M.Budraičio prašymas daliai teatro darbuotojų: „išeikite patys“ (papildyta)

Pirmajame susitikime su Nacionalinio dramos teatro kolektyvu naujasis direktorius Martynas Budraitis prašė administracijos darbuotojų patiems susiprasti, su kuriais kartu dirbti negalės.

Siūlo palikti teatrą

Trečiadienio rytą Lietuvos nacionalinio dramos teatro (LNDT) kolektyvui oficialiai buvo pristatytas naujasis jo vadovas M.Budraitis. Nuraminęs techninį ir kūrybinį personalą, kad jiems tikrai nėra ko nerimauti, nes jokių skubotų žingsnių šioje srityje neplanuoja, daliai administracijos darbuotojų jis pasiūlė susiprasti patiems.

“Nesiruošiu skaičiuoti ant pirštų, kurie tai darbuotojai - tie žmonės patys žino, jaučia. Jie turėtų pasielgti garbingai, negaišinti visų mūsų laiko ir taupyti pinigus“, - į salėje susėdusį kolektyvą kreipėsi jis.

M.Budraitis pabrėžė, kad dabar didžiausias dėmesys bus skiriamas kūrybiniams darbuotojams: „Visi kiti turės suprasti, kad jie čia yra tam, kad teatre vyktų kūryba. Pasistengsiu, kad jūs visi turėtumėte tikrai kūrybinį darbą“.

Kokie spektakliai iš buvusio repertuaro liks jame toliau, spręs specialiai sudaryta meno taryba. Artimiausiu metu jos nariai peržiūrinės visus spektaklius, rodomus LNDT ir priims sprendimą. Ar repertuare liks seniausias teatro spektaklis „Žaldokynė“, kuriame vaidmenį kuria ir buvęs teatro vadovas Adolfas Večerskis, M.Budraitis prognozuoti nesiryžo, palikdamas šį sprendimą minėtai tarybai.

Spektakliai reaguos į aktualijas

Naujasis teatro direktorius, iki šiol vadovavęs Oskaro Koršunovo teatrui (OKT), patikino, kad LNDT tikrai netaps OKT filialu. "Tai yra visiškai skirtingi dalykai. OKT yra Oskaro Koršunovo teatras, įgyvendinantis tam tikrą jo viziją. Nacionalinis dramos teatras turėtų daug plačiau žiūrėti į nacionalinę situaciją. Spektakliai, kuriami nacionaliniame teatre, neturi būti muziejiniai: jie visų pirma turi būti reaguojantys į šiandieną, į esamą esamą situaciją visuomenėje, valstybėje, tada jie taps ir nacionaliniais meno kūriniais", – savo supratimą apie nacionalinį teatrą aiškino M.Budraitis.

Jis taip pat užsiminė norintis grąžinti į repertuarą ir aktorių, ir žiūrovų mėgstamus spektaklius kaip „Stepančikovo dvaras“ bei Eimunto Nekrošiaus "Metai", kuris, M.Budraičio nuomone ,apskritai turėtų būti laikomas pavyzdiniu meno kūriniu.Atsiribos nuo politikos

Spręsdamas finansavimo klausimus M.Budraitis ruošiasi ieškoti išteklių užsienyje: "Manau, kad dar  yra neišnaudotos tarptautinio bendradarbiavimo galimybės – yra Europos Sąjungos programos, Šiaurės šalių ministrų tarybos fondo lėšos. Ieškosime kontaktų su šiaurės šalių nacionaliniais teatrais ir tuo pačiu su Lenkijos, Varšuvos nacionaliniu teatru, bendrausime su Rumunija , vystysime pietų-šiaurės vektorių – manau, kad čia yra tikrai perspektyvų".

Teatre taip pat planuojama rengti daugiau kūrybinių dirbtuvių, ieškoti įvairių bendravimo formų su žiūrovais. "Mano tikslas – kad teatras būtų atviras visuomenei", – sakė M.Budraitis, patikslindamas, kad atsiriboti stengsis tik nuo politikų.

"Jokių partijų suvažiavimų teatre nebus. Turi būti kažkokie principai, vertybės. Nesinori jaustis niekam skolingu", – aiškino jis, sakydamas, kad politikai į teatrą galės patekti tik kaip bet kurie kiti žiūrovai – nusipirkę bilietus.

Prasidės teismų karuselė

Nors M.Budraitis nuo šiol – oficialus teatro vadovas, tačiau aistros dėl šių pareigų, panašu, virs dar ilgai. Buvęs LNDT generalinis direktorius apskundė Kultūros ministerijos surengto konkurso rezultatus.

“Dabar yra dvi traktruotės. Ministerijos oficiali traktuotė, kad konkursas vyko teisėtai, jo rezultatai yra galiojantys, konkursas buvo skaidrus ir pasirinktas kandidatas, kurį išrinko komisija, šiandien buvo pristatytas teatro kolektyvui. Yra kita traktuotė pono A.Večerskio, kuris laiko šį konkursą neteisėtu, negaliojančiu ir jis kreipėsi į mus raštu, kad nesudarytume su direktoriumi M.Budraičiu darbo sutarties. Bet mes laikome šį kreipimąsi rekomendacinio pobūdžio, o ar jis pagrįstas, ar ne, spręs teismas. Bet kol vyks teismo procesas, o jis gali vykti labai ilgai, mes laikome tikslinga, kad teatrui vadovautų M.Budraitis“, - aiškino kultūros ministras Arūnas Gelūnas.

Ministro nuomone, sprendimas neleisti A.Večerskiui dalyvauti konkurse buvo visiškai teisėtas, nes Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) buvo oficialiai pareiškusi, kad net A.Večerskio pergalės konkurse atveju, jis įstatymiškai vis tiek negalėtų eiti pareigų ir tuomet etikos komisija skųstų teismui Kultūros ministeriją. „Mums geriau bylinėtis su A.Večerskiu nei su VTEK“, - sakė kultūros ministras.

Auditoriai dar grįš

Praeitą savaitę LNDT buvo atliekamas auditas, nes buvo gauta informacijos, kad A.Večerskis ir jo šeima teatre naikina įvairius dokumentus. Visi audito rezultatai bus paskelbti šią savaitę, bet A.Gelūnas patikino, kad tokie veiksmai pasiteisino.

“Tikrai manau, kad buvo verta audituoti sutartis šiame etape. Vien aptikta sutartis dėl nelegaliai išnuomoto buto tik patvirtino tą faktą, kad teatre iš tikrųjų buvo painiojami privatūs ir vieši interesai. Šie faktai nepuošia teatro.Ateityje mūsų tikslas yra radikaliai atsiriboti nuo tokių veikų ir palaikyti direktorių, kad jis įvestų skaidrią apskaitą, skaidrų administravimą, kad nebūtų įdarbinami šeimos nariai, išskyrus kūrybiniam darbui, ką leidžia teisės aktai. Manau, kad auditoriai sugrįš į šią instituciją, jie turės padėti naujajam vadovui susigaudyti paskutinių penkerių metų sudarytų sutarčių ir įvairių įsipareigojimų labirinte“, - kalbėjo A.Gelūnas.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių