažeidimai, tačiau nepakaks medžiagos baudžiamajai ar administracinei atsakomybei, valstybės tarnautojas galės būti atleistas iš darbo“, - aiškino ministras.

Siūloma naikinti priedus už stažą

Siūloma atlyginimo priedą skirti tik už labai konkrečius darbus vieną kartą per metus. Numatoma panaikinti dabar mokamus priedus už stažą ir kvalifikaciją, tačiau kvalifikacinės kategorijos išliks.

R.Palaitis paaiškino, kad kasmet bus vertinama, ar valstybės tarnautojas įgyvendino jam keliamus uždavinius, ar gerai atliko savo darbą. Jeigu bus nustatyta, kad dirbta labai gerai, valdininko lauktų iki 20 procentų metinio atlyginimo vienkartinis priedas, jeigu dirbo gerai – iki 10 proc. priedas. Tačiau jeigu būtų konstatuota, kad dirbta blogai ar labai blogai, valstybės tarnautojui grėstų atleidimas iš darbo.

„Atleidimo procedūra supaprastėja, tačiau priėmimo į valstybės tarnybą sistema – ne, nes į visas vietas bus vykdomi konkursai“, - tvirtino ministras.

Pasak jo, priedams mokėti bus leista ne daugiau kaip 5 proc. viso darbo užmokesčio fondo. „Taigi, nebus taip, kad visi gaus tuos priedus, jeigu viršininkas staiga panorėtų visiems savo pavaldiniams būti labai geras ir dosnus. Tiesiog tam neužtektų pinigų. Todėl bus natūrali atranka, kas išties dirbo labai gerai ir vertas priedo“, - teigė R.Palaitis.

Naikinant priedus už ištarnautus metus numatoma valstybės tarnautojams užfiksuoti dabartinius atlyginimus, į kuriuos įeina ir tokio pobūdžio bei kitokie priedai.

Ketinama vadovams nustatyti kadencijas

Žadama riboti įstaigų vadovų kadencijas ir juos rotuoti. „Kadencija galėtų trukti ketverius metus, kadencijų skaičių apribojant dviem iš eilės“, - svarstė ministerijos vadovas. Taip, pasak jo, būtų išvengta situacijų, kai vadovai savo postuose sėdėtų po dešimt ir daugiau metų.

Numatoma uždrausti švaistyti tarnybos laiką – pavyzdžiui, jeigu valstybės tarnautojas išrenkamas į savivaldybės tarybą, jis negalėtų savo pagrindinio darbo metu dirbti vietinėje valdžioje, turėtų pasirinkti, ar likti valstybės tarnyboje, ar dirbti savivaldoje.

Ketinama taupyti, atsisakant tarnautojų mokymų už valstybės ir savivaldybių lėšas.

Kiek iš viso dėl reformos galėtų būti sutaupyta lėšų, ministras nedrįso prognozuoti. Jis tik atsargiai užsiminė, kad dėl atleistų karjeros tarnautojų bei visų numatomų pertvarkų galėtų būti sutaupyta iki penktadalio visų valstybės tarnybai skiriamų lėšų.

Gresia valdininkijos politizavimas?

R.Palaitis sutiko, kad siūlomos pertvarkos yra dalinis valstybės tarnybos sistemos politizavimas.

„Normalu, kad karjeros tarnautojai turi vykdyti politinę valią, tas užduotis ir gaires, kurias nustato politikai. Todėl turi būti lankstesnė valstybės tarnybos sistema, kuri leistų vadovams ir atsakingiems pareigūnams objektyviau bei operatyviau įvertinti, kaip vykdomos tos gairės. Nes dabar kartais pasitaiko taip, kad sėdi koks valdininkėlis dvidešimt metų vienoje vietoje, neišsišoka, kažką dirba, bet neretai tik imituoja darbą, tačiau yra tikras dėl savo darbo vietos, nes niekas iš ten jo neiškrapštys. Tai neteisinga. Turi būti svertai, priverčiantys tą valdininką dirbti, vykdyti nustatytas užduotis“, - pabrėžė ministras.

Jis neatmetė, kad gali pasitaikyti atvejų, kai su neįtikusiais valdininkais bus susidorojama dėl politinių pažiūrų skirtumų. „Tačiau nemanau, kad tai taps taisykle“, - vylėsi R.Palaitis.

Ministras pastebėjo, kad kiekvienas asmuo, atleistas iš valstybės tarnybos, turi ir ateityje turės teisę tokį sprendimą skųsti teisme. Todėl neatmetama, kad įgyvendinus valstybės tarnybos reformą teismų procesų ateityje gali pagausėti.

Nežino, kas bus priimtina Seimui

Liberalų ir centro sąjungos deleguotas VRM vadovas nėra tikras, kad visi pateikti pasiūlymai bus priimtini valdačiosiosios koalicijos partneriams, Vyriausybės nariams, tuo labiau Seimui ir ypač joje dirbančiai opozicijai.

„Neabejoju, kad šie pasiūlymai sukels daug ginčų ir aštrių diskusijų. Kokius tris-keturis mėnesius dar diskutuosime dėl reformos. Dabar duodame startą diskusijoms. Būtų labai gerai, jeigu kitų metų pavasario sesijoje Seime pavyktų priartėti prie priimamų sprendimų“, - antradienį per spaudos konferenciją sakė vidaus reikalų ministras.

R.Palaitis nesiryžo spėti, ar visi išvardinti pasiūlymai bus galų gale priimti Seime. Gali būti, kad valstybės tarnybos reforma bus gerokai „apkarpyta“.

„Planuoti sudėtinga, kaip viskas galų gale atrodys, nes dar bus daug diskusijų tuo klausimu“, - užsiminė ministras.

Vertina skeptiškai

Seimo opozicija patvirtino R.Palaičio nuogąstavimus, kad į siūlomas valstybės tarnybos reformos gaires bus žvelgiama labai atsargiai.

"Aš kai kuriuos iš tų pasiūlymų vertinu skeptiškai", - portalui sakė opozicinės Socialdemokratų partijos atstovas, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas.

Pasak jo, dešiniųjų valdžia nori iš esmės sugriauti tą valdininkų skatinimo bei veiklos sistemą, kurią patys ir sukūrė būdami valdžioje dar prieš 10-14 metų.

A.Sysui nepatinka pasiūlymas rotuoti valstybės tarnautojus: "Norint gerai išmanyti, sakykim, socialinius reikalus, reikia ne vienerius metus gilintis, aiškintis, kaip sakoma, "atmušti ranką", nes sfera labai sudėtinga. Tai kas bus jeigu prasidės rotacija ir po ketverių metų gilinimosi į socialinius reikalus valdininkas staiga bus permestas į kokį nors žemės ūkį? Tai vėl reikės gilintis, vėl reikės aiškintis. O normalus darbas tai stovės", - abejojo parlamentaras.

Jis taip pat pasisakė prieš valstybės tarnybos politizavimą.

Kita vertus, kai kuriuos teikiamus pasiūlymus A.Sysas sutiktų priimti. Pavyzdžiui, dėl įvairių priedų panaikinimo ir kasmetinių priedų mokėjimo tik tiems valstybės tarnautojams, kurie labai gerai dirbo. "Bet ir čia galimos problemos. Juk yra galimybė, kad labai gerai dirbančiais bus vadinami tik kokie nors valdžios pataikūnai. Jie ir gaus visus priedus. O kiti bus skriaudžiami, kad ir kaip gerai dirbtų. Todėl, nors šis konkretus pasiūlymas ir svarstytinas, jį reikėtų įgyvendinti labai atsargiai, išdiskutavus visas dėl to galimai kilsiančias problemas", - sakė socialdemokratas.

Nori pamatyti projektą, tada vertins

Lietuvos valstybės tarnautojų profesinė sąjunga (LVTPS) irgi gana atsargiai vertina VRM pasiūlymus dėl valstybės tarnybos reformos. Tačiau ji savo pozicijos komentarus žada pateikti artimiausiu metu, kai susipažins su ministerijos siūlomu projektu dėl pertvarkos.

"Mes nustebinti, kad nebuvome supažindinti su tais pasiūlymais, kurie, kaip suprantame, jau įrašomi į įstatymo projektą. Jo dar nematėme, todėl tik atsargiai galime vertinti kai kuriuos teikiamus pasiūlymus", - sakė LVTPS pirmininkės pavaduotoja Rima Kisielienė.

Pasak jos, tik kai kurie valstybės tarnybos sistemos pertvarkos principai buvo aptarti Trišalėje taryboje, vienijančioje valdžios, darbdavių ir profsąjungų atstovus. "Kai kurioms nuostatoms profsąjungos nepritarė. Pavyzdžiui, dėl valstybės tarnautojų rezervo panaikinimo", - kalbėjo R.Kisielienė.

Bet kai kuriuos pasiūlymus - dėl rotacijos, kadencijos arba naujos priedų sistemos, anot LVTPS vicepirmininkės, "galima būtų svarstyti".

Tačiau profsąjungų atstovė tikisi, kad Vyriausybė įsiklausys į šios organizacijos pasiūlymus, "gerai išdiskutuos visus klausimus", neskubės įgyvendinti pateiktas nuostatas dėl reformos valstybės tarnyboje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių