Migracijos departamentas nežino, kaip įgyvendinti sprendimą dėl prieglobsčio M.Gatajevui

Migracijos departamentas nežino, kad įgyvendinti balandį priimtą Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimą dėl laikino prieglobsčio čečėnui Malikui Gatajevui, todėl prašo teismo išaiškinti priimtą verdiktą.

M.Gatajevas anksčiau Lietuvoje buvo nuteistas dėl smurto prieš savo globotinius. Byla buvo sulaukusi žmogaus teisių gynėjų dėmesio ir abejonių dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) vaidmens bei galimo bendradarbiavimo su Rusijos saugumo struktūromis.

Antradienį LVAT teismo posėdyje Migracijos departamento atstovas Viktoras Ostrovnojus aiškino, kad problemą kelia teismo įpareigojimas išspręsti laikino prieglobsčio ir papildomos apsaugos suteikimo klausimą, nes paties M.Gatajevo Lietuvoje nėra. Be to, tokio prašymo pats M.Gatajevas departamentui nėra pareiškęs.

Taip pat V.Ostrovnojus tvirtino, kad šiuo metu tiek M.Gatajevas, tiek jo sutuoktinė Chadidžat yra Suomijoje. Ten, kiek Migracijos departamentui žinoma iš pranešimų viešojoje erdvėje, yra prasidėjęs teisminis procesas dėl prieglobsčio klausimo, taigi esą Suomijos, o ne Lietuvos institucijoms, atsiranda pareiga spręsti čečėno klausimą.

Tuo tarpu Gatajevų advokatas Laurynas Biekša teismo posėdyje tikino, kad procedūra dėl papildomos apsaugos ir laikino prieglobsčio suteikimo Lietuvoje M.Gatajevui šiuo metu neturi jokios prasmės.

"(Migracijos departamentas - BNS) turėtų palikti klausimą nenagrinėtą ir prie to grįžti tuomet, kai žmogus grįš, jeigu grįš, į Lietuvą", - kalbėjo Gatajevų atstovas.

Savo išaiškinimą LVAT turėtų paskelbti rugsėjo 17 dieną.

LVAT yra panaikinęs Migracijos departamento sprendimus neskirti papildomos apsaugos ir nesuteikti prieglobsčio Lietuvoje tiek M.Gatajevo, tiek jo sutuoktinės Chadidžat atžvilgiu.

Advokatas L.Biekša yra sakęs, kad LVAT sprendimas yra svarbus Ch.Gatajevai, jeigu atsitiktų taip, kad moteriai iš Suomijos tektų grįžti arba ji būtų išsiųsta į Lietuvą.

Gatajevų advokatas nagrinėjant M.Gatajevo apeliacinį skundą yra sakęs, jog jo atstovaujamiesiems Rusijoje gresia pavojus.

Rusija, pasak gynėjo, identifikuoja M.Gatajevą kaip turintį "opozicinius įsitikinimus", o jo požiūrį - "kaip nelojalų". Be to, anot advokato, M.Gatajevas dalyvavo pirmajame Čečėnijos kare. Dėl to kyla grėsmė, kad jis bus nepagrįstai sulaikytas, jo atžvilgiu esą fabrikuojamos bylos ir kitaip pažeidžiamos jo teisės.

Grozno angelais vadintų čečėnų poros istorija visuomenėje didelio dėmesio sulaukė po pernai Kaune priimtų teismų sprendimų.

Praėjusių metų birželio pradžioje Kauno miesto apylinkės teismas Gatajevus pripažino kaltais dėl smurtavimo prieš globotinius, grasinimo nužudyti, savavaldžiavimo. Už tai jiems skirta po 10 mėnesių nelaisvės.

Kauno apygardos teismas pernai rugsėjį sugriežtino bausmes - skyrė po pusantrų metų nelaisvės. Po šio nuosprendžio paskelbimo Gatajevai dingo. Buvo paskelbta kaltinamųjų paieška, kreiptasi dėl ekstradicijos. Gatajevai Suomijoje sulaikyti sausio pradžioje.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pavasarį nurodė Kauno apygardos teismui iš naujo nagrinėti bylą, kurioje sutuoktiniai buvo nuteisti dėl smurtavimo prieš savo globotinius.

Šį bylą sulaukė didelio atgarsio - žiniasklaidoje svarstoma, kodėl į ją įsikišo VSD pareigūnai, ar su tuo negali būti susijusios Rusijos tarnybos.


Šiame straipsnyje: Gatajevai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių