Menamose žydų kapinėse - pirmieji archeologų radiniai

Menamų žydų kapinių vietoje Vilniaus centre tyrimus vykdantys archeologai aptiko pirmuosius radinius. Radiniai, pasak specialistų, nekelia nuostabos, tačiau pažymima, kad apie radinius laiku nepranešę sostinės savivaldybei archeologai padarė procedūrinį pažeidimą.

Žinios apie pirmuosius radinius kol kas prieštaringos. Lietuvos žydų bendruomenės vykdantysis direktorius Simonas Gurevičius trečiadienį žurnalistams sakė, kad archeologai tiriamoje teritorijoje jau rado kaulų. Tačiau tyrimus prižiūrintis Izraelio specialistų vadovas Ariehas Kleinas šių žinių teigė negalįs patvirtinti.

„Radinius turėtų archeologai komentuoti, bet kad radinių yra, tai aš galiu patvirtinti. Aš tai netyčia sužinojau ir tai yra blogoji pusė, kad aš sužinojau, kad yra radinių, o man nebuvo pranešta. Pagal Nekilnojamo kultūros paveldo apsaugos įstatymą, radus radinius iš karto turėjo būti pranešta mūsų skyriui ir toliau mes su Kultūros paveldo departamentu turėjome nuspręsti, ką daryti. O dabar aš atėjau savo iniciatyva", - aiškino Vilniaus savivaldybės administracijos atstovas Vitas Karčiauskas.

Jis užsiminė turįs teisę stabdyti darbus dviem dienoms, tačiau to nedarysiąs.

„Aš turiu teisę stabdyti darbus dviem paroms, bet kol kas neapsisprendžiau to daryti, nes dirbantys archeologai yra tikri profesionalai, manau, kad jie savo darbą tikrai išmano, aš nenorėčiau trukdyti jiems darbą dirbti, nors procedūrinių pažeidimų yra", - sakė jis.

V.Karčiauskas tikisi, kad dėl galimybės tyrimus sustabdyti bendrą sprendimą priims dirbantys Lietuvos archeologai ir jų darbą prižiūrintys rabinai.

„Manęs nė kiek nestebina tie radiniai, nes statant Sporto rūmus, o prieš tai dar carinę tvirtovę, viskas buvo kasama, stumdoma ir jokios naujienos, kad radiniai yra. Jie turėjo būti, būtų keista, jei būtų nieko neradę", - sakė V.Karčiauskas.

Trečiadienį sostinės centre archeologai pradėjo tyrimus, kuriais siekiama papildyti Izraelio geofizikų surinktą medžiagą ir tiksliai pasakyti, kurioje vietoje Vilniaus centre buvo žydų kapinės.

Pirma kasinėjama Izraelio geofizikų nurodyta 4 metrų pločio ir 4 metrų ilgio teritorija. Vėliau turėtų būti tiriamos dar trys panašaus dydžio teritorijos.

Kasinėjimus atlieka Lietuvos archeologai, prižiūrimi Žydų kapinių Europoje išsaugojimo komiteto deleguotų rabinų bei Izraelio geofizikų, prieš mėnesį baigusių žvalgyti teritoriją savo prietaisais, vadovo A.Kleino.

Izraelio kompanija „Geotec", dalyvaujant LGT, geofizinius tyrimus galimoje žydų kapinių teritorijoje baigė liepos pradžioje. Tyrimus, kurių vertė - daugiau kaip 350 tūkst. litų, finansavo Lietuvos Vyriausybė.

Tikimasi, kad rugpjūčio viduryje, atsižvelgusi į geofizinių tyrimų ir archeologinių kasinėjimų rezultatus, „Geotec" pateiks išvadas apie Šnipiškių žydų kapinių ribas LGT, kuri, Lietuvos Vyriausybės įgaliota, gegužės mėnesį pasirašė sutartį su „Geotec" dėl šių darbų atlikimo.

Tyrimai turėtų atskleisti, ar prabangūs apartamentai Neries krantinėje pastatyti ant buvusių žydų kapinių. Tuo įsitikinę žydai dar vykstant statybos darbams nepasitenkinimą galimai niekinamomis kapinėmis reiškė tarptautiniu mastu.

Vasario pabaigoje JAV Kongreso Užsienio reikalų komitetas dėl šių statybų priėmė rezoliuciją, kurioje kritiškai vertinamas Lietuvos neveiklumas ir nesugebėjimas saugoti istorinės atminties objektų.

Ginčai, kurioje vietoje veikė 19 amžiaus viduryje uždarytos žydų kapinės, tęsiasi nuo 2005 metų, kai JAV žydų bendruomenės atstovai pasipiktino, jog buvusių žydų kapinių vietoje gali būti vykdomos statybos.

Komercinį ir apartamentų pastatą Neries krantinėje statę verslininkai teigia, kad pastatas išdygo ne buvusių žydų kapinių teritorijoje. Tačiau Lietuvos istorijos instituto pateiktas žemėlapis rodo, kad statybos vyko ir galimai buvusioje žydų kapinių teritorijoje.

Jeigu Vyriausybė pritartų kapinių teritorijos įtraukimui į valstybės saugomų teritorijų sąrašą, šiame žemės sklype negalėtų dygti pastatai.

Žydų kapinės, kurių ribas dabar bandoma nustatyti, Vilniaus centre veikė nuo 16 amžiaus. Jos uždarytos 19 amžiuje, o žydų bendruomenė už tai gavo finansinę kompensaciją iš tuometinės Rusijos caro administracijos. 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS" sutikimo draudžiama.


NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių