Ministras nori, kad kultūros ir meno darbuotojams atlyginimai kiltų 5-10 proc.

Kultūros ministras Arūnas Gelūnas sako norintis, kad kultūros ir meno darbuotojams atlyginimai nuo 2011-ųjų metų kiltų bent 5-10 proc.

Anot jo, tai pagerintų šiuo metu itin sunkioje padėtyje esančių kultūrininkų padėtį, ypač aukštos kvalifikacijos bibliotekų ir muziejų , teatrų ir koncertų organizacijų darbuotojų.

"Aš manau, kad net ir menkas didėjimas - 5-10 proc. - jau palengvintų šių žmonių padėtį. Mes nekalbame apie drastišką didinimą, bet apie bent kokią paramą, kad žmonės pajustų dėmesį iš valstybės, nes dabar atrodo, kad jie į visišką marginaliją nustumti", - BNS sakė kultūros ministras.

Jo teigimu, šiuo metu yra ruošiama lyginamoji visų kultūros darbuotojų atlyginimų analizė, kuri leistų jau rudenį pradėti diskusijas dėl kultūros darbuotojų finansinės padėties gerinimo.

"2011 metų biudžetas bus taupymo biudžetas ir tikėtis, kad būtų kažkaip ženkliai sprendžiamas šitas klausimas turbūt maža viltis, bet mes kalbėsime apie tai Vyriausybėje ir bandysime atkreipti dėmesį", - tvirtino A.Gelūnas.

Pasak jo, analizės reikiamybė yra susijusi su tuo, kad kultūros ir meno darbuotojų atlyginimai, lyginant su vidutiniu Lietuvoje skaičiuojamu darbo užmokesčiu, yra nepagrįstai maži.

Ministras sakė, kad dar 2008-ųjų balandį buvo priimtas Vyriausybės nutarimas dėl darbo užmokesčio kultūros ir meno darbuotojams didinimo 2009-2011 metais. Tuomet buvo nuspręsta, kad, pavyzdžiui, bibliotekų ir muziejų specialistams nuo 2009-ųjų pradžios atlyginimus reikėtų didinti 30 proc., nuo 2010 pradžios - dar 15 proc.

Tačiau 2009-ųjų rudens pradžioje nutarimas buvo pakeistas.

"Aktualioje redakcijoje visų tų procentų neliko. Liko tik sakinys, kad programa įgyvendinama nuo 2009-ųjų sausio 1-osios iki 2013-ųjų gruodžio 31-osios, matyt, turint galvoje, kad ekonomika šiek tiek atsigaus ir bus galima pradėti didinti. Tačiau tai neišsprendžia realiai dabartinės sunkios tų darbuotojų padėties, kuri kartais yra iš tikrųjų labai sunki: ir teatrų, ir koncertinių organizacijų darbuotojų. Muziejų ir bibliotekų darbuotojų atlyginimo vidurkis yra 1200 litų "ant popieriaus", - kalbėjo A.Gelūnas.

Ministras teigė tikintis, kad idėją didinti atlyginimus rudenį pavyks atgaivinti, nes, A.Gelūno nuomone, taupymas nevienodai palietė žmonės, o kultūros sričių darbuotojai ypatingai nukentėjo.

"Šiokia tokia statistika jau yra surinkta ir, sakykime, įvairių meno ir kultūros sričių darbuotojų vidutinio atlyginimo statistiką 2010-aisiais metais mes turime. Ko gero, šitie duomenys galėtų būti panaudoti, kad būtų pradėtos tam tikros derybos", - tikino ministras.

Taip pat jis teigė, kad atlyginimų didinimas galėtų būti nevienintelė išeitis - mokestinių lengvatų suteikimas taip pat leistų meno žmonėms uždirbti. Be to, problemas padėtų spręsti ir moderniųjų laikmenų apmokestinimas, skiriant šias lėšas atlikėjams.

"Mokestinių lengvatų panaikinimą labai skaudžiai pajuto kultūrininkai (...) Vis dėlto yra daug nesupratimo, kad kūrybinė veikla nėra tapati ūkinei veiklai, ji reikalauja kitų resursų", - tikino ministras.


Šiame straipsnyje: biudžetasalga

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių