Ministerija žada veiksmingesnę teisinę pagalbą

Teisingumo ministerija valstybės garantuojamą teisinę pagalbą siūlo padaryti efektyvesnę ir žmogui patogesnę. Pasak ministro, gyventojai galės patys pasirinkti bet kurį advokatą, kuris sutinka suteikti pagalbą. Tarnybos vadovai teigia, kad ieškančių pagalbos kasmet daugėja. Pernai valstybė teisinę pagalbą suteikė daugiau nei 47 tūkstančiams asmenų.

Ieškodami nemokamos teisinės pagalbos tarnybos duris Vilniuje kasdien praveria per 20 žmonių. Pernai pagalbos kreipėsi daugiau nei pusketvirto tūkstančio, šiemet dar daugiau. Tarnybos teisininkai teigia, kad dėl teisinės pagalbos žmonėms dabar tenka varstyti kelių institucijų duris.

„Dabar žmogus, jeigu nori gauti teisinę pagalbą, turi pateikti iš mokesčių inspekcijos turto ir pajamų deklaraciją. Kreipiantis į inspekciją jis privalo iš darbovietės pateikti pažymą už paskutinius 12 mėnesių, kiek priskaičiuota jam atlyginimo, tai jeigu žmogus dirba trijuose darbuose, tai jis turi eiti per tas visas darbovietes rinkti pažymas“, – sako Vilniaus valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos skyriaus vedėja Loreta Minkevičienė.

Ministras teigia, kad nebereikės minti kelių institucijų slenksčių, tereikės užpildyti deklaraciją ir prašymus, o visą kitą informaciją tarnyba susirinks pati. Pasak R. Šimašiaus, tarnyba dažnai yra gelbėjimosi ratas į sunkią padėtį patekusiems žmonėms, tačiau nemokama teisinė pagalba yra brangus malonumas mokesčių mokėtojams.

„Kad pirmiausia būtų bandoma žmonėms kaip įmanoma taikiai susitarti, o tik po to bylinėtis, nes ne paslaptis, kad netrūksta ir tokių žmonių, kurie nebūtinai nori problemą gražiai išspręsti, bet yra linkę pasibylinėti, kai už tai apmoka kas nors kitas. Yra pasiūlymų apriboti bylų skaičių, kiek gali būti teikiama pagalbos per metus. Yra tokių atvejų, kai per 100 teisinės pagalbos prašymų per metus tas pats asmuo pateikia“, – pasakoja teisingumo ministras Remigijus Šimašius.

Tarnybos skundžiasi, kad trūksta advokatų, ypač regionuose. Į nedidelius miestus tenka važiuoti iš Vilniaus. Ministerija tikina, kad padėtis turėtų keistis, jeigu jų siūlymams pritars Vyriausybė ir Seimas.

„Nuolat keliant diskusijas dėl advokatų, numatyta galimybė, kad nebūtinai iš nurodyto sąrašo, bet savo pasirinkto advokato galima gauti paslaugas, po to jos bus apmokėtos pagal įkainius“, – teigia R. Šimašius.

Asmenys dėl teisinės pagalbos gali kreiptis į Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio tarnybas. Pernai šioms paslaugoms išleista per 14 milijonų litų iš biudžeto.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių